Міжнародний кримінальний суд проситиме більше грошей на розслідування воєнних злочинів в Україні — The Guardian

Міжнародний кримінальний суд проситиме більше грошей на розслідування воєнних злочинів в Україні — The Guardian

Міжнародний кримінальний суд проситиме більше грошей на розслідування воєнних злочинів в Україні — The Guardian
. Ілюстративне фото: Getty Images

Сьогодні 20 березня головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан під час конференції у Лондоні проситиме збільшення фінансування на розслідування воєнних злочинів в Україні.

Про це повідомляє The Guardian.

Зазначається, що додаткові виділені кошти мають піти й на розслідування справи щодо депортації українських дітей, у якій звинувачується президент РФ Володимир Путін.

Як пише видання, раніше бюджет МКС не був збільшений попри те, що в Україні працюють 40 слідчих міжнародного кримінального суду. Однак сьогодні Хан ймовірно проситиме більше коштів на тлі вчинення "драматичного кроку": видачі міжнародного ордера на арешт Путіна.

Раніше повідомлялось, що міжнародну зустріч щодо воєнних злочинів Росії в Україні проведуть міністр юстиції Великої Британії Домінік Рааб і його голландський колега Ділан Єсілгоз-Зегеріус.

За даними The Guardian, понад 40 країн візьмуть участь у конференції, зокрема й міністр юстиції України Денис Малюська та генеральний прокурор Андрій Костін.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створення спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

Читайте також

Перший крок до Гааги. Головні питання про ордер на арешт Путіна і чому це — справді історичне рішення

З початку вторгнення в Україні зафіксовано понад 72 тисячі воєнних злочинів — ОГП

На початок