Гуманітарна криза в Судані може поширитися на весь східноафриканський регіон, який і без того перебуває в тяжкій ситуації, зокрема, через кліматичні зміни, заявили у Всесвітній продовольчій програмі (WFP) ООН.
Як повідомляє Deutsche Welle, такі побоювання пов’язані з бойовими діями в Судані. Збройні сили країни під керівництвом фактичного президента країни Абдель-Фаттаха Бурхана і воєнізовані Сили оперативної підтримки (RSF), вірні його заступнику Мохаммеду Хамдану Дагало, ведуть протистояння із 15 квітня, що посилює і так серйозну нестачу продовольства.
"Третина населення країни голодувала ще до того, як почалися бойові дії, зараз нестача всього і ціни на продукти харчування стрімко зростають", — заявив агентству DPA директор WFP у Німеччині Мартін Фрік.
Аналогічне зростання цін спостерігається в сусідніх Чаді та Південному Судані, які прийняли тисячі біженців з того часу, як два тижні тому в Судані почалися бойові дії.
"У Південному Судані, який через кліматичну кризу зіткнувся з повенями в одних районах і посухою в інших, ціни на продовольство зросли на 28% за дуже короткий час", — сказав Фрік.
Він додав, що найбільш вразливі категорії населення, які шукають притулку в Судані, у тому числі вагітні жінки і діти, які вже страждають через недоїдання, можуть залишитися ні з чим, якщо не буде відновлено призупинену допомогу.
Всесвітня продовольча програма ООН була змушена призупинити допомогу 7,6 мільйона людей у Судані через запеклі бої в цій країні. Робота буде відновлено, щойно це дозволить ситуація з безпекою, запевнив голова WFP у Німеччині.
Що відомо про ситуацію у Судані
У столиці Судану Хартум 15 квітня відбулись зіткнення між армію та Силами оперативного реагування (RSF), які заявили, що взяли під контроль президентський палац, резиденцію командувача армії та міжнародний аеропорт.
Станом на 17 квітня щонайменше 97 людей загинули та ще сотні зазнали поранень під час зіткнень, що поширилися по всьому Судану.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) попередила, що в деяких лікарнях закінчуються необхідні запаси для лікування поранених.
Міністерство закордонних справ України рекомендувало українцям утриматися від поїздок до Судану, а тим, хто перебуває там, – уникати відвідування районів біля аеропортів, військових баз та урядового кварталу, залишатися в місцях свого проживання.
У МЗС також повідомили, що в Судані перебувають 36 співробітників української авіакомпанії SkyUp. У відомстві запевнили, що українці знаходяться у відносно безпечному місці, і з ними є зв'язок.
У SkyUp зазначили, що їхні літаки перебувають в Судані в рамках контракту на умовах ACMI з авіакомпанією Sun Air. Від початку 2023 року вони виконували рейси до Каїра (Єгипет), Ер-Ріяда та Джидди (Саудівська Аравія).
18 квітня компанія Maxar опублікувала супутникові знімки, на яких видно пошкоджені літаки в аеропорту Судану. Серед згорілих літаків можна побачити й український Boeing 737 авіакомпанії SkyUp.
В той же день у пресслужбі авіакомпанії повідомили, що пілоти та співробітники авіакомпанії SkyUp, які перебувають у Судані знаходяться у "відносно безпечних місцях". Вони забезпечені водою та їжею. Наразі компанія спільно з посольством України у Єгипті, консульством у Судані та міністерством закордонних справ розробляють план евакуації співробітників SkyUp.
19 квітня військові Судану вдруге оголосили про припинення вогню, після провалу попередньої угоди про тимчасове перемир'я, щоб евакуювати цивільних осіб.
26 квітня у деяких регіонах Судану знову спалахнули бої, попри оголошене сторонами конфлікту припинення вогню на 72 години.
Читайте також
Закликаємо сторони конфлікту у Судані до недопущення загострення ситуації — МЗС України
У Судані, де відбувається спроба держперевороту, перебувають співробітники авіакомпанії SkyUp
Іноземні країни евакуюють своїх дипломатів зі столиці Судану
США евакуювали всіх співробітників посольства у Судані
З Судану евакуювали 87 громадян України — ГУР