На Кіровоградщині віряни УПЦ хапали камеру оператора Суспільного, погрожували та забрали телефон у журналістки

На Кіровоградщині віряни УПЦ хапали камеру оператора Суспільного, погрожували та забрали телефон у журналістки

Ексклюзивно
На Кіровоградщині віряни УПЦ хапали камеру оператора Суспільного, погрожували та забрали телефон у журналістки
Віряни УПЦ не дають знімати оператору Суспільне Кропивницький. Скріншот з відео Суспільне Кропивницький

Погрожували фізичною розправою і божим судом: віряни Української православної церкви виривали камеру і штовхали оператора Суспільного, один чоловік забрав телефон у журналістки під час знімання зборів громади щодо переходу до Православної церкви України у селі Приютівка Олександрійського району Кіровоградської області.

Оновлено 29 травня. За фактом перешкоджання законній професійній діяльності журналістів Суспільного Кропивницький під час зборів про перехід до Православної церкви України у селищі Приютівка Олександрійського району поліція внесла відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчі з’ясовують обставини. Про це сказала Суспільному речниця поліції області Віталіна Бевзенко. В разі доведення вини відповідальність за це – штраф (максимальний – 8 500 гривень) або арешт до шести місяців, або обмеження волі до чотирьох років.

За фактом перешкоджання журналістській діяльності й щоб поведінці вірян Української православної церкви дали оцінку в Олександрійській єпархії УПЦ, ми зателефонували до секретаря єпархії Михайла Бобурки. Озвучити позицію на камеру він відмовився. В телефонній розмові сказав, що причиною відмови є необ’єктивне висвітлення журналістами події. Щодо поведінки вірян сказав, що не відповідає за вчинки дорослих людей, яких спровокували.

О 16:00 жителі Приютівської громади зібралися біля будинку культури, щоб провести збори про перехід до ПЦУ. До приміщення будинку культури людей не пускали віряни й священники УПЦ. "Ми всі за ПЦУ. Вони (представники УПЦ – ред.) нам перешкоджають", — сказала жителька села Березівка, яке входить до складу Приютівської громади, Алла Артемчук.

Алла Артемчук розповіла, представники Олександрійської єпархії УПЦ привезли автобусами майже 150 людей, щоб перешкодити провести збори. Віряни УПЦ співали молитви перед будинком культури.

На Кіровоградщині віряни УПЦ хапали камеру оператора Суспільного, погрожували та забрали телефон у журналістки
Біля будинку культури у Приютівці віряни УПЦ співають молитви та не пускають на збори жителів громади. Фото: Суспільне Кропивницький

"Оце тут прийшли небайдужі. А оце співають – які байдужі до всього, — говорить жителька села Березівка Ольга Денисенко. – Які допустили до того, що дев'ять років тягнеться війна. Їх зазомбували. І під цим гнітом вони кажуть – та ти не знаєш, про що ми молимось. Ось щойно мені отець Олексій (священник УПЦ) сказав: "Будете відповідати перед Богом". Будемо відповідати, всі будемо, ми не ходимо до російської православної церкви, нам дорога Україна. Нас не цікавлять їхні матеріальні статки, їхні храми й споруди. Зараз вони захищають своє матеріальне благополуччя. А ми боремось за душі людські, за розум людський, за голови людські. Ми боремося, щоб Україна була вільна духом. Тоді у нас буде національна гідність, свідомість, тоді буде перемога".

Алла Артемчук каже, їздить в Олександрію в найближчу церкву ПЦУ: "Я — українка. Я мушу з села Березівка їхати до отця Сергія, тому що він українською править".

Ініціативна група зборів запросили представника ПЦУ диякона Олега Дона. Він звернувся до поліції через перешкоду проведення зборів: "Представники УПЦ, які не є представниками цієї громади, їхали з усієї області, і чинять беззаконня, свавілля, не дають можливості представникам громади проголосувати. Усіляко зривають проведення зборів".

Священники УПЦ від коментарів відмовились, прокоментувала ситуацію їхня адвокатка Наталія Богачова.

"Тут сьогодні скоюється злочин. Рейдерський захват шляхом підміни релігійних зборів зборами територіальної громади. Жодна особа, яка намагається сьогодні зібрати збори, не належе до релігійної громади. От є юрист єпархії, який представить документи, в яких чітко згідно з законом, який передбачає перехід, а також статут, прописано – такі збори збирає виключно настоятель УПЦ святителя Георгія Победоносця. Тільки з його дозволу збираються такі збори". Адвокатка каже, звернулись в поліцію.

Збори про перехід до ПЦУ влаштували в автобусі під охороною поліції. Олег Дон оголосив: "Ми провели загальні збори релігійної організації парафії на честь священномученика Гергія Победоносця УПЦ Олександрійської єпархії, селища Приютівка, за те, щоб перейти у підпорядкування ПЦУ Кропивницької єпархії. Був затверджений новий статут. Важко говорити в таких умовах, але з божою допомогою і благословенням і підтримці господа Бога збори відбулися. Вітаю вас, віряни! Слава Україні!".

На Кіровоградщині віряни УПЦ хапали камеру оператора Суспільного, погрожували та забрали телефон у журналістки
Віряни УПЦ заблокували автобус, в якому громада проводить збори. Село Приютівка Кіровоградської області. 27 травня 2023 року. Скріншот з відео

Подальші дії громади – це оформлення документів парафії священномученика Юрія Переможця Кропивницької єпархії ПЦУ, сказав Олег Дон.

Після проведення зборів в автобус намагались увірватись представники УПЦ, відбулися сутички. Під час знімання священників УПЦ, які блокували автобус і намагались увірватись всередину, віряни УПЦ забрали телефон у журналістки Суспільного Антоніни Крейтор, вибивали камеру і штовхали оператора Суспільного Анатолія Басистого, щоб не знімали відео.

На Кіровоградщині віряни УПЦ хапали камеру оператора Суспільного, погрожували та забрали телефон у журналістки
Віряни УПЦ хапають камеру оператора Суспільного. Скріншот з відео Суспільне Кропивницький

Віряни зафіксовані на відео, за фактом перешкоджання журналістській діяльності, погроз і крадіжки, Суспільне Кропивницький написало заяву в поліцію.

За перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (стаття 171 Кримінального кодексу України – ред.), у разі доведення вини, порушнику загрожує до 8500 гривень штрафу або до п’яти років обмеження волі, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Під час зборів були присутні 22 поліцейських, сказав заступник начальника Олександрійського райвідділу поліції Віктор Глущенко. "Представників УПЦ зібралось 130-150, а ПЦУ – 60. Зафіксували порушення громадського порядку. Звернувся з заявою до нас батюшка Валерій, це представник УПЦ. Зареєстрували заяву, слідчий працює на місці. Також зафіксували перешкоджання журналістам, даний факт зареєстрований".

На початок