Китай уперше за майже 60 років змінив свою позицію щодо Курильських островів — Kyodo

Китай уперше за майже 60 років змінив свою позицію щодо Курильських островів — Kyodo

Китай уперше за майже 60 років змінив свою позицію щодо Курильських островів — Kyodo
Курильські острови, фото: Getty Images

Китай уперше з 1964 року зайняв нейтралітет у питанні приналежності південної частини Курильських островів, які Японія вважає своєю територією. Про це повідомляє Kyodo з посиланням на джерела.

За словами співрозмовника агентства, голова КНР Сі Цзіньпін не підтримав претензії Японії на Курильські острови під час переговорів із президентом РФ Володимиром Путіним.

Під час зустрічей з Путіним у Москві Сі сказав, що Китай "не займатиме позицію жодної зі сторін" щодо територіальної суперечки. Таким чином, зазначило джерело, Китай перейшовши до нейтралітету у питанні приналежності Курильських островів.

Читайте також: "Вимагають у РФ повернути Курили та забратися з України": у Токіо відбувся загальнонаціональний з'їзд

За словами оглядачів, зміна позиції Китаю може ускладнити врегулювання суперечки, що триває десятиліття, оскільки Москва навряд чи поступиться в цьому питанні зараз за підтримки Пекіна.

Під час переговорів 20-21 березня Путін наголосив на важливості сприяння створенню спеціальної безмитної зони, створеної на спірних островах минулого року, і закликав до інвестицій китайських компаній, повідомляє джерело.

У відповідь Сі передав Путіну нейтральну позицію Китаю щодо територіального конфлікту, але відмовився пояснити, чи дозволить Пекін своїм підприємствам приєднатися до проєкту, сказало джерело.

Читайте також: Україна юридично визнала окупацію Росією Курильських островів — Зеленський підписав указ

В 1964 лідер КНР Мао Цзедун оголосив, що Китай підтримує територіальні претензії Японії і вважає, що Росія повинна повернути Курили. Китайський уряд дотримувався цієї позиції, хоча останніми роками публічно про це не оголошували. На картах у Китаї спірні острови позначені як "окуповані Росією", зазначає Kyodo.

Двосторонні переговори між Японією та РФ щодо островів, відомих як Північні території в Японії та Південні Курили в Росії, були призупинені після того, як Токіо запровадив санкції проти Москви після її вторгнення в Україну.

Що відомо про санкції Японії проти Росії

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Японія запровадила санкції щодо російського президента Володимира Путіна, вищих посадових осіб країни та їхніх родичів, банків та підприємств, а також позбавила Росію статусу найбільшого сприяння торгівлі. Водночас Токіо оголосив, що надаватиме військову та гуманітарну допомогу Україні.

Росія внесла Японію до списку "недружніх країн" і вийшла із діалогу з Японією про налагодження спільної господарської діяльності на Південних Курилах та блокує продовження статусу Японії як партнера Організації Чорноморського економічного співробітництва з секторального діалогу. Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда назвав дії Росії "нерозумними та абсолютно неприйнятними".

Що відомо про приєднання Курильських островів до Росії

Японія претендує на чотири південні острови Курильської гряди – Ітуруп, Шикотан, Кунашир і Хабомаї. Наприкінці Другої світової війни Радянський Союз окупував ці території. 1956 року Москва і Токіо підписали декларацію про завершення бойових дій, проте мирний договір сторони так і не уклали. До 2003 року Японія офіційно називала острови "незаконно окупованими", а до 2012 року – "споконвічними землями". З 2012 року уряд країни уникав таких формулювань, сподіваючись на компроміс з Росією.

21 березня 2022 року РФ вийшла з тривалих перемовин з Японією та заморозила спільні економічні проєкти, пов’язані з Курильськими островами. Росія також заборонила японським морякам рибалити біля Південних Курил.

Крім того, російська сторона вирішила блокувати розширення статусу Японії як партнера Організації Чорноморського економічного співробітництва в секторальному діалозі. Причиною стало приєднання Японії до санкцій Заходу через повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

31 серпня стало відомо, що Японія офіційно називатиме південні Курильські острови "споконвічною територією Японії, що перебуває під незаконною окупацією". Таке формулювання внесли в урядовий довідник "Синя книга дипломатії".

Читайте також

Японія висилає російського дипломата

Японія запровадила санкції проти "дочок Путіна" та депутатів Держдуми РФ

Японія запровадила нові санкції проти РФ

Вибір редакції

На початок