У Кропивницькому з 26 квітня розпочинаються поминальні дні на цвинтарях. Містяни відвідуватимуть кладовища, вшановуватимуть покійних родичів та близьких. Це роблять у наступні вихідні після Великодня. Як за церковними канонами поминати рідних, Суспільному розповів архієпископ Кропивницький та Голованівський Православної церкви України Марк.
Зі слів священника, виявом любові як до живих, так до мертвих є молитва. Тож у поминальні дні найправильніше піти у храм, помолитися, пом’янути покійних, поставити свічки та поїхати на кладовище.
"Коли ми приходимо на кладовище до наших рідних, то свідченням нашої любові до них, нашої вдячності є молитва і прохання до Бога, щоб він ними там опікувався якнайкраще. Ми відвідуємо могили тих, хто нам небайдужий, і навіть сама смерть не розірвала цього зв'язку любові, який існує між нами і цими людьми. Тому ось це має бути головним мотивом відвідати тих, кого ми пам'ятаємо, любимо, кому вдячні і за кого турбуємось".
Від застілля біля могили – вживання їжі та спиртного – владика Марк радить відмовитись. Сказав, до місць поховання рідних треба приходити, щоб побути поруч з ними, а не накривати на стіл.
"Не варто робити з цього приватний пікнік, де зібралися, щоб поїсти. Я нічого не маю проти, якщо людина приїхала здалеку, помолилась, прибрала могилу своїх родичів, сіла там перекусити та все прибрала за собою. Але традиції, де поминають з алкоголем – це дуже дико. Відразу виникає питання, заради чого ви це робите? Як таким способом ви поминаєте рідну вам людину та яку користь це має принести їй?"
Не треба нести на кладовище освячену їжу, вважає архієпископ. Тому що потім ці харчі будуть розтягувати собаки та птахи. Їх ліпше віддати тим, хто потребує.
"Є люди, які не мають що їсти, тому краще цю їжу віддати їм. Також можна ці продукти передати на фронт чи у шпиталь, де лікуються поранені військові, аби розділити з ними радість Великодня. В пам’ять про померлу людину зробіть добру справу. Все повинно мати логічне пояснення того, що ти робиш".
Також під час поминальних днів священник просить людей не приносити на кладовища штучні квіти та не забруднювати довкілля.
"Пластикові вироби надзвичайно забруднюють навколишнє середовище і не мають ніякого сенсу. Це некрасиво і шкодить як довкіллю, так і людям. Адже цвинтар – це молитовне місце спогаду, яке ми маємо тримати в чистоті та доглядати за ним".
Графік поминальних днів у Кропивницькому:
За інформацією з сайту комунального підприємства "Ритуальна служба", у Кропивницькому визначили графік проведення поминальних днів на кладовищах:
- Далекосхідне кладовище (провулок Степовий) – з 27 по 30 квітня;
- Масляниківське кладовище (вул. Дунайська) – з 27 по 29 квітня;
- Завадівське кладовище – 27 квітня;
- Новолелеківське кладовище (вулиця Холодноярська) – 27-28 квітня;
- Старолелеківське кладовище (провулок Громадянський) – 26-27 квітня;
- Старолелеківське-15 кладовище (вулиця Казанська) – 26-27 квітня;
- Рівнянське кладовище (вулиця Автолюбителів) – з 27 квітня по 1 травня;
- Кладовище в селищі Нове – 27 квітня.