ПАРЄ визнала геноцидом депортацію українських дітей до РФ

ПАРЄ визнала геноцидом депортацію українських дітей до РФ

Важливо
Сесийна зала ПАРЄ
. Фото: twitter/ President of Ireland

Парламентська асамблея Ради Європи у своїй резолюції визнала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію Російської Федерації. Також ПАРЄ закликала Міжнародний кримінальний суд (МКС) розглянути можливість кримінального переслідування за цей злочин. Текст резолюції оприлюднений на сайті ПАРЄ.

Як повідомив член української делегації в ПАРЄ, народний депутат Олексій Гончаренко, вперше згадується термін "геноцид" відносно дій РФ в офіційному документі такого рівня. В резолюції зазначається, що згідно з нормами міжнародного права, примусова депортація — це ознака геноциду, тому всі випадки мають розслідуватись, а всі причетні понести відповідальність.

У резолюції Парламентська Асамблея привітала рішення Міжнародного кримінального суду щодо ордеру на арешт президента РФ Володимира Путіна та Уповноваженої з прав дітей РФ Марії Львової-Бєлової.

Гончаренко відзначив, що не всі члени ПАРЄ є країнами, які ратифікували Римський статут, згідно з яким виданий ордер на арешт Путіна.

"І саме прийняття цієї резолюції розширює коло країн, де Путін офіційно вважається підозрюваним у воєнних злочинах", — відзначив депутат.

У резолюції наголошується, що практика незаконної депортації українців до Російської Федерації з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей розпочалася ще до повномасштабної агресії Росії проти України 24 лютого 2022 року, коли окупанти вивозили дітей із дитячих будинків та дітей із інвалідністю зі спеціалізованих закладів.

"Репатріація дітей, їхня реабілітація та створення умов для возз'єднання родин задля збереження ідентичності дітей України мають відтепер стати пріоритетом для держав-членів Ради Європи", — наголошується в рекомендаціях ПАРЄ.

Асамблея також підтримала рекомендації Комісара з прав людини щодо необхідності терміново визначити та використати конкретні механізми для возз'єднання всіх дітей, переміщених з України в Росію та тимчасово окуповані території, з їхніми сім'ями. ПАРЄ також закликала Комітет міністрів допомогти Україні в цьому процесі.

Асамблея також привітала ініціативи Комітету міністрів, щоб Рада Європи сприяла встановленню відповідальності РФ за агресію проти України. А також притягненню до відповідальності всіх винних у депортаціях і насильницьких переміщеннях українських громадян, забезпеченню правосуддя для жертв. Зокрема, йдеться про створення реєстру, в якому будуть зафіксовані докази та заяви про шкоду, втрати чи каліцтва внаслідок російської агресії.

ПАРЄ закликала забезпечити ефективний захист мігрантів і біженців, які перебувають у вразливому становищі, особливо жінок і дітей, які залишили Україну через війну.

Також у ПАРЄ наголосили на необхідності покарання самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.

Резолюцію "Депортація та насильницьке переміщення українських дітей та інших цивільних осіб до російської федерації або на тимчасово окуповані території України: створити умови для їхнього безпечного повернення, припинити ці злочини та покарати винних" була прийнята під час дебатів на весняній сесії ПАРЄ.

Омбудсман привітав резолюцію ПАРЄ

"Сподіваюсь, цей документ допоможе у поверненні наших дітей на Батьківщину, а також буде використаний у міжнародних судах для притягнення Росії до відповідальності за геноцид української нації", — заявив Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Що відомо про кількість вивезених росіянами українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук раніше повідомила, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України. У РФ створено 70 таборів для утримання дітей.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

Що відомо про ордер МКС на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Головний прокурор МКС Карім Хан заявив, що ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової, виданий Міжнародним кримінальним судом, не має строку давності.

Читайте також

США оцінили перспективи контрнаступу України, Росія обстріляла Миколаїв та Херсон. 428 день війни. Онлайн

Росія вивезла зі сходу України понад 100 тисяч дітей нібито на "лікування" — Центр національного спротиву

На початок