В ЄС закликають прискорити обговорення конфіскації активів РФ для відбудови України

В ЄС закликають прискорити обговорення конфіскації активів РФ для відбудови України

В ЄС закликають прискорити обговорення конфіскації активів РФ для відбудови України
. Голова Європейської ради Шарль Мішель під час пресконференції у Києві, 19 січня 2023 року, фото: AP

Президент Європейської Ради Шарль Мішель закликав столиці продовжити переговори про використання конфіскованих активів Центрального банку РФ на 300 млрд доларів для відновлення України, оскільки масштаби руйнувань у зруйнованій війною країні зростають. Про це він сказав в інтерв'ю Financial Times.

Мішель зазначив, що хоче вивчити ідею активного управління замороженими активами Центробанку РФ для отримання прибутку, який потім можна було б спрямувати на зусилля з відновлення.

"Це питання справедливості. Це має бути зроблено відповідно до правових принципів", — сказав голова Євроради.

Він очікує, що лідери ЄС "нададуть певного імпульсу" обговоренням. Мішель наголосив, що попри юридичні перешкоди для арешту активів, існує "серйозний політичний інтерес у досягненні прогресу в цьому питанні та його вирішенні".

Як зазначає видання, у вересні минулого року Україна, Брюссель і Світовий банк оцінили вартість реконструкції та відновлення в Україні трохи менше ніж у 350 мільярдів євро. Відтоді ймовірна необхідна сума лише зростала, оскільки щотижневі російські ракетні атаки та атаки безпілотників завдавали шкоди критично важливим об’єктам цивільної інфраструктури, таким як електростанції та житло.

29 жовтня комісар ЄС з питань юстиції Дідьє Рейндерс повідомив, що в рамках західних санкцій заморожено 300 мільярдів євро з валютних резервів російського Центробанку. "З моєї точки зору, принаймні, можна зберегти ці 300 млрд євро як гарантію, поки Росія добровільно не візьме участь у відновленні України", — сказав Рейндерс та додав, що ця сума "далеко не достатня" для фінансування реконструкції України.

Що відомо про вилучення російських активів

10 березня президент Володимир Зеленський підписав закон про примусове вилучення об’єктів власності Російської Федерації та її резидентів. Вилучення здійснюватиметься без компенсації.

У березні Мін’юст США оголосив про створення KleptoCapture — підрозділу з пошуку активів російських посадовців і олігархів, які намагаються її приховати від санкцій. 26 квітня генеральний прокурор США Меррік Гарленд підтримав ідею передання активів російських олігархів, конфіскованих через агресію РФ, безпосередньо Україні.

Наприкінці квітня Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

Міністерка фінансів США Джанет Єллен стверджує, що у США не існує законних механізмів конфіскації заморожених активів російського Центробанку з тим, щоб їх потім можна було використати для відновлення економіки України.

24 червня Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

14 листопада 2022 року Генеральна Асамблея ООН більшістю голосів ухвалила резолюцію про "Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв'язку з агресією проти України", підготовлену Україною за співавторством понад півсотні країн.

Вона містить визнання країнами ООН потреби створення міжнародного механізму відшкодування збитків, завданих Україні Росією та рекомендації державам щодо створення міжнародного реєстру збитків. Йдеться про документування доказів та інформацію про шкоду, втрату або каліцтва, заподіяні фізичним та юридичним особам, а також державі України. Заступник голови ради безпеки Росії Дмитро Медведєв, коментуючи прийняття резолюції ООН про відшкодування збитків Україні у зв'язку з російською агресією, пригрозив Заходу вилученням активів іноземних приватних інвесторів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

Читайте також

Польща допоможе Україні отримати Leopard, у Міноборони пояснили скандал із закупівлею харчів. 334 день війни. Онлайн

На початок