Європарламент закликав Грузію звільнити експрезидента Саакашвілі

Європарламент закликав Грузію звільнити експрезидента Саакашвілі

Важливо
Міхеіл Саакашвілі у палаті в лікарні "Вівамеді"
. Міхеіл Саакашвілі у палаті в лікарні "Вівамеді" 12 грудня 2022 р. : Скріншот з відео

Європарламент у середу, 15 лютого, ухвалив резолюцію, якою закликав Грузію помилувати та звільнити експрезидента Михеіла Саакашвілі. Текст резолюції ухвалили 577 голосами “за”, 33 “проти” та 26 “утрималися”.

Євродепутати висловили серйозну стурбованість погіршенням стану здоров’я колишнього президента Грузії, який перебуває під вартою у Грузії з жовтня 2021 року.

“Відзначаючи повідомлення про його різку втрату ваги та припущення, що він міг постраждати від отруєння важкими металами під час ув’язнення, депутати Європарламенту закликають грузинську владу звільнити Саакашвілі та дозволити йому отримати належне лікування за кордоном”, — йдеться у резолюції.

Парламентарі закликають нинішню президентку Грузії Саломе Зурабішвілі скористатися своїм конституційним правом на помилування експрезидента.

“Це також зменшить політичну поляризацію в країні. Тривала неспроможність покращити ситуацію щодо Саакашвілі може стати перешкодою для Грузії щодо кандидатства в ЄС. Грузія повинна зосередитися на прогресі у європейських реформах”, — наголошують євродепутати.

Читайте також: "Мені винесли смертний вирок": Суд не відтермінував покарання Саакашвілі

Резолюція підкреслює, що олігарх Бідзіна Іванішвілі відіграв велику роль в увʼязненні Саакашвілі “в рамках особистої вендети”. Тож європарламент повторює свій заклик до Ради ЄС та демократичних партнерів розглянути можливість накладення санкцій на Іванішвілі за його роль у “погіршенні політичного процесу в Грузії”.

Раніше депутати Європейського парламенту висловили розчарування рішенням Тбіліського міського суду відхилити клопотання про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі у зв’язку із важким станом здоров’я. Про це йдеться у заяві Офісу депутата Європарламенту Пятраса Ауштрявічюса, що є у розпорядженні Суспільного.

Що відомо про арешт та стан здоров'я Саакашвілі

1 жовтня 2021 року вперше за вісім років колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі прибув з України до Грузії. Своє рішення політик пояснив тим, що "хоче захищати волевиявлення громадян" на місцевих виборах в країні. Увечері того ж дня його затримали і доправили до в'язниці у місті Руставі. Після цього політик оголосив голодування і назвав себе "політичним в'язнем". Проти Саакашвілі відкрили справу про незаконний перетин грузинського кордону.

6 листопада Служба держбезпеки Грузії звинуватила Саакашвілі у тому, що він начебто координує з в'язниці дії, спрямовані на насильницьке повалення влади. У ніч проти 20 листопада Саакашвілі доправили у військовий шпиталь у місті Горі. Після цього політик погодився припинити голодування, яке тривало 50 днів, та почав харчуватися за спеціальною схемою.

21 лютого 2022 року Саакашвілі вдруге оголосив про безстрокове голодування на знак протесту проти дій грузинської влади, які, за його словами, не надають йому належної медичної допомоги.

На початку травня 2022 року лікарі і родина Саакашвілі заявили про катастрофічний стан здоров'я Саакашвілі і вимагали від грузинської влади відправити його н7а лікування за кордон.

12 травня колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі перевели зі слідчого ізолятора в місті Руставі до цивільної клініки "Вівамед".

Адвокат Саакашвілі Шалва Хачапурідзе повідомив, що лікарі підозрюють у колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі туберкульоз та деменцію. Загалом ув’язненого політика перевіряють на 34 захворювання.

У липні адвокат Саакашвілі Валерій Гелбахіані заявив, що його підзахисний йде з політики. За словами адвоката, основне питання, яке стоїть сьогодні на порядку денному, це порятунок життя Саакашвілі.

19 листопада мати Саакашвілі заявила, що в організмі її сина виявили підвищений вміст важких металів: ртуті, барію, талію. Пенітенціарна служба Грузії спростувала цю заяву.

Згідно зі свідченнями, наданими раніше в суді американським неврологом Шахін Е. Лакхан, Саакашвілі "серйозно хворий" і страждає численними "дисфункціями". Лахан стверджує, що судоми Саакашвілі та "неідентифікована, швидко прогресуюча деменція" є одними з його найсерйозніших діагнозів.

Саакашвілі, за словами Лахана, має низку хронічних захворювань, які загрожують його життю. Він наголосив, що якщо Саакашвілі не нададуть належної допомоги, він може померти.

Читайте також

"Ні і ніколи". Президентка Грузії заявляє, що не помилує Саакашвілі

Стан катастрофічний: Лікарі і родина Саакашвілі вимагають відправити його за кордон

Затримання Саакашвілі у Грузії: Україна офіційно визнала політика потерпілим

На початок