Зеленський обговорив з прем'єром Ефіопії блокування РФ портів та її вихід із "зернової угоди"

Зеленський обговорив з прем'єром Ефіопії блокування РФ портів та її вихід із "зернової угоди"

Зеленський вперше поговорив телефоном з прем'єром Ефіопії. Про що йшлося
Президент України Володимир Зеленський, Вільнюс, Литва, 12 липня 2023 рік. Фото: АР

Президент Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед Алі вперше поговорили телефоном. Зокрема сторони обговорили блокування Росією судноплавства, вихід Москви із зернової угоди, обстріли України та підготовку до Глобального саміту миру.

Про це повідомив президент України Володимир Зеленський у Telegram.

"Під час першої в історії двосторонніх відносин телефонної розмови з прем’єр-міністром Ефіопії Абієм Ахмедом Алі розповів про односторонній вихід Росії з Чорноморської зернової ініціативи, незаконне блокування судноплавства, обстріли портової та енергетичної інфраструктури України. Обговорили підготовку до Глобального саміту миру. Також запросив прем’єр-міністра Ефіопії відвідати Україну", — йдеться у дописі Зеленського.

Президент України наголосив на на необхідності створення майданчика для діалогу з країнами Африки.

"Голос Ефіопії, Африканського Союзу, усієї Африки дуже важливий для нас", — підкреслив Володимир Зеленський.

Він зазначив, що у межах Чорноморської зернової ініціативи Україна відправила до Ефіопії майже 300 тисяч тонн продовольства та ще 90 тисяч тонн зерна в межах окремої ініціативи #GrainfromUkraine.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".

Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.

Згодом Президент України Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

На початок