Від нафтових санкцій ЄС більше постраждає РФ, ніж країни Європи — експертка

Від нафтових санкцій ЄС більше постраждає РФ, ніж країни Європи — експертка

Від нафтових санкцій ЄС більше постраждає РФ, ніж країни Європи — експертка
. Ілюстративне фото: Unsplash

Для Росії Європейський Союз був величезним ринком збуту нафти і нафтопродуктів, тому від санкцій ЄС більше постраждає Росія, ніж країни Європи. Про це в етері Суспільного сказала президентка DiXi Group, засновниця сайту “Українська енергетика" Олена Павленко.

За її словами, попри закритість Росії за непрямими ознаками можна побачити наслідки санкцій.

"За непрямими ознаками, наприклад, оцінка того, що буде відбуватися з видобутком нафти і газу наступного року, яка буде частка в бюджеті від доходів, показує те, що Росія вже страждає від втрат через санкції і готується наступного року страждати ще більше. Росія вже думає про підвищення податків для своїх компаній, про можливе скорочення соціальних виплат", — сказала експертка.

Павленко зазначила, що цього року можна буде побачити не тільки проблеми в економіці, але й певні суспільні заворушення всередині Росії.

"Росія може зупинити прямий експорт (нафтопродуктів, — ред.) так, як вони погрожують G7 та ЄС. Така собі позиція, тому що не купують нафту уже давно. Була справді висока частка російського газу в ЄС. Але за рік ЄС зміг адаптуватися до нових умов. І зараз вже не Росія диктує ЄС, що вони хочуть в енергетичній політиці, а ЄС готується до нуля зменшити частку російського газу у своєму імпорті. Можливо це буде не так швидко, але тенденція гарна", — сказала вона.

За словами експертки, у нафтопродуктах частка, російського дизелю в ЄС — приблизно 30%, і це досить багато. Але, Павленко зазначила, що рішення про те, що будуть запроваджені нафтові санкції, було озвучено давно, і ринок підготувався, і тому немає такого шоку, як це було у 2022 році, коли почалася повномасштабна війна.

"Зараз країни і компанії вже готові. Вони можуть переорієнтуватися, наприклад, на імпорт з країн Близького Сходу або, можливо, з ЄС. В той час як для Росії ЄС був величезним ринком збуту. Так само як по нафті, так і по нафтопродуктах. Тому від цих санкцій більше постраждає Росія, ніж ЄС", — сказала вона.

Павленко нагадала, що ЄС видав роз’яснення свого рішення, там написано, якщо якісь російські енергетичні продукти суттєво змінені в третіх країнах, і вони імпортуються, як не російський продукт.

"Росія буде намагатися шукати різні варіанти. Є і жорсткіші варіанти, коли змішують нафту чи нафтопродукти, коли під іншим прапором завозять. Вже ринок спостерігає давно, як Росія намагається обійти санкції та махлювати на світових ринках, щоб зберегти свою роль", — сказала експертка.

Єдина відповідь, за її словами, — це посилювати контроль, збільшувати тиск і вимагати більшої прозорості від всіх учасників ринку.

"Треба дивитися не тільки на папери, які показують компанії, що торгують. Але також дивитися і на продукти. Якщо видно, що є російське походження, то застосовувати санкції", — сказала Павленко.

Європейський Союз та міжнародна Коаліція G7+ запровадили додаткові обмеження цін на російські нафтопродукти, включаючи дизельне пальне та мазут. Це доповнить повну заборону ЄС на імпорт морської нафти та нафтопродуктів до Європейського Союзу на додаток до граничної ціни на сиру нафту, що діє з грудня 2022 року.

Що відомо про нафтові санкції

5 грудня набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель.

На початку травня Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринках зросли ціни на нафту.

На початку липня країни "Великої сімки" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.

6 жовтня ЄС затвердив 8-ий пакет антиросійських санкцій, який в тому числі закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мають набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.

Однак 25 листопада стало відомо, що ЄС призупинив переговори про обмеження цін на російську нафту, оскільки Польща та країни Балтії вважали попередню пропозицію щодо ціни на рівні $65 за барель "занадто щедрою" для Росії.

2 грудня після тривалих переговорів країни ЄС домовилися встановити граничну ціну на російську нафту морського походження на рівні 60 доларів за барель.

Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.

Читайте також

Зеленський закликав обмежити ціни на російську нафту до $30-40 за барель

Росія створює "тіньовий флот" танкерів для обходу нафтових санкцій — Financial Times

"Росія зацікавлена у продажі енергоносіїв" — Блінкен про ліміт цін на нафту та погрози РФ не постачати паливо

Угорщину звільнили від обмежень цін на російську нафту — МЗС країни

На початок