Хранителі документів. Як Миколаївський обласний архів працює під час війни

Хранителі документів. Як Миколаївський обласний архів працює під час війни

Хранителі документів. Як Миколаївський обласний архів працює під час війни
Директорка архіву демонструє підшивку газет. 8 лютого 2023 року. Миколаїв. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

У Державному архіві Миколаївської області зберігається майже півтора мільйона документів, фото-, аудіо- та відеоматеріалів. За час повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну у сховищах архіву в Миколаєві не втрачено жодного документа, архів ні на день не припиняв роботу.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла директорка Державного архіву Миколаївської області Наталія Колесник.

Станом на 8 лютого, каже Наталія Колесник, немає повної інформації по архівних відділах райдержадміністрацій у районах області, де відбувалися і тривають бойові дії.

"Ми знаємо, що всі документи органів місцевого самоврядування з території Кінбурнської коси перевезені на материкову частину. Сподіваємося, що там втрати документів не буде. Проте на території Баштанського району, де в березні 2022 були дуже сильні обстріли, можлива певна втрата документів", — розповіла Наталія Колесник.

Хранителі документів. Як Миколаївський обласний архів працював протягом війни
Стелажі з архівними справами. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

За словами директорки, щодня архів приймає громадян, яким потрібно знайти певні документи — для виходу на пенсію або працевлаштування, з житлових та земельних питань. Єдина послуга зі стандартного переліку, яку сьогодні не надають — виконання генеалогічних запитів.

"Це встановлення родинних зв’язків на кілька поколінь вглиб. Така робота вимагає багато часу і залучення багатьох працівників", — пояснила Наталія Колесник.

У штаті держархіву Миколаївської області 43 людини, каже керівниця архіву, з початком повномасштабної війни деякі працівники виїхали до інших регіонів України або за кордон.

"Архів жодного дня не припиняв працювати. Ми виходили, ми намагалися робити те, що у наших силах. Навіть з тією умовною невеликою кількістю співробітників. Були дні, коли працювали лише п'ять людей", — сказала Наталія Колесник.

Хранителі документів. Як Миколаївський обласний архів працював протягом війни
Коробки з документами у Державному архіві Миколаївської області. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Будівля обласного архіву кілька разів потерпала від вибухів російських ракет і снарядів, бо знаходиться неподалік від так званого "урядового кварталу". Влучання 29 березня 2022 року російської крилатої ракети по будівлі Обласної ради створила загрозу втрати великої кількості документів обласних органів влади. У приміщеннях були вибиті вікна, частина кабінетів забруднена пилом.

Начальниця відділу формування національного архівного фонду та діловодства Ганна Хозяшева розповіла, що працівники державного архіву залучені до документування даних про злочини російських військових.

"Першими і основними джерелами, від яких ми будемо збирати подібну інформацію, це будуть головне управління ДСНС, Миколаївська обласна військова адміністрація, головне управління Національної поліції. Можливо, це буде Миколаївська обласна прокуратура, органи місцевого самоврядування, на території яких відбулися ці злочини", — сказала Ганна Хозяшева.

Працівники архіву сподіваються на співпрацю зі засобами масової інформації в Миколаївській області у справі збереження свідчень про злочини військових російської армії.

"Ми готуємо листи до всіх засобів масової інформації, які працюють на території області — зокрема й до філії Суспільного. Ми розуміємо, що ця інформація є не просто важливою сьогодні, вона буде цікавою і ретроспективною для майбутніх поколінь", — розповіла Ганна Хозяшева.

За словами Наталії Колесник, станом 8 лютого в кабінетах та сховищах Державного архіву Миколаївської області триває ремонт та ліквідація наслідків обстрілів. Працюють 32 фахівці.

Читайте також

Миколаїв знову без централізованого водопостачання

На Миколаївщині просувають проєкт щодо завершення будівництва Ташлицької електростанції — екологиня

Як миколаївські абітурієнти складатимуть мультипредметний тест у 2023 році

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок