Віра в кіно. Рецензія на серіал "Місіс Америка"

Віра в кіно. Рецензія на серіал "Місіс Америка"

Віра в кіно. Рецензія на серіал "Місіс Америка"

Фанати голлівудських блокбастерів нетерпляче чекають на відкриття кінотеатрів, але, на превелике розчарування, левову частку фільмів перенесли на осінь-зиму. Поки що всі надії на Крістофера Нолана з його загадковим "Тенетом", який ризикує залишитись єдиним великим проєктом цього літа.

На серіали це вплинуло меншою мірою. Усе-таки частина людства тривалий час залишалася з телевізором під замком. Тому скласти список на літо виявилося важким завданням – стільки усього має вийти, що можна навіть трохи розгубитися. Проте в ефірі Радіо Промінь несувора, але прискіплива кінокритикиня Віра Сивачук це виправить.

Другий сезон комедійного шоу "Політик" – про ексцентричного американського студента з президентськими амбіціями. Сатиричне мок'юментарі "Космічні війська" від творців "Офісу", яке може стати головним хітом літа. Останній сезон молодіжної драми "13 причин чому", яка порушує проблеми булінгу та сексуального насильства у старшій школі. А я вже понад місяць вивчаю історію американського фемінізму. З біографічним серіалом "Місіс Америка" (режисери Амма Асанте, Анна Боден, Раян Флек, США, 2020).

Читайте також: "Відьмак, Друзі та Пабло Ескобар. 10 найпопулярніших серед українців серіалів на Netflix"

Сюжет

На перший погляд, Філліс Шлафлі – просто супержінка 70-х. Дружина, мати шістьох дітей, консервативна активістка, ікона стилю для жінок свого кола. Проте головна амбіція Філліс – потрапити в Конгрес. Вона намагалась уже двічі, але обидва рази програла. Бо кому цікава критика зовнішньої політики Рейгана?

Шлафлі знаходить новий об'єкт для нападок. Так звана "поправка про рівні права", ПРП, яку лобіюють феміністки. Вона має урівняти права чоловіків і жінок і, серед іншого, узаконити аборти. Здається, тільки про це й говорить вся Америка – у Білому Домі, на телешоу і на кухні. І Філліс, налаштована будь-що зробити політичну кар'єру, започатковує кампанію домогосподарок проти феміністок.

Чому треба дивитися

Набридли правильні серіали з правильними героїнями? Тоді ловіть: розумна, харизматична і переконлива місіс Маніпуляція, найвідоміша антифеміністка в історії західної демократії. Звичайно, можна було б поставити в центр історії когось із відомих захисниць прав жінок. Але було б уже не те.

Адже набагато цікавіше простежити логіку жінки, яка заперечує рівність жінок. Аномалія, хіба ні? Якщо вірити серіалу, банальна й водночас нетипова для жінки тих часів амбіція потрапити у велику політику.

"А як же феміністки?" – спитаєте ви. Не хвилюйтесь, ви побачите всіх. Кожна серія присвячена новій героїні – Глорії Стайнем, Бетті Фрідан та іншим активісткам 70-х років. У цьому сенсі "Місіс Америка" – як великий шматок з історії фемінізму, розкішно перенесений на екран. З дебатами, пікетами, лобізмом та іншими залаштунками тогочасної американської політики.

І, знаєте, що класно? Ця екранізація позбавлена чорно-білих кольорів. Ми пам'ятаємо, що головна героїня готова просувати сексизм у красивій обгортці, аби зробити собі ім'я. Так ось і табір феміністок не ідеальний. Лідерки руху конкурують між собою. Підставляють одна одну – і щохвилини перевіряють настанову Черчилля про те, що в політиці немає постійних союзників.

Віра в кіно. Рецензія на серіал "Місіс Америка"

А тлом для цієї війни "жінок проти жінок" стають 70-ті. Популярні американські телешоу. Смаки і мода: як одягались тоді феміністки і як одягались "домашні" жінки, на зразок Філліс. Контраст такий, наче вони з різних епох. Хоча, по суті, так воно і є.

Кейт Бланшетт, яка вперше знялася в серіалі, чудово вдаються парадоксальні героїні, яких можна не любити, але якими не можна не захоплюватись. От і її місіс Америка тільки розповідає, який шкідливий фемінізм, а в житті залишається незалежною та амбітною жінкою, яка прагне прорватись у чоловічий світ американської політики. За це, останнє, її не можна не поважати.

І водночас це жінка, яка красиво одягається, красиво маніпулює людьми та красиво бреше. Хоча від серії до серії розкривається ще одна правда про Філліс. Навіть її чоловіки не сприймають всерйоз. Гендерні обмеження завадили їй здобути юридичну освіту. Чоловік не готовий визнати її переваги в сім'ї. Виходить, що Філліс – така сама жертва нерівності, існування якої палко заперечує. Кейт Бланшетт вдається передати ці внутрішні колізії.

"Місіс Америка" – точно must see для тих, хто любить фільми про політиків. Це просто школа маніпуляцій та піару. До яких хитрощів вдалась героїня, щоб перемогти опоненток – це справді треба бачити! Страшно уявити, до чого дійшла б Філліс, якби жила в епоху соцмереж.

Що радить Віра Сивачук:

Категорії