ЄС запровадив санкції проти Білорусі, США нададуть 10 млрд доларів допомоги Україні. 370 день війни. Онлайн

ЄС запровадив санкції проти Білорусі, США нададуть 10 млрд доларів допомоги Україні. 370 день війни. Онлайн

ЄС запровадив санкції проти Білорусі, США нададуть 10 млрд доларів допомоги Україні. 370 день війни. Онлайн
Український військовий медик розмовляє з пораненим у польовому шпиталі поблизу Бахмута, Україна, 26 лютого 2023 року. AP Photo / Evgeniy Maloletka

28 лютого — 370 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 370 дня війни. Нову хроніку 1 березня — читайте тут.

Війна в Україні має закінчитися стратегічною поразкою Росії, — представник Пентагону

"Наша позиція полягає в тому, що це має закінчитися стратегічною поразкою Росії, щоб жоден агресор, дивлячись на це в усьому світі, не думав: "О, це гарна ідея, я отримаю те, що хочу, і не заплачу жодної ціни", — заявила помічник міністра оборони США з питань міжнародної безпеки Селеста Валландер на засіданні підкомітету з питань оборони Комітету Палати представників з питань асигнувань.

Зеленський: Готуємо повернення наших воїнів до активних дій заради звільнення нашої землі

"Готуємо повернення наших воїнів до активних дій заради звільнення нашої землі. Пам’ятаємо цю нашу цілком справедливу мету, і щодня наближаємось до її реалізації. Україна буде вільною. Вся Україна", — заявив президент Володимир Зеленський під час вечірнього звернення за підсумками 370 дня війни.

У США немає вільних танків Abrams для передислокації в Україну — Валландер

Про це заявила помічник міністра оборони США у справах міжнародної безпеки Селеста Валландер на засіданні підкомітету з питань оборони Комітету Палати представників з питань асигнувань. Підкомітет провів слухання щодо нагляду за використанням ресурсів США, надісланих в Україну.

"На даний момент армія не має вільних танків Abrams для передислокації чи перенаправлення в Україну, — заявила Валландер. — Путін перед лицем реальності не змінить своїх стратегічних цілей у цій війні. І його стратегічна мета - підкорення України. Отже, навіть, якщо це літо принесе успішний український контрнаступ, навіть якщо буде період затишшя та відбудови, Росія - і це в найкращому випадку - Росія використає цей час, щоб підготуватися до повторної атаки. Отже, ми маємо думати щодо надання Україні сучасних можливостей захисту, які будуть ефективним стримуючим заходом".

Водночас директор з операцій Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Дуглас Сімс зазначив, що США навчаються в українців "в критичності цього загальновійськового ефекту у різних областях ведення війни".

"Речі, які не коштують багато, в деяких випадках показують значну ефективність на полі бою. Наприклад, маленькі дрони. Вони перетворюють ці маленькі дрони на неймовірно ефективну зброю", — наголосив Сімс.

У Білорусі повідомляють про "жорсткі" затримання неповнолітніх на зустрічі "ПВК Редан" у Гомелі

У Гомелі в Білорусі ввечері 28 лютого у ТЦ, де мала відбутися зустріч "ПВК Редан", силовики затримали кілька десятків підлітків. Про це повідомляє білоруське видання “Наша Ніва”.

За даними журналістів, внаслідок спецоперації проти представників молодіжної субкультури “ПВК Редан” у вівторок у Гомелі затримано щонайменше 25 молодих людей. З посиланням на видання “Флагшток”, відзначається, що затримання неповнолітніх у гомельському ТЦ "Секрет", були “жорсткими”.

Зокрема, на виході з ТЦ поліція застосувала гумові кийки.

Що відомо про "ПВК Редан" в Україні

Українські поліцейські вже заблокували 18 каналів та груп, які були створені для "розкручування" молодіжного руху "ПВК Редан" та дестабілізації ситуації всередині країни.

Про це повідомив начальник управління ювенальної превенції Національної поліції України Василь Богдан. За його словами, до управлінь та відділів поліції протягом двох днів також запросили понад 700 осіб. Більшість із них – це неповнолітні.

Читайте також: В Україні підлітки почали наслідувати російський рух "ПВК Редан". Що про це відомо

США не виявили порушень у використанні зброї переданої України

Про це заявив генеральний інспектор Міністерства оборони США Роберт Сторч.

"Я хочу бути обережним і не забігати наперед, тому що триває перевірка. Тож ми розглядаємо ці проблеми та наш аудит, і ми звітуватимемо про те, що знайдемо. Але мета аудиту полягає в тому, щоб переконатися, що Міністерство оборони має засоби контролю, щоб цього не сталося", — заявив Сторч.

Водночас він додав, що США не зафіксували порушень у використанні "чутливої зброї, як-от ракети Stinger, втрати або перенаправлення обладнання".

"Звичайно, я не вправі говорити про будь-які розслідування, але ми не підтвердили жодних таких речей. Ми здійснюємо ретельний нагляд, проводимо перевірки та оцінки зброї, починаючи з моменту, коли вона потрапляє в порт, доки її переміщують, коли вони потрапляють до перевалочних пунктів, а потім відправляються в країну. І потім, як я вже згадував у своїй заяві, ми зараз проводимо нашу третю оцінку, щоб переконатися, що Міністерство оборони проводить цей моніторинг надійним способом. Крім того, як я вже згадував, у нас є DCI – це служба кримінальних розслідувань оборони. Вони мають величезний досвід у всьому світі у розслідуванні конфліктних ситуацій. І тому знову ж таки, ми дуже уважні до будь-яких випадків подібної поведінки", — додав інспектор.

Епіцентром бойових дій є Бахмут — Маляр

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" розповіла заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

"Епіцентром бойових дій є Бахмут. Ми це спостерігаємо вже декілька місяців. Ворог сконцентрував там свої ключові зусилля, оскільки має мету вийти на кордони Донецької області. Ситуація там дійсно напружена", — наголосила Маляр.

За словами Маляр, командувач Сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський постійно знаходиться на Сході і на передовій з метою зрозуміти обставини, які можуть заважати обороні або покращити її.

За її словами, зараз є декілька російських наративів по Бахмуту: "Вони намагаються нам показати, що Бахмут — це не стратегічно важливий напрямок. Це абсолютно російські наративи".

Скандал із закупівлями харчів у Міноборони: за новими контрактами ціни знизили у кілька разів

Міністерство оборони знизило ціни за контрактами із забезпечення харчування, повідомляє пресслужба МОУ.

"Для дотримання прозорості закупок та доступу до інформації та публікації звітів щодо закупок послуг з організації харчування Збройних сил України 20 лютого 2023 року були внесені зміни до 8 договорів, відповідно до яких зменшено термін дій угод і, відповідно, внесені зміни до вартості послуги з організації харчування та ціни в каталозі продукції”, — зазначили у пресслужбі.

У Міноборони повідомили, що "вартість послуги з забезпечення харчування склала від 137,04 грн до 144,06 грн з урахуванням логістики. Зокрема ціна яєць становитиме 8,40 до 8,76 гривень в залежності від сорту, макаронних виробів – 42,24 – 42,30 грн за кілограм, куряче стегно – від 90,26 до 91,96 грн за кілограм.

Що відомо про скандал із закупівлею харчів для ЗСУ

Міноборони підозрюють у розкраданні коштів на закупівлях харчів для Збройних сил України. 21 січня видання "Дзеркало тижня" опублікувало матеріал у якому стверджується, що за участі Міністерства оборони України розкрадаються кошти на закупівлі харчів для ЗСУ. Зокрема, відомство, законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва зараз близько 7 грн за штуку, а картоплю замовили по 22 грн за кілограм, при цьому роздрібна ціна в магазині становить 8–9 грн.

