НАБУ розслідує скандал із закупівлею харчів для ЗСУ. Резніков прокоментував "яйця по 17 грн за штуку"

НАБУ розслідує скандал із закупівлею харчів для ЗСУ. Резніков прокоментував "яйця по 17 грн за штуку"

НАБУ розслідує скандал із закупівлею харчів для ЗСУ. Резніков прокоментував "яйця по 17 грн за штуку"
Міністр оборони України Олексій Резніков. Фото: УНІАН

Міністр оборони Олексій Резніков прокоментував інформацію журналістів "Дзеркала тижня" про те, що Міноборони закуповує харчі для Збройних сил України за завищеними цінами.

Очільник оборонного відомства оприлюднив відкриту для публічного доступу частину інформації щодо питання забезпечення військовослужбовців харчуванням. Всі інші документи він представить народним депутатам на засіданні профільного комітету. Там також будуть представники НАБУ, ДБР та СБУ.

Він додав, що гарантує "повну прозорість" Міноборони для правоохоронців і якщо буде доведено, що хтось з посадовців зловживає, "він отримає згідно закону".

У НАБУ повідомили, що викладена інформація відома бюро і Cпеціалізованій антикорупційній прокуратурі, й вона досліджується в межах кримінального провадження, "розпочатого за власними напрацюваннями, до оприлюднення в медіа".

"З-поміж іншого, слідство перевіряє закупівлі на понад 13 млрд грн. Попередня правова кваліфікація – ч. 5 ст. 191 КК України. Розслідування триває. Інші деталі становлять таємницю слідства", — повідомили у пресслужбі.

Скільки виділять коштів на харчування військових у 2023 році

Резніков повідомив, що на забезпечення харчуванням військовослужбовців у 2023 році спрямують десятки мільярдів гривень. Зараз Міністерство оборони уклало контракти з 8 постачальниками на забезпечення послуги харчування. За кожним з постачальників згідно з договором закріплено певну кількість військових частин. У контрактах прописано норму: якщо якийсь з постачальників не здатен виконати зобов’язання, то інші "підхоплюють" військові частини згідно з визначеним алгоритмом. Це, як написав міністр, зробить постачання харчів "гарантовано безперервним".

Він також наголосив, що надання послуги харчування здійснюється за принципом "їжа ходить за військовими". Це означає, що якщо постійне місце дислокації українських десантників, наприклад, у Львові чи Житомирі, або якщо 128-ма гірсько-штурмова бригада має ППД на Закарпатті, а бойові завдання наші воїни виконують на Харківщині чи на Запоріжжі – постачальник гарантує доставку продовольства скрізь, де несуть службу підрозділи певної частини. Незалежно від кількості локацій та кількості людей в них.

"Тобто в Україні немає "тилових" чи "далеких від лінії зіткнення" регіонів з точки зору харчування військовослужбовців. Той, хто стверджує протилежне, свідомо обманює", — —

Закупка продуктів

Резніков наголосив, що Міноборони не здійснює закупівлю окремих продуктів. Оборонне відомство купує комплексну послугу із забезпечення харчування, тобто доставку певного комплекту продуктів до військових частин, а в окремих випадках – і приготування їжі.

Він пояснив, що предметом закупівлі є вартість добового раціону для військовослужбовця. Цей раціон має чіткі критерії щодо калорійності та інших параметрів. Постачальники гарантують забезпечення добового раціону за певну суму.

У 2022 році ця сума складала 120 грн на військовослужбовця за добу. У 2023 році Міноборони отримало пропозиції постачальників у діапазоні від 151 до 162 грн на добу. У результаті проведення переговорів кінцева вартість послуги забезпечення харчування одного бійця на добу складає 145,8 грн.

"Номінально відбулося зростання вартості послуги на 21,5%. Але цей показник навіть менше рівня інфляції, яка за рік склала 26,6%. Будь-яка господиня знає, як минулого року зросли ціни на різні види продуктів і яка була динаміка", — додав міністр оборони і наголосив, що особливість контрактів Міноборони полягає в тому, що вони укладаються з постачальниками послуг на рік вперед за фіксованою ціною.

