Перейти до основного змісту
Операція "Троянський верблюд": У ГУР розповіли, як рятували українців у в Судані

Операція "Троянський верблюд": У ГУР розповіли, як рятували українців у в Судані

Судан, війна, евакуація українців
. Евакукація громадян України, Грузії та Перу з Судану, квітень 2023 року. Фото: ГУР

Українські воєнні розвідники провели у Судані спецоперацію з евакуації українців під назвою “Троянський верблюд”.

Про це повідомили у ГУР Міноборони.

"Африканська держава поринула у хаос зі стріляниною, артилерійськими дуелями та застосуванням авіації прямо в містах, зокрема й у Хартумі − столиці Судану, звідки потрібно було швидко рятувати українських громадян", — йдеться у повідомленні.

У ГУР зазначили, що більшість українців працювали у Судані в авіаційній галузі і, коли аеропорт перетворився на поле бою, українські громадяни опинилися заблоковані без їжі та води.

"Діяла група "спецназу" в кількості менше, ніж 10 людей. Порівнюючи з рятувальними операціями США, які залучали гвинтокрили, бронетехніку, "спецназ", або Саудівської Аравії, яка залучала ракетний крейсер у порту Судану, ми діяли самотужки без бронетехніки, авіації та важкого озброєння, адже всі наші сили зараз задіяні на фронті", — розповів один з учасників спецоперації Ярема.

Що відомо про ситуацію у Судані

У столиці Судану Хартум 15 квітня відбулись зіткнення між армію та Силами оперативного реагування (RSF), які заявили, що взяли під контроль президентський палац, резиденцію командувача армії та міжнародний аеропорт.

Станом на 17 квітня щонайменше 97 людей загинули та ще сотні зазнали поранень під час зіткнень, що поширилися по всьому Судану.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) попередила, що в деяких лікарнях закінчуються необхідні запаси для лікування поранених.

Міністерство закордонних справ України рекомендувало українцям утриматися від поїздок до Судану, а тим, хто перебуває там, – уникати відвідування районів біля аеропортів, військових баз та урядового кварталу, залишатися в місцях свого проживання.

У МЗС також повідомили, що в Судані перебувають 36 співробітників української авіакомпанії SkyUp. У відомстві запевнили, що українці знаходяться у відносно безпечному місці, і з ними є зв'язок.

У SkyUp зазначили, що їхні літаки перебувають в Судані в рамках контракту на умовах ACMI з авіакомпанією Sun Air. Від початку 2023 року вони виконували рейси до Каїра (Єгипет), Ер-Ріяда та Джидди (Саудівська Аравія).

18 квітня компанія Maxar опублікувала супутникові знімки, на яких видно пошкоджені літаки в аеропорту Судану. Серед згорілих літаків можна побачити й український Boeing 737 авіакомпанії SkyUp.

В той же день у пресслужбі авіакомпанії повідомили, що пілоти та співробітники авіакомпанії SkyUp, які перебувають у Судані знаходяться у "відносно безпечних місцях". Вони забезпечені водою та їжею. Наразі компанія спільно з посольством України у Єгипті, консульством у Судані та міністерством закордонних справ розробляють план евакуації співробітників SkyUp.

19 квітня військові Судану вдруге оголосили про припинення вогню, після провалу попередньої угоди про тимчасове перемир'я, щоб евакуювати цивільних осіб.

26 квітня у деяких регіонах Судану знову спалахнули бої, попри оголошене сторонами конфлікту припинення вогню на 72 години.

26 квітня повідомлялось, що з Судану вдалося евакуювати 91 громадянина України.

Читайте також

ООН попереджає про ризик гуманітарної кризи у Східній Африці

Під час заворушень у Судані на волю вийшли експосадовці, підозрювані у воєнних злочинах

У Судані в зоні конфлікту опинилась біолабораторія. ВООЗ попереджає про небезпеку

Топ дня

Вибір редакції

На початок