Верховний лідер Ірану помилував десятки тисяч ув'язнених, зокрема деяких заарештованих під час нещодавніх протестів

Верховний лідер Ірану помилував десятки тисяч ув'язнених, зокрема деяких заарештованих під час нещодавніх протестів

Верховний лідер Ірану помилував десятки тисяч ув'язнених, зокрема деяких заарештованих під час нещодавніх протестів
Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї під час промови у Тегерані, 9 січня 2023 року, фото: AP

Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї сьогодні 5 лютого ухвалив рішення про помилування десятків тисяч ув'язнених, зокрема деяких заарештованих під час нещодавніх антиурядових протестів.

Про це повідомляє іранське агенство IRNA.

Пропозицію щодо амністії або зменшення покарання для засуджених вніс голова судової влади Ірану Голамхоссейн Мохсені Еджеї з нагоди річниці перемоги Ісламської революції. Алі Хаменеї з даною пропозицією погодився.

Читайте також: Атаку на військову інфраструктуру Ірану здійснено не в інтересах України — експерт

Зазначається, що засуджені за недавні заворушення будуть помилувані або їх покарання буде зменшено, якщо вони не вчинили шпигунство в інтересах іноземців, не мали прямого контакту з агентами іноземних спецслужб, не вчинили вбивства або поранення умисно, не знищили і не спалили державні, військові та громадські об'єкти або не мали приватного обвинувача.

Що відомо про протести в Ірані

Масові протести в Ірані почались після смерті 22-річної дівчини. 16 вересня 2022 року 22-річна Махса Аміні померла в одній із лікарень Тегерана невдовзі після того, як була затримана поліцією через неналежне носіння хіджабу. Поліція Ірану повідомила, що в дівчини стався серцевий напад, проте її родичі заперечили, що вона мала будь-які захворювання серця. За даними ЗМІ, Аміні побили у фургоні для затриманих, у госпіталь її нібито доставили вже з травмами голови.

Після загибелі Аміні у країні почалися протести проти свавілля правоохоронців. За даними неурядової організації з прав людини в Ірані (IHRNGO), іранські сили безпеки вбили під час протестів щонайменше 326 людей.

4 грудня генпрокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив, що влада переглядає закон про обов'язкове носіння хіджабу для жінок. Протестувальники в Ірані оголосили триденний страйк із 5 грудня, намагаючись зберегти тиск на владу у зв'язку зі смертю Махси Аміні.

8 грудня повідомлялось, що іранські силовики стратили першого демонстранта, затриманого під час масштабних протестів у країні. 12 грудня в Ірані публічно стратили місцевого жителя Маджида Реза Рахнаварда, який також брав участь в антиурядових протестах. Чоловіка звинуватили у вбивстві двох співробітників сил безпеки.

11 січня судова влада Ісламської республіки засудила до страти ще трьох людей за звинуваченнями у вбивстві трьох співробітників сил безпеки під час масштабних протестів в Ірані.

14 січня в Ірані повідомили про страту через повішання 61-річного Алірези Акбарі — громадянина Ірану та Великої Британії, який раніше обіймав посаду заступника міністра в Іранському Міноборони. Британія запровадила санкції проти іранського генпрокурора та відкликала свого посла.

Читайте також

Проти хіджабу. Чому спалахнули протести в Ірані й чи зможуть іранки вибороти собі права

"Нас забрали у відділок, тому що мої штани були трошки коротшими, ніж потрібно" — Таране Махдабі про протести в Ірані

На початок