За якими цінами здійснюється харчування військових

Також Резніков написав, що з 2016 року харчування військовослужбовців здійснюється на основі каталогу продуктів, який включає понад 400 позицій. Посадові особи військових частин (начпроди) на підставі раціону обирають з каталогу продукти, які повинен забезпечити постачальник.

"Коли народні депутати подивляться на контракти з 8 постачальниками, вони побачать, що ціни на одні й ті самі продукти – різні. Так само як відрізняються ціни у торговельних мережах, у тих же "Сільпо", "АТБ" чи "Новусі". Просто кожен має свою спеціалізацію. Власне виробництво якоїсь групи товарів, або ексклюзивні умови з виробниками. Тому десь м'ясо дешевше, а десь – риба, овочі чи молоко",— пояснив він.

Ціни на продукти аналізують спеціальні експертні установи, зокрема, Інститут судових експертиз ім. заслуженого професора М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України. Вони визначають певний діапазон.

"Наприклад, на картоплю встановлено діапазон від 7 до 36 грн за кілограм, оскільки вона буває різних сортів. Це також один з продуктів, на який спостерігаються істотні сезонні коливання ціни", — зауважив міністр і додав, що "зараз у медіа величезна кількість спотвореної інформації щодо цін".

Очільник оборонного відомстав зазначив, що саме видання "Дзеркало тижня" через півтори доби після публікації вирізало кілька позицій зі своєї інфографіки, де містилися, за його словами, некоректні порівняння. Резніков додав, що видання порівнювало неспівставні речі, зокрема ціни за банку чи пляшку з ціною за кілограм.

Також Резніков зауважив, що в публікації "Дзеркала тижня" було пораховано як 0,2% вартості контракту – це приготування їжі постачальником у кількох військових частинах, де з різних причин готують зовнішні підрядники, а зовсім не доставка продуктів.

Також він зазначив, що в Міноборони дійшли висновку, що більш ефективним рішенням буде забезпечення харчування через закупівлю меню.

"Восени ми розпочали аудит системи харчування, який підтвердив актуальність змін. Але цей перехід потребує масштабної підготовчої роботи. Адже йдеться про перебудову величезного механізму. Ми її обов’язково зробимо", — додав він.

Як міністр відреагував на публікацію щодо закупівлі харчів

Резніков зазначив, що коли народні депутати порівнюватимуть ціни на курячі яйця у контрактах з різними постачальниками, вони побачать, що у 7 постачальників ціна коливається у діапазоні між 80 грн. до 90,6 грн. за десяток. Він підкреслив, що це стала ціна на весь 2023 рік з умовою доставки у Львів чи під Бахмут.

"Лише в документі, оприлюдненому у ЗМІ, вказано аномальну ціну, яку сприйняли як 17 грн. за штуку. На чому збудували теорію змови. Насправді це – звичайна технічна помилка, яку зробив постачальник. Яйця – єдина категорія з каталогу, яка у додатку до угоди обраховується в штуках. Постачальник вказав ціну не за штуки, а за вагу яєць, коли переносив дані з однієї таблиці, де все було приведено до одиниці виміру на вагу, в іншу таблицю", — пише міністр.

Резніков пояснив, що відповідно до нормативів кілограм яєць – це близько двох десятків штук в залежності від гатунку (вага яйця за стандартом повинна складати від 42 г до 60 г). Ціна 170 грн. за кілограм яєць – це 85 грн. за десяток. Що в межах показників інших постачальників та повністю відповідає ринковій ціні. Інститут імені Бокаріуса у якості рекомендованої зазначив ціну 90 грн. за десяток.

Він наголосив, що "яйця по 17 за штуку" Міноборони не закуповувало і не планує.

