Китай уперше за майже 60 років змінив свою позицію щодо Курильських островів — Kyodo

Китай уперше за майже 60 років змінив свою позицію щодо Курильських островів — Kyodo

Китай уперше за майже 60 років змінив свою позицію щодо Курильських островів — Kyodo
. Курильські острови, фото: Getty Images

Китай уперше з 1964 року зайняв нейтралітет у питанні приналежності південної частини Курильських островів, які Японія вважає своєю територією. Про це повідомляє Kyodo з посиланням на джерела.

За словами співрозмовника агентства, голова КНР Сі Цзіньпін не підтримав претензії Японії на Курильські острови під час переговорів із президентом РФ Володимиром Путіним.

Під час зустрічей з Путіним у Москві Сі сказав, що Китай "не займатиме позицію жодної зі сторін" щодо територіальної суперечки. Таким чином, зазначило джерело, Китай перейшовши до нейтралітету у питанні приналежності Курильських островів.

Читайте також: "Вимагають у РФ повернути Курили та забратися з України": у Токіо відбувся загальнонаціональний з'їзд

За словами оглядачів, зміна позиції Китаю може ускладнити врегулювання суперечки, що триває десятиліття, оскільки Москва навряд чи поступиться в цьому питанні зараз за підтримки Пекіна.

Під час переговорів 20-21 березня Путін наголосив на важливості сприяння створенню спеціальної безмитної зони, створеної на спірних островах минулого року, і закликав до інвестицій китайських компаній, повідомляє джерело.

У відповідь Сі передав Путіну нейтральну позицію Китаю щодо територіального конфлікту, але відмовився пояснити, чи дозволить Пекін своїм підприємствам приєднатися до проєкту, сказало джерело.

Читайте також: Україна юридично визнала окупацію Росією Курильських островів — Зеленський підписав указ

В 1964 лідер КНР Мао Цзедун оголосив, що Китай підтримує територіальні претензії Японії і вважає, що Росія повинна повернути Курили. Китайський уряд дотримувався цієї позиції, хоча останніми роками публічно про це не оголошували. На картах у Китаї спірні острови позначені як "окуповані Росією", зазначає Kyodo.

Двосторонні переговори між Японією та РФ щодо островів, відомих як Північні території в Японії та Південні Курили в Росії, були призупинені після того, як Токіо запровадив санкції проти Москви після її вторгнення в Україну.

Що відомо про санкції Японії проти Росії

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Японія запровадила санкції щодо російського президента Володимира Путіна, вищих посадових осіб країни та їхніх родичів, банків та підприємств, а також позбавила Росію статусу найбільшого сприяння торгівлі. Водночас Токіо оголосив, що надаватиме військову та гуманітарну допомогу Україні.

Росія внесла Японію до списку "недружніх країн" і вийшла із діалогу з Японією про налагодження спільної господарської діяльності на Південних Курилах та блокує продовження статусу Японії як партнера Організації Чорноморського економічного співробітництва з секторального діалогу. Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда назвав дії Росії "нерозумними та абсолютно неприйнятними".

Що відомо про приєднання Курильських островів до Росії

Японія претендує на чотири південні острови Курильської гряди – Ітуруп, Шикотан, Кунашир і Хабомаї. Наприкінці Другої світової війни Радянський Союз окупував ці території. 1956 року Москва і Токіо підписали декларацію про завершення бойових дій, проте мирний договір сторони так і не уклали. До 2003 року Японія офіційно називала острови "незаконно окупованими", а до 2012 року – "споконвічними землями". З 2012 року уряд країни уникав таких формулювань, сподіваючись на компроміс з Росією.

21 березня 2022 року РФ вийшла з тривалих перемовин з Японією та заморозила спільні економічні проєкти, пов’язані з Курильськими островами. Росія також заборонила японським морякам рибалити біля Південних Курил.

Крім того, російська сторона вирішила блокувати розширення статусу Японії як партнера Організації Чорноморського економічного співробітництва в секторальному діалозі. Причиною стало приєднання Японії до санкцій Заходу через повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

31 серпня стало відомо, що Японія офіційно називатиме південні Курильські острови "споконвічною територією Японії, що перебуває під незаконною окупацією". Таке формулювання внесли в урядовий довідник "Синя книга дипломатії".

Читайте також

Японія висилає російського дипломата

Японія запровадила санкції проти "дочок Путіна" та депутатів Держдуми РФ

Японія запровадила нові санкції проти РФ

На початок