"Такого не спостерігали близько 50 років". В Україні через повені підтоплені будинки, поля, розмиті переправи: що відомо

"Такого не спостерігали близько 50 років". В Україні через повені підтоплені будинки, поля, розмиті переправи: що відомо

повінь, гідропарк
. Повінь у Гідропарку, Київ 17 квітня 2023 року. Фото: Владислав Мусієнко/Суспільне

В Україні спостерігається підняття рівня води, яке призвело до підтоплень у Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Київській, Рівненській, Полтавській, Черкаській та Чернігівській областях. За даними Гідрометцентру, підвищення рівня води відбувається у межах річок Віть, Дніпро, Десна, Сейм, Сож, Прип’ять, Горинь та Західний Буг.

Як повідомили у ДСНС, на даний час гідрологічна ситуація контрольована. Але залишаються підтоплені 1 379 дворогосподарств (Чернігівська – 474, Черкаська – 182, Дніпропетровська – 83, Полтавська – 107, Київська – 210 та Кіровоградська — 323) та 198 будинків (Дніпропетровська – 38, Кіровоградська – 87, Черкаська – 42, Чернігівська – 29 та Полтавська — 2), з них 125 дачних.

У Дніпропетровській, Волинській, Рівненській, Черкаській та Полтавській областях підтоплено 9 тис. 138 га сільськогосподарських угідь. Порушено транспортне сполучення до 30 населених пунктів: Чернігівська – 29 та Київська – 1.

Ситуація на Волині

водопілл, підтоплення Волинь
Фото: Суспільне Луцьк

Станом на 17 квітня площа підтоплень на Волині становить 17 тисяч гектарів сільгоспугідь та присадибних ділянок, розповів заступник начальника регіонального офісу водних ресурсів Ростислав Кравчук.

За вихідні площа підтоплень зросла вдвічі. У п'ятницю, 14 квітня у воді було понад 7 тисяч гектарів. Найбільше — 14 тисяч га — підтоплені у Камінь-Каширському районі.

"Покращення ситуації поки немає, йдуть дощі які вплинули на різке підняття рівня води. В суботу, 15 квітня, випало опадів майже 50% від місячної норми. 17 квітня вийшла на заплави річка Стир у Луцьку і наближаємося до рівня підтоплення також у Колках", – сказав Кравчук.

В області щодня працюють від 14 до 20 насосних станцій, які від початку підтоплень в області вже відкачали понад 20 мільйонів метрів кубічних води. Як зазначили в регіональному офісі водних ресурсів, востаннє таке масштабне та тривале підтоплення на Волині було у 2013-му році.

Ситуація на Дніпропетровщині

затоплення Днфпро
Фото: Суспільне Дніпро

Станом на 17 квітня у Дніпропетровській області через весняне водопілля залишаються підтопленими понад 150 дачних будинків та 170 присадибних ділянок. Найбільше води стоїть у дачних кооперативах поряд з селищем Курилівка. Там підтопленими залишаються понад 100 осель і декілька вулиць.

Ситуація на Житомирщині

Внаслідок весняних злив частково підтоплені переправи та приватні господарства Народицької громади.

"У Грезлі було розмито переправу і підмито основну дорогу, де зроблений дерев'яний міст. Нині автобус та швидка допомога за Грезлю у село Радча, Нова Радча і Стара Радча можуть вільно пересуватися. На переправі, яка підмита, роботи почнуться тільки тоді, коли там проведуть обстеження сапери", – розповів начальник Народицької селищної військової адміністрації Олег Ярмолюк.

Він зазначив, що на більшості приватних городів, де вони підтоплені, ніякі роботи провести не можна. Навіть, якщо воду відкачати, то наступного дня вона знову підніметься, тому що досить високий рівень води в річці.

"Є проблема у нас і з переправою на Базарську зону, тобто по річці Уж, де було пошкоджено міст. Зараз там стоїть понтонна переправа, але і за нею і до понтонної переправи рівень води піднявся на 50 – 60 сантиметрів. У нас були фахівці з Житомира. Вони провели обстеження. Коли рівень води понизиться, тоді там проведуть роботи. Поки своїми силами ми нічого зробити не можемо", — сказав він.

Підтоплення приватних господарств зафіксовано у Малині Коростенського району та Черняхові Житомирського району.

Ситуація у Києві та Київській області

затоплення, Київ, Гідропарк, повінь
Підтоплення території Гідропарку у Києві 17 квітня 2023 року. Фото: Владислав Мусієнко/Суспільне

У КМДА повідомили, що у Києві немає аварійних підтоплень, проте під водою опинилися заплавні території. Вони підтоплюються майже щороку під час весняної повені.

"Зараз є підтопленими острови у парку Муромець, Гідропарк, Труханів острів, Галерна затока, Корчувате, приватні ділянки у районі Осокорків", — розповів директор Департаменту муніципальної безпеки КМДА Роман Ткачук.

За інформацією Укргідрометцентру, пік весняної повені очікують приблизно на 22 квітня. Станом на 12:00 17 квітня, рівень води у Дніпрі складає 9 359 см (критичний рівень – 9 415 см) за Балтійською системою висот.

