В МЗС Ірану звинуватили Україну, Канаду, Швецію та Велику Британію у "переслідуванні політичних цілей та інтересів" через їхній позов до Міжнародного суду ООН за збиття над Тегераном пасажирського літака "Міжнародних авіаліній України" (МАУ) у 2020 році.
Про це повідомляє іранське видання ІРНА.
У заяві МЗС Ірану йдеться, що Іран створив "незалежну технічну групу" одразу після інциденту і вжив необхідних заходів "з сумлінністю, прозорістю та максимальною серйозністю", щоб дослідити та прояснити різні аспекти трагічного випадку.
"Варто зазначити, що після інциденту Ісламська Республіка Іран сприяла та надала допомогу, включаючи негайне оформлення віз, для відвідування місця інциденту понад п’ятдесятьма фахівцями та експертами з України та Канади", – зазначили в МЗС.
Уряд Ірану заявив, що технічний звіт був підготовлений у визначені терміни за участю експертів із Франції, США, України, Канади та Великої Британії після завершення розслідування, додавши, що звіт був "добре сприйнятий" більшістю цих експертів.
У заяві підкреслюється, що відповідно до своєї юридичної юрисдикції військова прокуратура Тегерана провела ретельне та всебічне розслідування незалежно, неупереджено та на основі законів і правил країни.
В МЗС Ірану заявили, що Тегеран оголосив про "готовність брати участь у колективних переговорах з чотирма урядами, щоб продемонструвати добру волю", однак згадані уряди "продемонстрували відсутність прихильності власному запиту на переговори, ігноруючи пропозиції Ірану".
"Їхній запит на переговори був практично засобом для досягнення своїх політичних цілей та інтересів, оскільки вони передали це питання на розгляд Міжнародний суд", — йдеться у повідомленні
16 квітня суд в Ірані виніс вироки 10 іранським військовослужбовцям у зв'язку з катастрофою літака авіакомпанії МАУ над Тегераном у 2020 році. Зазначається, що командира ЗРК "Тор М-1", з якого було збито літак, засудили до 13 років позбавлення волі, а дев'ять інших отримали строки від одного до трьох років позбавлення волі.
Міжнародна група з координації допомоги жертвам рейсу PS752 вважає, що судовий процес Ірану у справі збиття українського літака МАУ не був неупередженим та прозорим, і заявляє, що докладе усіх зусиль для забезпечення справедливості.
Що відомо про збиття літака МАУ у Тегерані
Літак МАУ зазнав катастрофи 8 січня 2020 року незабаром після вильоту з аеропорту Тегерана. Він прямував до Києва. На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, всі вони загинули.
11 січня Іран визнав, що випадково збив літак Boeing-737, який належить українським Міжнародним авіалініям. Командувач аерокосмічними силами Корпусу Вартових Ісламської революції бригадний генерал Амір Алі Гаджизаде заявив, що бере на себе всю відповідальність за збиття українського літака.
24 червня 2021 року офіційна судово-медична експертиза катастрофи літака МАУ, яку проводили Канаді впродовж восьми місяців, нібито не виявила підтверджень, що літак було збито навмисно.
Іран взяв на себе всю відповідальність за збиття літака МАУ і заявив про готовність виплатити однакову компенсацію родичам всіх жертв.
Через майже два роки після катастрофи почали судити військових, причетних до трагедії, проте нікому крім іранського слідства досі невідомі ні їхні імена, ні військові звання. На всі вимоги українського уряду та урядів членів родин загиблих допустити незалежних експертів до розслідування влада Ірану відповідав відмовами.