Міністр оборони розповів, що наприкінці грудня 2022 року Міноборони уклало контракти на забезпечення послуги харчування з постачальниками. За підсумками укладання контрактів профільний заступник провів нараду, на якій заслухав керівника відповідного підрозділу. Помилку компанії з переведенням штук в кілограми було помічено ще тоді, як і деякі технічні помилки в інших договорах. Після чого керівник підрозділу був відсторонений.

"На засіданні комітету я продемонструю народним депутатам офіційний лист компанії-постачальника, яка визнає помилку і просить внести відповідні зміни. Народні депутати побачать, що тільки в тому контракті, саме в тому, який оприлюднено в ЗМІ, у таблиці вказано одиниці виміру – "кілограм". В усіх інших – або ціна за каталогом, або комбінована ціна за кг/шт. Постачальник просить виправити помилку, адже внаслідок помилки згідно договору він мав би постачати курячі яйця до армії по 17 грн. за кілограм", — зазначив міністр.

Резніков повіомив, що станом на зараз по усім контрактам завершуються додаткові внутрішні перевірки, військові частини звіряють з каталогом, виправляються технічні помилки, готуються додаткові угоди щодо постачання у межах доведених параметрів державного бюджету тощо.

"Тобто де-юре оприлюдненого у ЗМІ документу ще не існує. Жодної копійки по ньому не витрачено. Заяви, що Міноборони "вкрало" чи "намагалося вкрасти" мільярди – це повна маячня. Просто хтось дізнався про додаткові перевірки і вирішив розгорнути інформаційну атаку", — написав Резніков.

За його словами, публічне вкидання інформації про начебто завищені у 2-3 рази ціни почалося ще в середині минулого тижня, тобто до Рамштайну.

"Той, хто передав один з контрактів та додатки для оприлюднення, як мінімум — вчинив службовий злочин. Цю особу буде обов’язково встановлено і притягнуто до відповідальності. Для цього підготовлено відповідні матеріали в СБУ. Зокрема, буде з’ясовано мотиви. Оскільки жодної фактичної складової у претензіях немає, крім маніпуляцій, найочевиднішою ціллю виглядає спроба підриву довіри до Міноборони у дуже відповідальний момент. А це вже — не просто службовий злочин", — прокоментував Резніков.

Він додав, що запропонує народним депутатам розглянути можливість створення тимчасової слідчої комісії щодо процесу закупівель, якщо інші інструменти парламентського контролю вони вважатимуть недостатніми.

Що написало "Дзеркало тижня" про розкрадання на закупівлях харчів для ЗСУ

21 січня видання "Дзеркало тижня" опублікувало матеріал журналіста і засновника проєкту "Наші гроші" Юрія Ніколова, у якому йдеться про те, що за участі Міністерства оборони України розкрадаються кошти на закупівлі харчів для ЗСУ.

Ніколов у статті аналізує угоду Міністерства оборони на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, дислокованих у далеких від лінії зіткнення Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаській областях на вартістю 13,16 мільярда гривень.

Порівнявши угоди на 2023 та 2021 роки та проаналізувавши актуальні ціни у магазинах, автор зазначає, що ціни на найбільш ходові харчі у новій угоді Міноборони виявилися завищеними у 2–3 рази.

Так, наприклад, зазначається, що Міноборони законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва зараз близько 7 грн за штуку, а картоплю замовили по 22 грн за кілограм, при цьому роздрібна ціна в магазині становить 8–9 грн.

За даними "Дзеркала тижня", контракт розміром 13 мільярдів гривень Міноборони уклало з ТОВ "Актив компані". Фірма зареєстрована у Києві і має статутний капітал у тисячу гривень.

При цьому відомо, що податкова служба анулювала у цієї фірми свідоцтво платника ПДВ через відсутність поставок і ненадання декларацій. А у 2019 році "Актив компані" фігурувало у кримінальному провадженні Нацполіції №12019100100003229.

Журналіст зауважує, що фірма для участі в тендері на поставку яловичини для установ виконання покарань і слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби буцімто подала підроблений акт, який не відповідав дійсності.

На початок