Данілов: Якщо РФ застосує ядерну зброю проти України, світ має жорстко на це відреагувати

Данілов: Якщо РФ застосує ядерну зброю проти України, світ має жорстко на це відреагувати

Ексклюзивно
Секретар РНБО Олексій Данілов
Секретар РНБО Олексій Данілов під час інтерв'ю виданню Associated Press, 17 квітня 2023 року, фото: AP

Якщо Росія застосує тактичну ядерну зброю у війні проти України, світ повинен дуже жорстко відреагувати, адже це буде зовсім інша війна, інша відповідальність РФ.

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" сказав секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов, коментуючи заяву президента США Джо Байдена про застосування РФ тактичної ядерної зброї, яку він зробив напередодні.

"Я вважаю, що все треба було вчасно зупиняти. Бо такого агресора, такого садиста, як Путін, треба було зупинити ще у 2008 році, але на жаль цього не сталося. Маємо сьогодні війну на нашій території. Те, що стосується погроз використання тактичної ядерної зброї, маємо на увазі, не дай Боже вони на це наважаться, тоді світ має зовсім по-іншому вже реагувати. Тоді мають бути санкції, вони мають бути пекельними для того, щоб це максимально швидко закінчилось", — сказав секретар РНБО.

Олексій Данілов підкреслив, що у разі застосування тактичної ядерної зброї це вже буде "зовсім інша війна, інша відповідальність, інші дії партнерів України".

Данілов зазначив, що терористичний акт на Каховській ГЕС – це одна справа, інша – це використання тактичної ядерної зброї. Він висловив сподівання, що РФ не вдасться до такого злочину.

"Я можу сказати, що нічого трагічного не буде, мало того, я більш ніж хочу бути впевнений, що це не станеться. Але якщо це станеться, світ має зовсім по іншому реагувати", — сказав секретар РНБО.

19 червня президент США Джо Байден під час зустрічі із групою фінансових донорів у Каліфорнії заявив, що Росія може вдатися до застосування тактичної ядерної зброї на тлі розміщення таких озброєнь у Білорусі.

25 травня міністри оборони Росії Сергій Шойгу та Білорусі Віктор Хрєнін підписали документи про розміщення російської нестратегічної ядерної зброї на території Білорусі. В той самий день президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що російську зброю ядерну зброю вже почали переміщувати на територію країни.

9 червня президент РФ Володимир Путін під час зустрічі з Олександром Лукашенком заявив, що тактичну ядерну зброю доправлятимуть до Білорусі після 7-8 липня.

16 червня президент РФ Володимир Путін заявив, що до Білорусі доставлено першу партію ядерних зарядів, які планується розмістити на території країни.

19 червня представник президента у парламенті Федір Веніславський повідомив, що Україна наразі не має доказів щодо розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

Що відомо про розміщення ядерної зброї РФ в Білорусі

Президент РФ Путін заявив, що Росія 1 липня закінчує будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї у Білорусі та вже передала білоруській армії ракетний комплекс "Іскандер", здатний нести таку зброю. За його словами, лідер білоруського режиму Олександр Лукашенко вже давно порушує питання про розміщення в Білорусії російської тактичної ядерної зброї. Він додав, що такі дії є своєрідною відповіддю на рішення Великої Британії передати Україні танкові снаряди, які містять збіднений уран.

Він додав, що Росія не передає Білорусі тактичну ядерну зброю, але розмістить її та навчить військових.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що намір Росії розмістити в Білорусі ядерну зброю призведе до внутрішньої дестабілізації країни та остаточно зіпсує російську репутацію в очах білоруського суспільства.

Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї (ICAN) засудила заяву президента Путіна щодо розміщення ядерної зброї у Білорусі.

Федеральний уряд Німеччини заявив, що президент Росії Володимир Путін вдається до ядерного залякування, погрожуючи розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Якщо Росія розмістить в Білорусі свою тактичну ядерну зброю, це загострить безпекову ситуацію та може призвести до впровадження нових санкцій з боку Європейського Союзу, заявив високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

28 березня у міністерстві закордонних справ Білорусі заявили, що розміщення російських ядерних боєголовок на території країни без передачі Мінську контролю над ними не суперечить міжнародному праву.

4 квітня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що Росія передала Білорусі ракетний комплекс "Іскандер-М", який може нести звичайні та ядерні заряди.

На початок