У Міноборони заявили, що інформація про закупівлю харчування для армії за завищеними цінами розповсюджується з ознаками навмисних маніпуляцій. На тлі справи з'явилася інформація про можливу відставку Олексія Резнікова з посади міністра.

Читайте також: НАБУ розслідує скандал із закупівлею харчів для ЗСУ. Резніков прокоментував "яйця по 17 грн за штуку"

"Укренерго" не надавав обмежень споживання електроенергії на 1 березня

Це дозволяє не відключати світло у Києві, Київській, Одеській та Дніпропетровській областях. Однак внаслідок пошкодження мереж "Укренерго" в деяких енерговузлах можливі відключення за графіком, якщо буде зростати споживання електроенергії.

У Харкові розширять Алею Слави на кладовищі — не вистачає місця для поховань

На Алеї Слави у Харкові закінчуються місця для поховань загиблих військових у російсько-українській війні. Ділянку планують продовжити ще на один сектор. Перші могили загиблих під час Антитерористичної операції на кладовищі №18 з’явились у 2016 році.

Нині на Алеї Слави понад 500 могил учасників антитерористичної операції та загиблих під час повномасштабної війни, розповів Суспільне Харків заступник директора міського департаменту житлово-комунального господарства Євген Пасенов.

За його словами, департамент об'єднав дві ділянки для розширення Алеї.

США завершують підготовку українських військових на ЗРК Patriot

Про це заявив під час слухань в Комітеті Палати представників США з питань Збройних сил директор з операцій Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Дуглас Сімс, передає CNN.

"Загалом, з січня американські військові підготували понад 1000 українців, в результаті чого загальна кількість підготовлених Сполученими Штатами військовослужбовців України становить понад 4000", — зазначив Сімс.

Американські військові також тренують українців на ракетному комплексі Patriot у Форт Стілл, штат Оклахома. Сімс оголосив, що тренування незабаром завершиться.

"Збройні сили США незабаром завершать підготовку та оснащення першої в Україні батареї Patriot", – сказав Сімс.

У МЗС прокоментували відвідини американськими журналістами Криму

"Відвідання тимчасово окупованого Криму з території Російської Федерації є порушенням законодавства України. Для порушників передбачена правова відповідальність. Зокрема, іноземцям за такі дії також передбачена заборона вїзду в Україну. Компетентні органи України нині встановлюють обставини незаконного відвідання журналістом NBC території Криму. За підсумками перевірки буде ухвалене рішення щодо подальших кроків", — заявив речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.

У Гаазі почне працювати Interim Prosecutor's Office, який займеться збором доказів злочинів РФ

Про це повідомив заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов під час зустрічі з представниками правозахисної організації Human Right Watch.

"Ми вивчили всі історичні приклади того, як працювали Нюрнберзький, Токійський трибунали, а також можливості Міжнародного кримінального суду. І зрозуміли, що єдиним можливим способом швидко покарати вище політичне і військове керівництво Росії буде створення трибуналу", — заявив Смирнов.

Він додав, що вже відбулося перше засідання Core Group, куди увійшла 21 країна й де обговорюється модель роботи трибуналу.

"Найближчим часом у Гаазі почне працювати Interim Prosecutor's Office, який займеться збором доказів злочину агресії. Найближчим часом ми чекаємо на резолюцію Генеральної Асамблеї ООН, яка закличе до покарання Росії за злочин агресії", — розповів заступник керівника Офісу президента.

В Енергодарі окупанти обмежили подачу гарячої води до помешкань місцевих жителів

В Енергодарі Запорізької області російські окупанти продовжують тиснути на місцевих жителів. Вони обмежили подачу теплопостачання та гарячої води до осель.

Про це повідомили у Генштабі ЗСУ.

Після масових звільнень на атомній станції бракує фахівців, через що окупанти вимушені брати на роботу людей без освіти та досвіду.

Скільки дітей вивезли з Бахмута за останні два тижні і скільки лишається в місті

З Бахмута на Донеччині з 11 лютого евакуювали дві сотні людей, серед яких було 70 дітей. Про це під час брифінгу розповів директор департаменту з питань цивільного захисту Донецької ОДА Ігор Бойко.

“11 лютого розпочалась додаткова евакуація з Бахмута. На сьогодні вивезли ще близько 200 людей, з них 70 дітей. Наразі в місті залишається 89 дітей”, — розповідає Ігор Бойко.

За словами Ігоря Бойко, зараз на підконтрольній території Донеччини залишається близько 500 тисяч людей, з який 136 тисяч — діти. Бойко додав, що загалом за рік з регіону виїхали 1 мільйон 180 тисяч жителів. Згодом 140 тисяч повернулись назад у Донецьку область.

На Херсонщині російські окупанти тікають до Криму

Окупаційна влада оголосила про так звану "евакуацію" жителів з тимчасово окупованого лівобережжя Херсонщини. Із собою взяти дозволяють мінімум речей. Також за повідомленням Генштабу, переїжджати до Криму почали й місцеві колаборанти. Що відбувається на тимчасово окупованій території дізнавались кореспонденти Суспільного.

Як каже перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський. Ті, хто залишився в окупації, виїжджати в Росію не хочуть. Але це не стосується колаборантів. За інформацією Соболевського, зрадники масово покидають Олешки, Каховку, Нову Каховку та Голу Пристань.

"Зараз збільшився відтік "кадрів", якщо їх можна так назвати. Вони тікають до Криму та до Росії, адже чудово розуміють, що насправді їх час вже закінчується та розуміють, що вся Херсонщина буде звільнена", — говорить Соболевський.

Журналісти американського каналу NBC приїхали до Криму з порушенням законодавства

"NBC News приїхав до Криму потягом з Москви через Керченський (Кримський) міст, який був підірваний минулої осені, що стало стратегічним і символічним ударом по Путіну. Зараз він повністю відновлений, але, ймовірно, знову стане мішенню, якщо бойові дії дійдуть до півострова", – повідомляє канал на своєму сайті.

Автори сюжету NBC стверджують, що більшість їхніх співрозмовників у Криму називають його територією Росії. Хоча канал згадує про придушення свободи слова на півострові, та стверджує, що і до анексії 2014 року населення там було “більш промосковським, ніж на решті території України”.

Кабмін проведе аудит законодавства України щодо відповідності нормам ЄС

"Ухвалили постанову про самоаудит українського законодавства на предмет його відповідності європейським стандартам. До 30 червня міністерства та ЦОВВ мають провести відповідну роботу, а до 30 серпня подати Уряду звіт. У ньому обов’язково мають бути конкретні пропозиції, як узгодити секторальне законодавство відповідно до права ЄС", — повідомив голова уряду Денис Шмигаль.

Норвегія бойкотуватиме ЧС з боксу через допуск російських та білоруських атлетів

Про рішення оголосили після того, як про це повідомила Україна.

Норвезька боксерська асоціація (NBF) бойкотуватиме жіночий та чоловічий чемпіонати світу у 2023 році, а також наступні турніри Міжнародної боксерської асоціації (IBA), в яких братимуть участь російські та білоруські спортсмени. Про це асоціація заявила на своєму офіційному сайті.

Міжнародна боксерська асоціація восени 2022 року поновила в правах Росію та Білорусь на тлі воєнної агресії РФ в Україні. Окрім цього IBA допустила до змагань атлетів з Росії та Білорусі, дозволивши їм виступати під своєю національною символікою.

