Представниця Мін'юсту розповіла, як відбувається стягнення російських активів в Україні

Представниця Мін'юсту розповіла, як відбувається стягнення російських активів в Україні

Ексклюзивно
Брифінг Стягнення активів
Брифінг на тему: "Як пришвидшити стягнення активів агресора під час війни: інструменти, пріоритети та законодавчі ініціативи". Фото: Суспільне/Анна Железняк

Коли за рішенням Ради національної безпеки і оборони передбачена санкція блокування, а також заборона виведення російських капіталів за межі України, бізнес перестає приносити дохід власникам. Тому все що виробляється і заробляється компаніями, які наразі належать росіянам залишається на території України.

Про це на брифінгу сказала директорка Департаменту санкційної політики Міністерства юстиції України Інна Богатих, передає кореспондентка Суспільного.

"Якщо до людини застосовано санкції у вигляді блокування, то жодна банківська установа не виведе кошти на її рахунки й жоден нотаріус не проведе ніяку угоду щодо активів цієї особи. Жоден реєстр не внесе інформацію щодо її активів, зміни права власності. Тому можна з впевненістю говорити про те, що якщо санкції застосовані, то людина втрачає можливість користуватися своїми активами. Вона обмежена у праві володіння у праві розпорядження ними", — сказала Інна Богатих.

За її словами російські бізнесмени з 2014 року активно намагалися "замаскувати" свої зв'язки з активами, які знаходяться в Україні.

"Сьогодні зовсім неочевидним є факт належності певних активів певній людини. Ми бачимо складні корпоративні структури, які вибудовуються у 10-20 кроків. І через трастові компанії й через номінальних власників. Тому, щоб довести належність активів конкретній підсанкційній особі ведеться велика аналітична робота, залучаються органи розвідки та використовуються інструменти міжнародної правової допомоги", — каже Богатих і додає, що тільки після того, як отримується інформація, яка доказана готується позов до Вищого антикорупційного суду.

Вона зазначила, що цей процес не швидкий, але із двадцяти позовів, які на сьогодні вже подано до ВАКС — дев'ятнадцять задоволено. Загалом в Україні виявлено активи 230-250 росіян. Після конфіскації російських активів їх за законом передають у держбюджет.

Що відомо про вилучення російських активів

10 березня минулого року президент Володимир Зеленський підписав закон про примусове вилучення об’єктів власності Російської Федерації та її резидентів. Вилучення здійснюватиметься без компенсації.

16 березня торік Мін’юст США оголосив про створення KleptoCapture — підрозділу з пошуку активів російських посадовців і олігархів, які намагаються її приховати від санкцій. 26 квітня генеральний прокурор США Меррік Гарленд підтримав ідею передання активів російських олігархів, конфіскованих через агресію РФ, безпосередньо Україні.

Наприкінці квітня 2022 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

У травні минулого року міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила, що у США не існує законних механізмів конфіскації заморожених активів російського Центробанку з тим, щоб їх потім можна було використати для відновлення економіки України.

24 червня 2022 року Сенат Канади схвалив законопроект, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

14 листопада 2022 року Генеральна Асамблея ООН більшістю голосів ухвалила резолюцію про "Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв'язку з агресією проти України", підготовлену Україною за співавторством понад півсотні країн.

Вона містить визнання країнами ООН потреби створення міжнародного механізму відшкодування збитків, завданих Україні Росією та рекомендації державам щодо створення міжнародного реєстру збитків. Йдеться про документування доказів та інформацію про шкоду, втрату або каліцтва, заподіяні фізичним та юридичним особам, а також державі України. Заступник голови ради безпеки Росії Дмитро Медведєв, коментуючи прийняття резолюції ООН про відшкодування збитків Україні у зв'язку з російською агресією, пригрозив Заходу вилученням активів іноземних приватних інвесторів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

Вибір редакції

На початок