"До критичного рівня води лишається ще 50-60 см. Ми розуміємо, що вода може сягнути цього рівня, тому проводимо додаткові тренування всіх служб, які можуть задіяти для допомоги мешканцям", — розповів Ткачук.

На Київщині через весняне водопілля підтопило Чорнобильський заповідник. У заповіднику зазначили, що для природи рясні весняні води є "великим благом" на фоні останніх маловодних і сухих років.

У "Київводоканалі" повідомили, що під час паводка вода у кранах киян може мати жовтуватий колір, але вона залишається безпечною. Станом на 17 квітня загроз виходу річки Ірпінь з берегів немає. Рівень води, в порівнянні з 14 квітня, знизився на 10 см. Гідрологічна ситуація контрольована.

Ситуація на Кіровоградщині

Території Кіровоградської області підтоплені з 13 квітня. Рівень води у Кременчуцькому водосховищі заміряють щодоби. Жителям Світловодської й Онуфріївської громад у Кіровоградській області рекомендують не пити воду з криниць у зоні підтоплення. На підтоплених ділянках можуть поширюватися гострі кишкові інфекції, сальмонельоз, ротавірусна інфекція, дизентерія, каже Галина Сабадаш. На подвір’ях потрібно чистити надвірні туалети.

На Кіровоградщині залишаються підтопленими 323 двори та 87 будинків.

Паводок на Полтавщині

Понад сто дворів та понад три сотні присадибних ділянок постраждали через паводок на Полтавщині. Вони розташовані у Кременчуцькому районі. Про це Суспільному розповів начальник Кременчуцької районної військової адміністрації Олег Лєднік.

За його словами, такого не спостерігали близько 50 років. Найближчим часом фахівці мають перевірити якість питної води та детальніше дослідити підтоплені території.

Вода може стояти ще близько тижня, говорить начальник районної військової адміністрації. За його даними, нині рівень води у Дніпрі – 67 метрів над рівнем моря, при цьому критичним вважається показник у 82 метри.

Ситуація у Рівненській області

водопілля, повінь, Рівненщина
Фото: Суспільне Рівне, 2023 рік

На Рівненщині під час весняного водопілля підтопило здебільшого сільгоспугіддя, кілька десятків господарських будівель та дві хати, повідомив керівник регіонального офісу водних ресурсів Ігор Мосійчук.

За його інформацією, підняття рівня води спричинили опади, які були у січні-березні. Зараз підйом води у річках майже зупинився. Щодо відміток до рівня підтоплення, то на основних річках станом на середину квітня показники такі:

  • Горинь — 108 см до рівня підтоплення
  • Случ — 6 см до рівня підтоплення
  • Стир — 18 см до рівня підтоплення

"Якщо по області і є підтоплення, то це в загальному сільгоспугіддя і сінокоси, приблизно 3600 гектарів. Є 92 присадибні ділянки, два будинки і 38 господарських будівель", — сказав Мосійчук.

Підтоплення на Черкащині

Станом на 17 квітня на Черкащині через весняне водопілля підтоплені 42 житлових будинків, 182 дворогосподарств та 485 гектарів сільськогосподарських угідь на території 16 населених пунктів Черкаського та Золотоніського районів, повідомили у ДСНС.

Начальник Черкаського гідрометеоцентру Віталій Постригань повідомив, що на Черкащині є загроза підтоплення територій через весняне водопілля. Орієнтовно до кінця квітня вода ще прибуватиме.

Ситуація на Чернігівщині

повінь, Чернігівщина
Повінь. Фото: ГУ ДСНС у Чернігівській області

На Чернігівщині через повінь підтопило 12 сіл та селищ, повідомляє Чернігівська ОВА на своєму сайті.

Через підйом рівня води на річках області підтоплення фіксують у Чернігівському та Корюківському районах. Станом на ранок 17 квітня залило 474 домоволодінь, в яких проживає 654 людини, з них 21 дитина.

Підтоплено 29 житлових будинків в трьох населених пунктах Чернігівського району: у селі Прохорів — 11 будинків, Мньов — 10 та Пустинках — 8.

Також порушилося транспортне сполучення з 29 населеними пунктами в Чернігівській області: Новгород-Сіверський район — чотири села, Корюківський та Чернігівський райони — по вісім сіл. У Ніжинському районі — дев'ять сіл та селищ.

Як повідомили кореспонденти Суспільного, 17 квітня міст, який сполучає Новгород-Сіверщину з Сумською областю, став проїзним для легкових авто.

Через повінь автомобілі не могли заїхати на переправу. З 10 квітня легковий транспорт рухався в об'їзд через Короп, долаючи додаткові 200 кілометрів. Тоді фіксувався пік весняного водопілля під Новгородом-Сіверським, а ділянка дороги біля Пирогівського мосту на пів метра пішла під воду. Відрізаними від районного центру залишаються села Биринського старостату. Людей та вантажі рятувальники продовжують перевозити туди човном.

Читайте також

ДСНС попереджає про затоплення у 5 областях

Щоб не розмило остаточно: на Київщині укріплюють насип на тимчасовому переїзді

На початок