Путін підписав закон щодо призупинення участі РФ у Договорі про скорочення стратегічних наступальних озброєнь

"Російська Федерація призупиняє дію Договору між Російською Федерацією і Сполученими Штатами Америки про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь, підписаного в Празі 8 квітня 2010 року", — йдеться у тексті пояснювальної записки до закону.

Минулого тижня Путін заявив, що Росія призупиняє участь у Договорі про скорочення стратегічних наступальних озброєнь, але не виходить з нього. Міністерство закордонних справ Росії також опублікувало заяву про те, що Москва продовжуватиме дотримуватися встановлених обмежень, а рішення про відновлення участі країни в угоді може знову ухвалити російський президент.

Договір обмежує кількість розгорнутих ядерних озброєнь міжконтинентальної дальності, які можуть мати як США, так і Росія. Востаннє він був продовжений на початку 2021 року на п'ять років, а це означає, що незабаром обидві сторони повинні будуть розпочати переговори про нову угоду про контроль над озброєннями.

Дія угоди вже була фактично призупинена, оскільки Росія нещодавно відмовилася відкрити свій арсенал для інспекторів. Представник Державного департаменту США заявив, що Сполучені Штати "дуже сподіваються", що Росія все ще зацікавлена в контролі над озброєннями, але рішення Путіна призупинити участь у новому Договорі ставить цю зацікавленість під сумнів.

Читайте також: Держдума і Радфед РФ ухвалили закон про призупинення участі в ДСНО

Чотирирічний Матвій із Житомира продав свою картину заради допомоги ЗСУ

Чотирирічний Матвій із Житомира намалював картину із зображенням пса Патрона, продав її на аукціоні, а виручені гроші передав до благодійного Фонду громади Житомира, що допомагає Збройним силам України. Про це Суспільному розповіла мама хлопчика Анна Савіцька.

"Ми з ним дуже часто дивилися різні відео, де діти збирали гроші для ЗСУ, – розповідає Анна Савіцька. – Хтось співав, хтось виготовляв браслети. І одного разу я запитала: "Синуля, що ти можеш зробити для армії?". А він відповів, що може намалювати картину. Так і виникла ідея зробити перший аукціон".

Свою картину із зображенням пса Патрона Матвій разом із мамою продав через аукціон за дві тисячі гривень.

ЄС запровадив санкції проти Білорусі, США нададуть 10 млрд доларів допомоги Україні. 370 день війни. Онлайн
Фото надала Анна Савіцька

"Спочатку ми хотіли просто продати цю картину за певну суму грошей, за найбільший лот. Але після того, як я зробила пост у мережі Facebook, багато людей почали відгукуватися на цю ініціативу і захотіли просто зробити якісь символічні внески. Тож картину ми продали за 550 гривень, але загалом зібрали дві тисячі гривень. Чимало людей відгукнулися: хтось маленькими сумами, хтось більшими. Всі зібрані кошти ми передали для Збройних сил України", – розповіла Анна Савіцька.

З Харкова до Краматорська заради військових: бігуни достроково завершили марафон

Троє непрофесійних спортсменів, які планували пробігти 205 км з Харкова до Краматорська заради військових, достроково завершили марафон з міркувань безпеки. Забіг завершився в Ізюмі 28 лютого, коли спортсмени подолали 135 км за добу, повідомив Суспільне Харків організатор та один з бігунів Григорій Щербань.

"Ми бігли всю ніч, у нас був дозвіл від військових. Дякувати Богу, обстрілів не було. Дуже погані умови, багато ДТП. З міркувань безпеки закінчили сьогодні наш ультрамарафон в Ізюмі. 135 км. Всі живі", — зазначив Щербань.

Військо РФ продовжує наступати на 5 напрямках — Генштаб ЗСУ

Військо РФ продовжує наступати на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках. Про це інформує Генштаб ЗСУ у вечірньому зведенні 28 лютого. Протягом доби окупанти завдали ракетного та 2 авіаційних удари. Здійснили понад 20 обстрілів із реактивних систем залпового вогню. Загроза завдання ракетних ударів залишається високою по всій території України.

“Ворог й надалі порушує норми міжнародного гуманітарного права, продовжує завдавати ударів, здійснювати артилерійські обстріли цивільних об’єктів та будинків мирного населення, намагається знищити критичну інфраструктуру нашої держави”, — йдеться у зведенні Генштабу.

В Україні підлітки почали наслідувати російський рух "ПВК Редан"

У Росії наприкінці лютого виник новий молодіжний рух, учасники якого називають себе "ПВК Редан", передає BBC Україна. Абревіатура не пов'язана з військовою діяльністю, а назва виникла на тлі аніме-серіалу Hunter x Hunter, у сюжеті якого є злочинна організація "Геней Редан" з павуками на емблемі. В Україні подібні до російських зібрання підлітків вперше зафіксували 27 лютого.

У великих містах України, зокрема в Києві, Харкові, Житомирі, Львові та Івано-Франківську підлітки, які відносять себе до російської субкультури "ПВК Редан", збирались для масових бійок 27 лютого.

Про це повідомляє пресслужба Нацполіції Харківщини, начальник Слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов, пресслужба поліції Києва, і кореспонденти Суспільного.

27 лютого харківські правоохоронці повідомили, що близько 14:00 на площі Конституції в Харкові зібралась група молодих людей для вчинення масової бійки, щоб підтримати флешмоб, запущений у РФ. Поліція оперативно затримала усіх юнаків і дівчат та доставила до підрозділів поліції для з’ясування усіх обставин.

Начальник Слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов повідомив, що поліція встановила 245 людей, з яких 30 повнолітніх. Серед неповнолітніх 149 хлопців, а дівчат – 66.

У Києві 27 лютого також було попереджено масові бійки за участю підлітків від 16 до 25 років на Печерськ.

"Провокування масових бійок серед молоді та підлітків – це спроба російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію та використати дітей для дестабілізації внутрішньої ситуації в Україні", — вважають у столичній поліції.

Також схоже зібрання молоді було напередодні, 27 лютого, в Білій Церкві. Підлітки зібралися поблизу одного з торговельних центрів міста ввечері, близько 20 години. Завдяки присутності поліцейських на місці події будь-яких правопорушень не зафіксовано.

27 лютого близько 16:00 на Михайлівській у Житомирі кореспонденти Суспільного спостерігали зібрання близько сотні підлітків. Як повідомив 28 лютого Департамент освіти Житомира, це були прихильники руху "Редан".

У Львові про бійку в центрі міста повідомили активісти. На місці події було кілька екіпажів поліції, які не дали організувати масові заворушення.

У поліції повідомили, що зібрання підлітків було також в Івано-Франківську. Сутичок не фіксували. Правоохоронці провели "виховну роботу" з деякими підлітками та наразі розбираються у ситуації.

28 лютого у Вінниці прихильники російського молодіжного руху намагалися влаштувати масову бійку. Також неповнолітні збиралися на Полтавщині.

Загальна оперативна обстановка, плани росіян та навчання військових: Зеленський провів засідання ставки

28 лютого президент України Володимир Зеленський провів чергове засідання Ставки Верховного Головнокомандувача. Йшлося зокрема про перебіг бойових дій, навчання українських військових та забезпечення Сил оборони необхідним озброєнням.

Про це повідомляється на офіційному сайті Офісу президента.

Зазначається, що командувач Сухопутних військ Збройних Сил України Олександр Сирський та командувач ОСУВ "Таврія" Олександр Тарнавський під час засідання доповіли про перебіг бойових дій у районах відповідальності їхніх угруповань.

