УПЦ МП досі підпорядкована Російській православній церкві — Держслужба з питань етнополітики

УПЦ МП досі підпорядкована Російській православній церкві — Держслужба з питань етнополітики

Важливо
УПЦ МП досі підпорядкована Російській православній церкві — Держслужба з питань етнополітики
Києво-Печерська Лавра. Фото: УНІАН

Державна служба України з етнополітики та свободи совісті заявила про наявність церковно-канонічного зв’язку Української православної церкви (Московського патріархату) із Російською православною церквою.

Про це йдеться у висновку експертної групи, яка впродовж двох місяців проводила аналіз нової редакції Статуту про управління УПЦ МП від 27 травня 2022 року.

У Держетнополітики зазначили, що експерти дійшли висновку, що прийняття нової редакції статуту про управління УПЦ та Постанови Собору УПЦ не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку УПЦ МП із Російською Православною Церквою.

"Статус УПЦ як структурного підрозділу РПЦ, що користується певними правами самостійності, але не утворює автокефальну Церкву, залишається незмінним", — йдеться у висновку.

Також зазначається, що УПЦ МП відносно РПЦ має церковно-канонічний зв’язок частини із цілим.

Відносини УПЦ з РПЦ не є відносинами однієї самостійної (автокефальної) церкви з іншою самостійною автокефальною церквою. УПЦ також не має статусу автономної Церкви, який би визнавався іншими церквами, а, отже, з точки зору еклезіології та канонічного права є структурним підрозділом РПЦ, що має окремі права самостійного утворення без власної канонічної суб’єктності", — зазначили експерти.

У Держетнополітики наголосили, що УПЦ МП продовжує перебувати відносно РПЦ у відносинах підпорядкування.

"Вона не діє як самостійна (автокефальна) Церква і не проголошує власної самостійності (автокефалії). Жодних документів чи дій, які б свідчили про трансформацію УПЦ в самостійну відносно РПЦ релігійну організацію, членами Експертної групи не виявлено", — йдеться у висновку.

Що відомо про обшуки та заборону УПЦ Московського патріархату

15 листопада СБУ відкрила кримінальне провадження щодо співів із прославлянням Росії під час богослужіння у Києво-Печерській Лаврі. Спів містить рядки "Звон плывёт, плывёт над Россиею, пробуждается матушка – Русь".

Згодом працівники СБУ перевірили монастир УПЦ МП на Закарпатті, у якому чорниці закликали до "пробудження матушки Русі". В СБУ заявили, що знайшли там пропагандистські матеріали, авторства російських діячів і видані російськими друкарнями. У церкві УПЦ МП в Івано-Франківську правоохоронці знайшли антиукраїнську агітаційну літературу. Ще в трьох областях у єпархіях УПЦ МП виявили кремлівські методички та нацистську символіку.

2 грудня президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з Росією. На розгляд Ради мають внести відповідний законопроєкт. У рішенні йдеться, що РНБО доручила правоохоронцям "активізувати заходи з виявлення підривної діяльності російських спецслужб у релігійному середовищі України".

Увечері 2 грудня на тлі обшуків та заборони УПЦ МП Києво-Печерську Лавру зареєстрували як монастир Православної церкви України (ПЦУ).

3 грудня СБУ опублікувала повний список осіб, які за її поданням потрапили під санкції РНБО і були затверджені президентом Володимиром Зеленським. Ідеться про 10 фігурантів, які є представниками УПЦ Московського патріархату або тісно пов’язані УПЦ МП.

8 грудня СБУ заявила, що знайшла в єпархіях УПЦ МП російські паспорти та прапор "Новоросії".

Читайте також

В УПЦ МП забирають два храми Києво-Печерської Лаври. Митрополит Павло закликав Зеленського "не забирати у людей віру"

"Технічно це майже неможливо", — релігієзнавець про можливість заборони діяльності УПЦ МП через суд

Московський патріархат створювався як структура, яка контролюватиме вірян і займатиметься розвідкою: священник Коваленко

На початок