ЄС може зобов'язати банки повідомляти про розміри заморожених активів РФ — Bloomberg

ЄС може зобов'язати банки повідомляти про розміри заморожених активів РФ — Bloomberg

ЄС може зобов'язати банки повідомляти про розміри заморожених активів РФ — Bloomberg
. Брюссель, Бельгія — 18 вересня: штаб-квартира Ради ЄС. Фото: Getty Images

Юристи Європейського союзу вважають, що Брюссель повинен розглянути можливість вимагати від банків повідомляти деталі про розміри заморожених активів російського Центробанку, якщо санкційні кошти захочуть використати для повоєнної відбудови України. Про це повідомляє Bloomberg.

Юридична служба ЄС заявила, що закони блоку дозволять інвестувати заморожені активи та використовувати ці кошти для допомоги Києву, але офіційні особи повинні спочатку розібратися з розмірами заблокованих активів ЦБ РФ та інших підсанкційних державних активів.

За оцінками офіційних осіб, може йтися про 258 млрд доларів. Суму підрахували на основі інформації, наданої Банком Росії у звіті про управління валютними та золотими активами за 2022 рік.

Наразі країни ЄС повідомили про замороження активів ЦБ РФ на суму близько 33,8 млрд євро (36,4 млрд доларів), але ця цифра ще оцінюється.

"Росії також доведеться заплатити за руйнування, які вона спричинила, і зробити свій внесок у відбудову України. Тому ми з нашими партнерами вивчаємо, як використовувати державні активи Росії на користь України", — заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн на пресконференції після саміту ЄС у Брюсселі.

У правовому документі ЄС говориться, що Брюссель повинен співпрацювати з Групою семи та міжнародними партнерами, якщо він прагне інвестувати заморожені активи та використовувати виручені кошти. Фінансова придатність такого плану залежатиме від суми, що зберігається в центральних банках і комерційних банках ЄС.

Читайте також: В ЄС закликають прискорити обговорення конфіскації активів РФ для відбудови України

У вересні минулого року Україна, Брюссель і Світовий банк оцінили вартість реконструкції та відновлення в Україні трохи менше ніж у 350 мільярдів євро. Відтоді ймовірна необхідна сума лише зростала, оскільки щотижневі російські ракетні атаки та атаки безпілотників завдавали шкоди критично важливим об’єктам цивільної інфраструктури, таким як електростанції та житло.

Що відомо про вилучення російських активів

10 березня президент Володимир Зеленський підписав закон про примусове вилучення об’єктів власності Російської Федерації та її резидентів. Вилучення здійснюватиметься без компенсації.

У березні Мін’юст США оголосив про створення KleptoCapture — підрозділу з пошуку активів російських посадовців і олігархів, які намагаються її приховати від санкцій. 26 квітня генеральний прокурор США Меррік Гарленд підтримав ідею передання активів російських олігархів, конфіскованих через агресію РФ, безпосередньо Україні.

Наприкінці квітня Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

Міністерка фінансів США Джанет Єллен стверджує, що у США не існує законних механізмів конфіскації заморожених активів російського Центробанку з тим, щоб їх потім можна було використати для відновлення економіки України.

24 червня Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

14 листопада 2022 року Генеральна Асамблея ООН більшістю голосів ухвалила резолюцію про "Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв'язку з агресією проти України", підготовлену Україною за співавторством понад півсотні країн.

Вона містить визнання країнами ООН потреби створення міжнародного механізму відшкодування збитків, завданих Україні Росією та рекомендації державам щодо створення міжнародного реєстру збитків. Заступник голови ради безпеки Росії Дмитро Медведєв, коментуючи прийняття резолюції ООН про відшкодування збитків Україні у зв'язку з російською агресією, пригрозив Заходу вилученням активів іноземних приватних інвесторів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

На початок