Командувач ОСУВ "Північ" Сергій Наєв та командувач ОСУВ "Одеса" Едуард Москальов своєю чергою доповіли про ситуацію на Північному та Південному напрямках.

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний і начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов доповіли про загальну оперативну обстановку та ймовірний характер дій противника найближчим часом.

"Крім того, було розглянуто стан забезпечення сил оборони боєприпасами й технікою, перебіг підготовки українських військовослужбовців за кордоном, зокрема потреби сил оборони щодо чисельності та спеціальностей", — додали в ОПУ.

У засіданні також  взяли участь: керівник Офісу Президента Андрій Єрмак, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов, командувачі родів військ та оперативних напрямків. До засідання Ставки долучилися члени уряду, очільники силових відомств і правоохоронних органів.

Українські АЕС до 2024 року перейдуть на паливо Westinghouse — Енергоатом

Сім з п'ятнадцяти енергоблоків українських атомних електростанцій вже переведені на паливо американської компанії Westinghouse Electric Sweden AB. До 2024 року цим паливом планують забезпечити всі енергоблоки.

Про це повідомляє держпідприємство Енергоатом у Telegram.

"Сім енергоблоків українських атомних електростанцій, єдиним оператором яких є Енергоатом, повністю переведені на паливо американської Westinghouse, яка є багаторічним надійним партнером компанії. А з 2024 року цим паливом мають забезпечуватися всі 15 енергоблоків вітчизняних АЕС. Завдяки такому переходу атомна енергетика України набуде остаточної незалежності від Росії", — йдеться у повідомленні.

За словами голови Енергоатому Петра Котіна, Україна стала першою державою на європейському континенті, якій вдалося диверсифікувати постачання ядерного палива для реакторів АЕС.

Швеція внесе майже 30 мільйонів доларів до Фонду енергетичної підтримки України — Галущенко

Уряд Швеції ухвалив рішення про внесення майже 30 мільйонів доларів до Фонду енергетичної підтримки України. Про це повідомив міністр енергетики України Герман Галущенко за підсумками зустрічі з віцепрем'єр-міністром Швеції Еббою Буш у Стокгольмі.

“Окрім цього, Швеція виділить кошти на підтримку місії МАГАТЕ, що працює на всіх українських атомних станціях. Це також важливо, аби спостерігачі мали можливість фіксувати вплив російських атак на нашу енергетичну систему, а також ядерну і радіаційну безпеку”, — сказав Галущенко.

За його словами, Україна постійно отримує від міжнародних партнерів як грошову допомогу, так і у вигляді  обладнання, що допомагає відновленню енергетичних об’єктів від наслідків російських атак.

1 березня у Києві запрацює офіційний офіс Організації економічного співробітництва та розвитку — Шмигаль

1 березня у Києві запрацює офіційний офіс Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час візиту до Києва Генерального секретаря ОЕСР Матіаса Корманна.

За словами Шмигаля, Офіс дасть змогу координувати спільну роботу у сфері відбудови та відновлення України. Водночас йтиметься про покращення реалізації інструментів, стандартів і рекомендацій ОЕСР в Україні, які допоможуть стати повноцінним членом організації.

Також Шмигаль і Корманн обговорили деталі спільної роботи в межах мультидонорської координаційної платформи для допомоги Україні. Крім того, Уряд та ОЕСР підписали угоду щодо участі України в міжнародному дослідженні якості освіти PISA 2025.

Кінбурнська коса — квиток в один кінець для росіян — речниця об'єднаного пресцентру Сил оборони півдня

Російські військові станом на 28 лютого продовжують обстрілювати Миколаївщину з Кінбурнської коси вже менш інтенсивно. Росіяни побоюються виїжджати на шпиль коси.

Про це в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" повідомила керівниця Об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони та охорони півдня Наталія Гуменюк.

Зі слів Наталії Гуменюк, поміж собою російські війська називають маршрут у кінець коси — "квиток в один кінець".

"Як тільки відбуваються перші постріли, українські підрозділи отримують координати, по яких їм слід відпрацювати, і ворог навіть не встигає вшитися звідти. Ховаючись за місцевими, які залишаються в населених пунктах Кінбурнського півострова, окупанти намагаються від’їжджати відразу до основної частини коси, що пов’язана з лівобережжям, і вже там переховуватися", — розповіла Наталія Гуменюк.

Зі слів Гуменюк, війська РФ виводять техніку з населеного пункту, обстрілюють його, потім повертаються та розповідають, що тут небезпечно та треба евакуюватися.

"Ми не б’ємо по житлових будівлях місцевих жителів, які проживають в окупації, ми ретельно збираємо інформацію, чітко вивіряємо дані про скупчення окупантів і тільки тоді завдаємо удари", — каже Наталія Гуменюк.

Безуглу пропонують виключити із комітету Ради з питань нацбезпеки

Народну депутатку від “Слуги Народу” Мар’яну Безуглу пропонують виключити із комітету Верховної ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Відповідний проєкт постанови №9068 28 лютого зареєстрував у парламенті член фракції "Слуга народу" Федір Веніславський.

За словами Веніславського, 16 лютого Безугла надала комітету неправдиву інформацію про попереднє узгодження нею з Головним управлінням розвідки Міноборони законопроєкту №4210 до другого читання. Йдеться про документ, що дозволяє призначати міністром оборони військового на період воєнного стану без його відставки зі служби. Водночас документально депутатка цю інформацію не підтвердила.

“У пояснювальній записці, на мій погляд, усе чітко прописано. Коли народний депутат України вводить свідомо в оману інших народних депутатів, з метою спонукати їх ухвалити потрібне їй рішення, то я вважаю, що це по-перше, саме по собі є з точки зору морально-етичної — неприпустимо, а по-друге, це порушення закону”, — сказав Веніславський Суспільному.

За словами Веніславського, він попередньо надіслав Безуглій проєкт постанови — попередив за тиждень про те, що такий проєкт буде.

За словами Безуглої, проєкт постанови Веніславського став для неї несподіванкою. Те, що депутат попередньо надіслав їй проєкт постанови, Безугла сприйняла як погрозу.

“За кілька днів він прислав мені проєкт в особисті, як погрозу. Можливо, це пов‘язане з моєю боротьбою проти знаходження С.Льовочкіна в Комітеті Верховна Рада України з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Вважаю, представники екс-ОПЗЖ не мають бути в такому комітеті і взагалі в українському парламенті. Постанова Ф.Веніславського “дзеркальна” щодо зареєстрованої мною щодо С.Льовочкіна”, — написала Безугла.

НАЗК внесло компанію Metro Cash & Carry до переліку міжнародних спонсорів війни

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло компанію Metro Cash & Carry до переліку міжнародних спонсорів війни. Таке рішення ухвалили через позицію керівництва компанії продовжувати діяльність в Росії, повідомили у пресслужбі НАЗК.

“Окрім того, що компанія продовжує сплачувати податки, тим самим підтримуючи військову машину РФ, керівництво компанії напряму займається транспортуванням російського газу до Центральної та Східної Європи, поки увесь цивілізований світ відмовляється від енергоресурсів держави-терориста”, — наголошують у НАЗК.

Metro також не відмовилася приймати оплату картками "Мир" Сбербанку та продовжує реалізовувати нові проекти у Росії, додали в агентстві.

Дослідники діяльності Metro Cash & Carry в Росії також звертають увагу на участь компанії в “ідеологічних” російських ініціативах. Зокрема, наприкінці 2022 року в інтернеті поширювалась інформація про те, що німецька мережа Metro в Росії торгує так званими “кувалдами Вагнера”.

