Столтенберг закликав Косово послабити напругу у відносинах із Сербією

Столтенберг закликав Косово послабити напругу у відносинах із Сербією

Столтенберг закликав Косово послабити напругу у відносинах із Сербією
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Фото: АР

Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг закликав частково визнане Косове пом'якшити напруженість у відносинах із Сербією після сутичок між косовською поліцією та протестувальниками, які виступають проти вступу албанських мерів на посаду в етнічних сербських районах.

Про це посадовець заявив у своєму Twitter.

Зокрема, Столтенберг зазначив, що провів розмову із головою зовнішньої політики Європейського союзу Жозепом Боррелем щодо Косова. Він сказав, що Приштина та Белград мають взяти участь у діалозі під керівництвом ЄС.

"Приштина має прагнути до деескалації і не чинити односторонніх, дестабілізуючих кроків", — написав генсек Альянсу.

Раніше місцеві серби відмовилися брати участь у місцевих виборах, що відбулись у квітні. Албанські кандидати перемогли у всіх чотирьох муніципалітетах із явкою у 3,5%. 26 травня у Косовому стались сутички між силами поліції та сербським населенням регіону. У зв’язку з цим президент Сербії Александар Вучич привів армію країни у ступінь найвищої бойової готовності.

Що відомо про кризу у Косові

31 липня 2022 року президент Сербії Александар Вучич у зверненні до населення заявив, що косовська поліція почне військову операцію проти сербів. У серпні Вучич сказав, що готовий захистити сербів, які мешкають на території частково визнаного Косова, у разі, якщо НАТО не втрутиться у можливий конфлікт.

До цього влада Приштини оголосила, що з першого серпня починається видача спеціальних документів при в'їзді в Косово, а сербські документи вважатимуться недійсними.

Голова МЗС Сербії Нікола Селакович заявив, що Белград не визнає рішення Косова. За словами міністра, косовська влада "буквально готує пекло найближчими днями" для сербів, які там живуть.

27 серпня Сербія та частково визнане Косово домовилися про взаємну перереєстрацію документів.

Водночас у ніч на 1 листопада поліція Косово винесла перше попередження транспортним засобам, які не були перереєстровані з сербських номерів на номерні знаки Республіки Косово. Цього ж дня Косово планувало запровадити обов’язкову перереєстрацію всіх автомобільних номерів на власні.

2 листопада повідомлялось, що війська Сербії були приведені в стан підвищеної боєготовності у зв’язку з конфліктною ситуацією у Косово на тлі вимог республіки щодо переоформлення документів.

22 листопада стало відомо, що Косово відклало плани штрафувати водіїв, які відмовляються здати старі автомобільні номерні знаки, видані Сербією, ще на 48 годин.

24 листопада керівник європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Сербія та частково визнане Косово уклали угоду щодо використання сербських автомобільних номерних знаків на косовській території.

26 грудня Александар Вучич запровадив найвищий стан бойової готовності в Збройних силах Сербії на кордоні з Косовим. 28 грудня Косово закрило найбільший пункт пропуску на кордоні з Сербією. 29 грудня Вучич скасував запроваджений стан підвищеної бойової готовності.

19 березня 2023 року частково визнане Косове і Сербія узгодили перші кроки на шляху до нормалізації політичних взаємин між країнами.

На початок