"Крига скресла": Подоляк прокоментував заяви країн щодо арешту Путіна

"Крига скресла": Подоляк прокоментував заяви країн щодо арешту Путіна

"Крига скресла": Подоляк прокоментував заяви країн щодо арешту Путіна
Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк. Фото: AP

Заяви міжнародних лідерів про ймовірний арешт президента Росії Володимира Путіна на своїх територіях свідчать про позитивні зрушення у даному питанні, навіть якщо глави держав виявляють певні сумніви.

Про це в ефірі Суспільного заявив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

За його словами, ордер МКС підкреслив нелегітимність очільника РФ на глобальному політичному рівні, і всі нейтральні країни, які не займали певну позицію щодо війни в Україні, сьогодні мають вирішити, чи вони дотримуються міжнародного права.

"Є заява бразильського політичного представника, але є й заява організатора саміту БРІКССаміт БРІКС (BRICS - скорочення від Brazil, Russia, India, China, South Africa) відбудеться в серпні в ПАР. Точного місця ще не визначено. Захід може пройти в одному з найбільших міст країни — Йоганнесбурзі, Кейптауні, Дурбані або Преторії, який буде у серпні 2023 року у ПАР. Путін вже був запрошений до участі в саміті БРІКС. Таким чином, ПАР говорить про те, що перебуває зараз в тяжкому становищі щодо того, як себе поводити. Але головне, що ці заяви з’явилися", — зазначив Подоляк.

Щодо Угорщини, він наголосив, що країна, підтримуючи Володимира Путіна, продовжує обнуляти свою репутацію і, ймовірно, матиме складнощі зі спілкуванням всередині ЄС, зокрема у питаннях грошей, кредитів та ринків збуту.

Читайте також: Угорщина не буде арештовувати Путіна на своїй території — глава адміністрації Орбана

"Дуже важливо, що перший ордер, який отримала РФ, — саме ордер за геноцид щодо наших дітей. Це фантастично з точки зору, як буде вписаний в підручники історії Путін — навіть не як військовий злочинець, а як людина, яка викрадала дітей, гвалтувала дітей..", — додав водночас представник ОПУ.

Раніше глава МЗС Бразилії Мауро Вієйра в інтерв'ю Metropole заявив, що в разі візиту Путіна на територію держави — його негайно очікують "наслідки".

Видання Sky News також писало, що Південно-Африканська Республіка зобов'язана заарештувати президента Російської Федерації Володимира Путіна, якщо той приїде на саміт БРІКС у серпні цього року.

До цього заступник прем'єр-міністра Великої Британії Домінік Рааб заявив, що у зв'язку з рішенням Міжнародного кримінального суду Володимиру Путіну найближчим часом буде дуже складно переміщатися світом, оскільки є багато країн, які підтримують МКС, і у яких є зобов'язання арештувати президента Росії.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створення спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

Читайте також

Перший крок до Гааги. Головні питання про ордер на арешт Путіна і чому це — справді історичне рішення

Міжнародний кримінальний суд проситиме більше грошей на розслідування воєнних злочинів в Україні — The Guardian

Ордер на арешт Путіна виданий довічно — прокурор МКС

Вибір редакції

На початок