“Це той самий “атрибут” найманців з терористичної ПВК “Вагнер”, що набув умовної популярності в РФ після публікацій жорстоких відео про начебто страту бійців ПВК, які повернулися з українського полону. Вочевидь, у такий спосіб менеджмент торговельної мережі демонструє максимальну лояльність до режиму країни-агресора”, — зазначили у НАЗК.

В Україні вийшов документальний фільм про рух опору на тимчасово окупованих територіях

В Україні 27 лютого випустили документальний фільм про український рух опору "Нескорені. Українські партизани" — реальні історії хоробрих українців на тимчасово окупованих територіях.

"Ухваливши рішення про повномасштабне вторгнення, Росія очікувала швидкого та легкого захоплення України. Однак Кремль недооцінив тих, хто мав стати легкою здобиччю. (....) Ми вирішили розповісти частину історії великого спротиву", — розповів співпродюсер фільму Кирило Нечмоня.

Мета фільму — всебічно показати спротив українського народу проти вторгення Росії, а також вкотре продемонструвати світові, наскільки Україна єдина у своєму бажанні жити в незалежній, суверенній, вільній і мирній державі.

Режисером стрічки став Мирослав Гай. У цивільному житті його знають як керівника БФ "Мир і Ко", блогера і викладача акторської майстерності. З часів Майдану Мирослав захищав Україну від окупантів, згодом одним із перших записався добровольцем до лав Нацгвардії і вирушив у гарячі точки.

"На фільм мене надихнула зустріч зі справжнім українським партизаном. Він перетинав кордон тимчасово окупованої території десятки разів. Існував і спілкувався з оточенням у рамках своєї "легенди”" водячи окупантів за ніс. При цьому він абсолютно звичайна людина, у якої немає військової професії, він просто справжній патріот та герой", — зазначив Гай.

Головні герої документального фільму — справжні партизани, які активно працюють на захоплених росіянами територіях сходу й півдня України, допомагаючи українській армії.

На Харківщині протягом року отримали майже 16 тис. тонн гуманітарної допомоги

Від початку вторгнення у Харківській області отримали майже 16 тис. тонн гуманітарної допомоги. Нині динаміка надання гумдопомоги стала нижчою.

Про це Українському Радіо Харків розказав член гуманітарного штабу при Харківській обласній військовій адміністрації та директор обласного департаменту науки й освіти Олексій Литвинов.

"Протягом 2022 року загалом Харківська обласна військової адміністрації отримала кілька номіналів гуманітарної допомоги. Це, в першу чергу, продукти харчування, засоби гігієни, одяг будівельні матеріали, медичні засоби, деякі інші і дитячі товари. Загалом отримали майже 16 тисяч тонн", — розказав Олексій Литвинов.

РФ вивела у Чорне море п'ять ракетоносіїв

Росія збільшила у Чорному морі кількість носіїв "Калібрів" до п'яти, серед них два підводних. Загальний залп може складати 32 ракети, повідомили 28 лютого в оперативному командуванні "Південь".

Загалом військове угруповання РФ у морі налічує 17 кораблів.

"Ворог не припиняє повітряну розвідку, а значить не виключені ракетні удари, як масовані, так і точкові. Сигнали повітряної тривоги можуть лунати частіше, не слід їх ігнорувати. Рівень загрози значно підвищено", — зазначили у командуванні.

27 лютого у Чорному морі зафіксували один ракетоносій РФ.

Інтеграція українського бізнесу до єдиного ринку: Єврокомісія оголосила конкурси на 7,5 млн євро

Єврокомісія 28 лютого оголосила два конкурси пропозицій для українського бізнесу під спільною назвою “ReadyForEU” із загальним бюджетом 7,5 мільйонів євро. Про це йдеться на сайті Єврокомісії.

“Ці два конкурси мають на меті допомогти українським підприємцям і підприємствам отримати вигоду від єдиного ринку. Конкурси фінансуються в рамках Програми єдиного ринку та є результатом нещодавньої угоди про приєднання України до програми, підписаної Президенткою фон дер Ляєн та прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем 2 лютого 2023 року”, — йдеться у повідомленні.

Перший конкурс — “Бізнес-міст” — має бюджет 4,5 мільйона євро. Він надасть українським малим і середнім компаніям, які постраждали від війни, фінансову підтримку у формі ваучерів на доступ до послуг і участь у торговельних ярмарках в ЄС. Проєктом керуватимуть організації підтримки бізнесу, такі як Enterprise Europe Network (EEN), мережа європейських кластерів та інші організації.

“Метою конкурсу є створення консорціуму бізнес-організацій, які відберуть до 1500 українських малих і середніх компані й, орієнтованих на зростання та сталий розвиток, щоб отримати пряму підтримку в розмірі до 2500 євро”, — зазначили у Єврокомісії.

Другий конкурс “Еразмус для молодих підприємців України” з бюджетом 3 мільйони євро дозволить новим українським підприємцям отримати досвід ведення бізнесу в інших європейських країнах.

Цей проєкт запустять у рамках вже створеної програми Erasmus for Young Entrepreneurs, яка запропонувала понад 22 000 підприємців з усієї Європи можливість поділитися своїми підприємницькими ноу-хау. Ця програма зафіксувала найбільшу кількість українських підприємців, які подали заявки (154) та взяли участь (79) у програмі протягом 2022 року.

Конкурси відкриті з 28 лютого 2023 року, а українські підприємства та підприємці зможуть подати заявку в останньому кварталі цього року.

Росіяни обстріляли прикордонне село Єліне на Чернігівщині

28 лютого російські війська обстріляли Сновську громаду на Чернігівщині з міномета. Про це повідомляє оперативне командування “Північ” у своєму Telegram-каналі.

Зокрема, з 9:00 до 9:15 військові повідомили про 11 приходів, ймовірно з міномета калібру 120 мм, в районі села Єліне.

Втрат серед особового складу та техніки немає. Про втрати серед місцевого населення чи пошкодження цивільної інфраструктури інформація не надходила.

Україна висуває свою кандидатуру до Ради керівників МАГАТЕ

Україна висуває свою кандидатуру до Ради керівників МАГАТЕ на 2023 - 2025 роки. Про це заявив міністр енергетики Герман Галущенко під час неформальної зустрічі міністрів енергетики та транспорту ЄС у Стокгольмі, повідомляє Міненерго.

Він закликав учасників засідання долучитися до обговорення цього питання і підтримати українську заявку.

Галущенко акцентував, що Україна продовжує курс інтеграції до європейських енергетичних ринків, що передбачено, зокрема, проєктом нової Енергетичної стратегії України до 2050 року. Документ визначає пріоритетним розвиток атомної генерації та відновлюваних джерел енергії, які допоможуть децентралізувати українську енергосистему.

Міністр також зазначив, що роботу української енергосистеми вдалося стабілізувати, і вже третій тиждень генерація забезпечує потреби споживання. І це також результат координації міжнародних зусиль для протистояння "загарбницькій політиці Росії" та посиленню енергетичної безпеки європейського континенту.

“Через рік після російського вторгнення ми набагато сильніші, ніж були до того. Росія зазнала невдачі. Ми вистояли, зокрема завдяки європейській солідарності. Дякую європейським країнам за надані тонни обладнання, завдяки якому українські енергетики повертають світло і тепло в домівки українців набагато швидше”, — сказав він.

Галущенко подякував представникам ЄС за 10-й пакет санкцій проти Росії і закликав поширити їх ядерну галузь РФ.

"Рік тому ніхто б не повірив у санкції проти російського вугілля, нафти чи газу. Тепер обмежувальні заходи стали реальністю. Настав час іти далі і запроваджувати санкції проти Росатому, який прикриває ядерний тероризм російського режиму і спонсорує російську армію”, — наголосив міністр.

