Бачили смерті рідних, відчули психологічний тиск: радниця президента розповіла про допомогу дітям, яких повернули з РФ

Бачили смерті рідних, відчули психологічний тиск: радниця президента розповіла про допомогу дітям, яких повернули з РФ

Бачили смерті рідних, відчули психологічний тиск: радниця президента розповіла про допомогу дітям, яких повернули з РФ
. Вероніка, яка повернулась в Україну, її бабуся та омбудсман Дмитро Лубінець. Фото: Telegram/Дмитро Лубінець

В Україні створений єдиний алгоритм допомоги дітям, які були примусово вивезені окупантами на територію Росію та піддавалися там психологічного віку. При цьому характер допомоги залежить від віку дитини та умов її перебування в РФ.

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомила Дар’я Герасимчук, радниця-уповноважена президента України з прав дитини.

"Розроблений єдиний механізм, алгоритм підтримки дитини, яка була повернута. Кожна дитина проходить індивідуальну оцінку потреби, складається розуміння, чи потрібна їй допомога в закладах охорони здоров’я, тобто чи потребує дитина лікування, в якому обсязі потребується психологічна допомога, яке забезпечення інших гуманітарних потреб чи допомога родині дитини. Адже дитина повертається назад до своєї родини — це важливо", — зазначила посадовиця.

За її словами, індивідуальна оцінка потреб дитини відбувається відразу, після чого їй надається допомога.

"Але однозначно підтверджую, діти зазнали серйозних травм. Крім того, що вони були часто викрадені з таких місць, де їм було дуже несолодко. Я кажу про окупований Маріуполь, з якого вивозили дуже велику кількість дітей, викрадали, примусово переміщували та депортували. Там діти бачили смерті рідних, близьких, голод і багато чого. Тому, починаючи з тих умов, звідки забрали дитину, вже там натерпілася дитина", — розповіла Дар’я Герасимчук.

Окрім того, у депортації та при примусовому переміщені росіяни жорстоко поводилися з дітьми, додала вона.

"Вони постійно психологічно їх пресували, розповідали, що вони не потрібні Україні, взагалі немає такої країни як Україна, як нації такої немає, що вони не потрібні своїм родинам, за ними ніхто не приїде, не поверне, їх ніхто не любить. Тому ті діти, які повертаються, вони потребують реабілітації і в плані возз’єднання дитини з родиною", — пояснила радниця президента.

"Останній раз, коли я говорила з батьками дівчинки, яку нещодавно повернули, батьки сказали про те, що дитині потрібна психологічна допомога, тому що дитина постійно перепитує — ви точно мене любите? Маленька дитина, якій 5-6 років, якій цілий рік говорять про те, що батьки її не люблять, навіть коли вона бачить своїх люблячих батьків, які її обіймають, кажуть, що люблять, у неї все рівно підсвідомо звучить питання".

При цьому дітям старшого віку, яких вивозили до Росії, зокрема в табори, намагалися нав’язати почуття провини.

"Що вони поїхали, що їх не повертають, що у вас війна. І коли така дитина підліткового віку повертається, їм також потрібна допомога саме з почуттям вини. Агресор завдає жертві дуже тяжкої психологічної травми, коли жертва вважає, що вона винна в чомусь, в нападі агресора", — зауважила Дар’я Герасимчук.

За її словами, час на реабілітацію залежить від віку дитини. Дітям молодшого віку складніше чинити опір, відтак їм потрібна більша допомога.

"Дітям старшого віку було трошки легше, вони все-таки розуміли і знали, що відбувається. Також залежить від того, скільки діти там перебували — три місяці чи понад рік. Де саме перебували - в таборах чи в прийомних родинах. Тим дітям, яких карали, били, постійно принижували, їм потрібна допомога, але вони чітко ідентифікують себе з Україною, там не виникає питань. А ті діти, які потрапили в родину, меншого віку — звичайно, вони дуже піддавалися російській пропаганді, тому що це дитина, це психіка дитини", — розповіла посадовиця.

Вона додала, що діти, які стали жертвами агресії РФ, отримали непоправну травму.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук раніше повідомила, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

В Офісі генпрокурора повідомили, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

На початок