Гайдай розказав про спробу прориву фронту на Луганщині

На Луганщині російські окупаційні війська продовжують спроби прорвати українську оборону. Атакують на Сватівському напрямку та в районі Кремінної. Українські військові стримують наступ та контролюють ситуацію.

Про це розказав очільник Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.

"Постійні намагання наступу з боку російських окупаційних військ, в основному на Кремінському напрямку. Були намагання за допомогою важкої техніки прорватись на Сватівському напрямку. Це в районі Куземівки та Новоселівського. Але нічого у них на сьогодні не виходить, не дивлячись на те, що достатньо великі сили туди кинуті. Іноді доходять штурми до трьох рот піхоти", — розказав Гайдай.

До кінця літа Україна може ізолювати і звільнити Крим — Годжес

Екскомандувач армії США в Європі генерал Бен Годжес вважає, що українські війська мають дозволити росіянам тиснути усіма силами на захисників Бахмута, а основні сили цього літа направити на ізоляцію, а потім і звільнення Криму.

Про це він сказав Суспільному, коментуючи інформацію Bild про те, що Захід неофіційно дав Володимиру Зеленському час на деокупацію захоплених Росією територій до осені, а далі може посилити тиск із вимогою розпочати мирні переговори.

"Я не можу сказати, щодо чіткого дедлайну, але Захід має розуміти нашу стратегічну мету — забезпечити перемогу України, щоб вона звільнила всі свої території. І це може статися цього року. Україна вже зараз зупиняє Росію, хоч і ціною великих втрат. Я не думаю, що Росія має якісь додаткові сили, що ховаються в лісах і увійдуть в бій", — сказав Годжес.

За його словами, Захід справді може змінити ситуацію, збільшити постачання того, що потребує Україна, особливо далекобійного озброєння.

"Я не люблю говорити про якісь специфічні озброєння, тому що є багато різних варіантів, які допоможуть спочатку ізолювати, а потім і звільнити Крим. Ось що має значення. Дозволити росіянам тиснути усіма силами на захисників Бахмуту, а основні сили цього літа направити на ізоляцію, а потім і звільнення Криму — зробити неможливим для росіян перебувати там. І це те що змінить війну і це може статися до кінця цього літа", — сказав американський генерал.

Україна стане членом НАТО — Столтенберг

Країни НАТО погодилися, що після війни Україна стане членом Альянсу, але це довгострокова перспектива. Про це сказав генсек НАТО Єнс Столтенберг під час зустрічі з прем'єр-міністеркою Фінляндії Санною Марін, передає кореспондентка Суспільного.

"Союзники по НАТО погодилися, що після війни Україна стане членом нашого альянсу. Водночас це довгострокова перспектива. Те, що зараз є проблемою, полягає в тому, щоб Україна переважала як суверенна, незалежна держава і тому нам потрібно підтримувати її", — сказав він.

Прем'єр-міністерка Фінляндії також зазначила, що бачить майбутнє України в Європейському Союзі та НАТО.

"Причина, чому ми подали заявку на членство в НАТО, дуже проста. Лінія НАТО – це єдина лінія, яку Росія не перетне. Це було питання, яке ми мали поставити собі, коли Росія вторглася, жорстоко напала на Україну", — сказала Марін.

Армія РФ двічі обстріляла Костянтинівку, гатили з реактивної артилерії

Російські війська 27 лютого двічі обстріляли житлові квартали Костянтинівки. Троє людей отримали поранення. Пошкоджень зазнали житлові будинки, повідомила пресслужба Костянтинівської міської військової адміністрації. За інформацією МВА, перший обстріл стався о 12:45 27 лютого.

"Пошкоджені житлові будинки, легкові автомобілі в Костянтинівці. Поранені троє цивільних людей", — йдеться у повідомлені.

Вдруге російська армія обстріляла місто ввечері о 18:20, були пошкоджені житлові будинки та легкові автівки. Як повідомила пресслужба поліції Донеччини, армія РФ обстріляли Костянтинівку з реактивної артилерії.

"З реактивної артилерії окупанти гатили по Костянтинівці. Пошкоджено 11 приватних будинків, автомобілі, об’єкт критичної інфраструктури та магазин", — повідомили у поліції.

За інформацією поліції, протягом 27 лютого російські окупаційні війська 27 разів обстріляли 14 населених пунктів Донеччини.

Російська армія обстріляла Херсон: загинула людина

28 лютого близько 10:00 російська армія з артилерії обстріляла Херсон, загинула людина. Про це Суспільному повідомив керівник пресофісу голови ОВА Олександр Толоконніков.

"Російський снаряд влучив біля будинку, загинула людина", — сказав Толоконніков

У Бєлгороді впали три безпілотники. Є руйнування — губернатор області

У російському Бєлгороді впали три безпілотники. Ніхто не постраждав, проте у місті є незначні руйнування.

Про це повідомив губернатор регіону В'ячеслав Гладков та низка російських Telegram-каналів.

"У Бєлгороді знайдено уламки одразу трьох безпілотних літальних апаратів. Постраждалих немає, але є руйнування: десь вибито вікна, десь незначно пошкоджено автомобілі. Спецслужби вже займаються ситуацією. Оскільки сам перебуваю в лікарні, доручив меру Білгорода Валентину Демидову виїхати на місце", — написав губернатор Бєлгородської області Гладков.

Кім: Російські війська готові до нанесення чергового ракетного удару

Війська Російської Федерації технічно готові завдати чергового ракетного удару у найближчі дні, тому ігнорувати повітряну тривогу не варто. Про це у своєму відеозверненні сказав начальник Миколаївської ОВА Віталій Кім.

За словами Віталія Кіма, російські військові готові до ракетного удару по містам України ще з 24 лютого. Проте через протидію Збройних сил України переносять атаку.

"Завдяки діям наших Збройних сил та Головного управління розвідки росіяни переносять ці удари через певні причини. Але все одно вони до нього готуються і готуються більш сильніше: дорозвідують, змінюють тактику і нам складніше вирахувати, що вони там планують", — сказав Кім.

27 лютого війська РФ запускали дрони, щоб розвідати обстановку.

"Вчора і пару днів тому вони перші дрони запускали, щоб це була або фейкова атака, або дорозвідувати протиповітряну оборону. Тобто вони технічно готові з п’ятниці (24 лютого – ред.) до нанесення чергового ракетного удару. Вважаю, що на зараз, в ці дні, треба бути готовими до цього", — розповів начальник ОВА.

Армія РФ обстріляла Святогірськ

Вночі російські війська обстріляли Святогірськ на Донеччині — поцілили у частину ДСНС. За попередньою інформацією, загинув рятувальник, ще четверо — отримали поранення, повідомив керівник ОВА Павло Кириленко.

"Вночі росіяни обстріляли Святогірськ, поцілили у частину ДСНС – за попередньою інформацією, 1 рятувальник загинув, ще 4 поранені. Це – усвідомлений і цинічний удар не по військових, а по тим, хто допомагає виживати цивільним навіть під час активних бойових дій", — йдеться в повідомленні.

Під Мар'їнкою український десантник з Javelin знищив вісім одиниць бронетехніки окупантів

Днями під час масованого штурму російськими військами Мар'їнки на Донеччині український десантник 79-ї окремої десантно-штурмової бригади ДШВ знищив п'ять танків та три БМП російських окупантів.

Відео бою опублікувала пресслужба Десантно-штурмових військ ЗСУ України

"Вміло застосовуючи маневр, постійно змінюючи вогневі позиції, військовослужбовець протитанкового резерву за допомогою американського протитанкового комплексу "Javelin" знищив вісім одиниць бронетехніки, серед яких було п'ять танків та три БМП противника", — повідомили у пресслужбі.

Путін хоче звинуватити Україну в загрозі існуванню Росії — ISW

Президент Росії Путін намагається створити інформаційні умови, щоб звинуватити Україну і Захід у загрозі існуванню РФ у відповідь на невдачі загарбників на полі бою. Про це йдеться у звіті американського інституту вивчення війни.

За словами аналітиків, російські офіційні особи просувають інформаційну операцію, яка помилково представляє війну Росії в Україні як критично важливу для подальшого існування РФ.

"Путін попередив, що не знає, чи зможе "така етнічна група, як російський народ, вижити в тому вигляді, в якому вона існує сьогодні", якщо Заходу вдасться" знищення РФ та встановлення контролю над її осколками". Путін звинуватив колективний Захід у тому, що вже є "викладені на папері" плани знищення РФ в її нинішньому вигляді", — зазначили в Інституті.

В ISW нагадали, що Путін також заявив, що Росія була змушена призупинити свою участь у договорі СНО, щоб забезпечити свою стратегічну стабільність і безпеку перед узгодженими зусиллями Заходу використовувати СНО для руйнування стратегічних перспектив Росії.

Аналітики вважають, що Путін, ймовірно, сподівається створити інформаційні умови, щоб звинуватити Україну та Захід у загрозі виживанню Росії у відповідь на російські військові невдачі та підтримку Заходом українських перемог.

"Жоден видатний західний чиновник не закликав до розпуску Російської Федерації, і західні лідери дуже обережно формулювали свої цілі як надання Україні можливості звільнити щонайбільше всю свою територію", — йдеться у звіті.

За минулу добу військові РФ обстріляли 16 населених пунктів Запорізької області

Про це повідомили в пресслужбі Запорізької ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.

Обстріляні населені пункти: Червоне, Новоданилівка, Малинівка, Чарівне, Залізничне, Гуляйполе, Білогір'я, Новоандріївка, Ольгівське, Мала Токмачка, Червоне, Полтавка, Оріхів, Кам'янське, Степове, Малі Щербаки.

Надійшло 4 повідомлення про руйнування будинків (квартир) мирних жителів та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ.

Як зазначають у ЗОВА, на Запорізькому напрямку ситуація за останню добу не зазнала суттєвих змін. Росіяни основні зусилля зосереджують на утриманні зайнятих рубежів.

Російські війська протягом доби п'ять разів обстрілювали дві громади Миколаївщини

Протягом минулої доби 27 лютого та зранку 28 лютого російські війська завдали ударів по Очаківській та Куцурубській громадах, повідомляє Миколаївська обласна військова адміністрація.

27 лютого армія РФ чотири рази з реактивних систем залпового вогню та артилерії обстріляла акваторії Очаківської громади та узбережжя Куцурубської: об 11:05, 16:05, 16:40 та о 18:23.

Повторних ударів завдали по громадах 28 лютого о 06:59. Загиблих немає.

За інформацією Миколаївської обласної військової адміністрації, у Миколаєві, Первомайському, Вознесенському та Баштанському районах день та ніч минули без обстрілів.

На Донеччині через обстріли загинула людина, дев'ятеро поранені

Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

"За 27 лютого росіяни вбили одного жителя Донеччини — у Курахівці. Ще дев'ятеро людей в області дістали поранення", — написав Кириленко у Telegram.

За його інформацією, поранення отримали житель Курахівки, троє людей у Костянтинівці, двоє людей у Бахмуті, двоє у Нетайловому та одна людина у Великій Новосілці.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1388 людей, поранення отримали 3105 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.

РФ розглядає Придністров’я як авіаносець, направлений на Молдову, і на Україну — політолог

Про це в етері Суспільного заявив молдовський журналіст і політолог Віталій Андрієвський.

Він зазначив, що Молдова, Україна і Грузія мають досвід, коли росіяни пішли захищати "своїх" на чужу територію.

"Це досвід України — з Кримом та Донбасом. Та це і досвід Молдови — в 1992 році тут також воювали росіяни. І що цікаво, у нас почав воювати Гіркін (Стрєлков), потім він з’явився у вас в Криму, потім на Донбасі. А свою кар’єру військового терориста він почав у нас в Молдові, в Придністров'ї", — сказав політолог.

За словами Андрієвського, у Молдові дуже серйозно сприймають заяви і МО РФ, і МЗС РФ про те, що Україна може вторгнутися в Придністров'я.

"Вони заявили, що розглядатимуть будь-які рухи в бік Придністров’я як напад на Росію. Тобто наша територія — як напад на Росію", — зазначив він.

Політолог наголосив, що Україні і Молдова стикнулися з тим, як небезпечно, коли на території держави перебуває іноземна армія.

"А у нас на території Придністров'я знаходиться армія. Тут не плутати з миротворцями. Окремо миротворці які за згодою. І окремо армія без будь-якої згоди. В 1999 році президент РФ Єльцин підписав рішення, що виведуть армію. Але армію так і не вивели з нашої території. І Росія так прямо і заявляє, що ніколи не виведе. Росія розглядає Придністров’я як "непотопляємий" авіаносець, який направлений як у бік Молдови, так і в бік України", — сказав він.

Російська армія за добу 119 разів обстріляла Херсонщину: троє людей поранені

Впродовж доби 27 лютого російські війська 119 разів обстріляли територію Херсонської області. Постраждали 25 населених пунктів, повідомив в Telegram голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

За даними ОВА, Херсон армія РФ обстріляла 18 разів. Снаряди влучили у будинки та на територію школи. Троє людей поранені.

Війська РФ тричі вдарили з важкої артилерії по Нікополю

У ніч на 28 лютого війська РФ тричі вдарили з важкої артилерії по Нікополю, що на Дніпропетровщині. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив голова Дніпропетровської облвійськадміністрації Сергій Лисак.

"У місті пошкоджені готель, три приватні будинки, господарська споруда та авто. Обірвані лінії електропередач", — написав посадовець.

За його словами, загиблих і поранених через обстріли немає.

Японія запровадила нові санкції проти РФ

Уряд Японії оголосив заморозив активи 73 юридичних та 39 фізичних осіб з РФ, а також дев'ятьох осіб із тимчасово окупованих територій на сході та півдні України. Про це йдеться у повідомленні МЗС Японії.

Під санкції потрапили, зокрема, голова збройового концерну “Калашников” Алан Лушніков та заступник міністра оборони РФ Віктор Горемикін.

Обмеження також стосуються начальника управління президента із забезпечення діяльності держради Олександра Харичева, його заступника Бориса Рапопорта та Турпал-Алі Ібрагімова, якого називають родичем голови Чечні Рамзана Кадирова.

Обмеження стосуються і ПВК "Вагнер", "Росбанку", низки інститутів та дослідницьких центрів, пов'язаних з військово-промисловим комплексом, зокрема фізичний інститут ім. П.М. Лебедєва та інших організацій.

"Активи зазначених організацій в разі їх виявлення будуть заморожені", - додали у міністерстві.

Окрім цього, уряд Японії запроваджує й експортні обмеження щодо 21 російської організації.

За добу армія РФ втратила 550 військових — Генштаб

Станом на ранок 28 лютого загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 149 240 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.

За добу російське військо втратило 550 солдатів.

З техніки росіяни втратили:

  • танків ‒ 3388 (+3) од,
  • бойових броньованих машин ‒ 6630 (+9) од,
  • артилерійських систем – 2383 (+3) од,
  • РСЗВ – 478 (+3) од,
  • засоби ППО ‒ 247 (+0) од,
  • літаків – 300 (+0) од,
  • гелікоптерів – 288 (+0) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 2051 (+3),
  • крилаті ракети ‒ 873 (+0),
  • кораблі /катери ‒ 18 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 5252 (+4) од,
  • спеціальна техніка ‒ 230 (+0).

Дані уточнюються.

Сили оборони відбили понад 60 атак росіян і збили 12 дронів — Генштаб

Війська РФ основні зусилля зосереджують на веденні наступів на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках. Минулої доби Сили оборони відбили понад 60 атак, завдали удари по позиціях росіян і збили 12 безпілотників.

Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.

Російські військові завдали 8 ракетних та 32 авіаційні удари. Здійснили 85 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Загроза подальших ракетних ударів є значною по всій території України.

На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках формування наступальних угруповань російських військ не виявлено. Росіяни обстріляли населені пункти Тимоновичі і Берилівка Чернігівської області; Старикове, Бруски, Бувалине, Кружок, Манухівка, Атинське, Порозок Сумської області та Червона Зоря, Ветеринарне, Стрілеча, Гатище, Вовчанськ і Вовчанські Хутори на Харківщині.

На Куп’янському та Лиманському напрямках російські війська провели безуспішні наступи в районах населених пунктів Макіївка, Площанка, Кремінна, Діброва та Білогорівка Луганської області. Здійснили артилерійські обстріли по районах населених пунктів Дворічна, Лиман Перший, Гряниківка, Курилівка, Кислівка і Табаївка Харківської області; Новоселівське, Невське, Червонопопівка і Діброва — Луганської та Спірне і Роздолівка на Донеччині.

На Бахмутському напрямку Сили оборони відбили атаки військ РФ в районах населених пунктів Васюківка, Оріхово-Василівка, Берхівка, Ягідне та Бахмут Донецької області. Російських обстрілів зазнали Залізнянське, Дубово-Василівка, Берхівка, Бахмут, Іванівське, Ступочки, Костянтинівка, Кліщіївка, Залізне, Озарянівка, Майорськ, Південне та Нью-Йорк.

На Авдіївському та Шахтарському напрямках росіяни продовжують атакувати позиції Сил оборони, здійснили декілька безуспішних наступів в напрямку Кам’янки, Красногорівки та Мар’їнки Донецької області. З артилерії та мінометів обстріляли райони населених пунктів Авдіївка, Ласточкине, Нетайлове, Водяне, Первомайське, Красногорівка, Невельське, Мар’їнка, Богоявленка, Новомихайлівка, Велика Новосілка, Нескучне та Вугледар.

На Запорізькому напрямку вогневого ураження зазнали райони понад 20 населених пунктів. Серед них — Времівка і Новопіль Донецької області; Комишуваха, Ольгівське, Малинівка, Гуляйполе, Залізничне, Чарівне, Оріхів та Новоандріївка Запорізької області.

На Херсонському напрямку від артилерійського вогню російських військ постраждало 25 населених пунктів Херсонської області, зокрема, Гаврилівка, Качкарівка, Веселе, Тягинка, Інженерне, Антонівка, Берегове та Херсон.

За інформацією Генштабу, росіяни обмежують пересування цивільного населення на окупованій території Херсонської області. Зокрема, в’їзд в населений пункт Промінь дозволено тільки громадянам з місцевою реєстрацією та за наявністю спеціальної перепустки.

Протягом минулої доби підрозділи Сил оборони знищили 11 іранських ударних БпЛА типу "Шахед-136" та 1 — типу "Зала".

Українська авіація завдала 4 удари по районах зосередження військ РФ. А підрозділи ракетних військ і артилерії уразили один пункт управління, два райони зосередження особового складу росіян та дві позиції протиповітряної оборони.

Збільшення кількості підводних кораблів РФ у Чорному морі може свідчити зміну тактики ракетних ударів

Про це в етері телемарафону повідомила керівниця об’єднаного пресцентру оперативного командування "Південь" Наталія Гуменюк."Ми пильно спостерігаємо за тим, як розгортаються події, як ворог концентрує і використовує свою зброю. Спостерігаємо, що збільшили кількість ракетоносіїв. Збільшили загальне угруповання. Це говорить про те, що вони не завжди почуваються спокійно в бухтах, які вважають своїми пунктами базування. І про те, що вони все ж таки намагаються грати м'язами, оскільки додались і великі десантні кораблі...Але те, що збільшилась кількість ракетоносіїв, і те, що це підводні ракетоносії, пуск з яких для виявлення протиповітряної оборони ускладнений, може говорити про ту саму нову тактику, яку вони вишукують, щоб ракетні удари були більш результативними", - сказала Гуменюк.

Про це в етері телемарафону повідомила керівниця об’єднаного пресцентру оперативного командування "Південь" Наталія Гуменюк.

Вона зазначила, що українські військові пильно спостерігають за тим, як розгортаються події, як армія РФ концентрує і використовує свою зброю.

За словами Гуменюк. Росія збільшила кількість ракетоносіїв у морі і збільшила загальне корабельне угруповання.

"Це говорить про те, що вони не завжди почуваються спокійно в бухтах, які вважають своїми пунктами базування. І про те, що вони все ж таки намагаються грати м'язами, оскільки додались і великі десантні кораблі", — сказала вона.

Водночас речниця ОК "Південь" зазначила, що збільшення кількості піводних ракетоосіїв може свідчити про зміну російської тактики завдання ударів по Україні.

"Те, що збільшилась кількість ракетоносіїв, і те, що це підводні ракетоносії, пуск з яких для виявлення протиповітряної оборони ускладнений, може говорити про ту саму нову тактику, яку вони вишукують, щоб ракетні удари були більш результативними", — сказала Гуменюк.

У Києві тестуватимуть оновлену систему оповіщення про надзвичайні ситуації

Про це повідомили у Київській міській державній адміністрації.

"У Деснянському районі з 9 ранку 28 лютого і до вечора 1 березня тестуватимуть оновлену систему оповіщення про надзвичайні ситуації. Під час тестування вмикатимуть гучні монотонні сигнальні звуки, голосові повідомлення про проведення тестування та Державний гімн України", – заявили в мерії.

Міська влада попросила мешканців Деснянського та сусіднього Дніпровського району зберігати спокій.

На Бахмутському напрямку фронту ситуація ускладнюється

На Донеччині, на Бахмутському напрямку фронту ситуація постійно стає складнішою, заявив у вечірньому зверненні наприкінці 369-го дня повномасштабної війни президент Володимир Зеленський.

Особлива увага нині, сказав він, — ситуації на сході.

"Бахмутський напрямок — ситуація стає постійно складнішою. Постійно ворог знищує все, що можна використовувати для захисту наших позицій, для закріплення й оборони".

Воїни, які обороняються на Бахмутському напрямку, — справжні герої, наголосив президент.

Над Дніпропетровщиною збили два безпілотники армії РФ

Над Дніпропетровщиною увечері 27 лютого збили два безпілотники армії РФ. Про це повідомив у Telegram голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

У Повітряному командуванні "Схід" уточнили, що це сталося в Дніпровському районі. Армія РФ запускала, імовірно, дрони типу “Shahed".

"Сьогодні ввечері противником застосовано ударні БПЛА, імовірно “Shahed", в зоні відповідальності ПвК “Схід”. Під час удару силами й засобами зенітних ракетних військ знищено два ворожі БПЛА в Дніпровському районі", – мовиться в повідомленні.

На початок