Першими підуть власники російських паспортів: в окупованих містах Луганщини заговорили про новий етап мобілізації

Першими підуть власники російських паспортів: в окупованих містах Луганщини заговорили про новий етап мобілізації

Першими підуть власники російських паспортів: в окупованих містах Луганщини заговорили про новий етап мобілізації
Російські військові. Фото: ГУР МО/Facebook

З 10 грудня на тимчасово окупованих територіях, за даними Генштаба ЗСУ, може розпочатись нова хвиля прихованої мобілізації. На підприємствах Станиці Луганської вже почали формувати списки чоловіків. Дотепер місцевих жителів окупованих міст Луганщини примусово не відправляли до лав російських збройних сил. Ознаки підготовки примусової мобілізації до так званої "народної міліції ЛНР" та військових формувань армії Росії помічають і жителі Сватового та Старобільска. Псевдовійськкомати, які там діють, формують списки "мобілізаційного ресурсу": вносять тих, хто отримав російські паспорти, і працівників місцевих підприємств та організацій.

Мобілізація в окупованому Сватовому

Юрій — зі Сватового (ім’я чоловіка змінене за його проханням з міркувань безпеки - ред.). Виїхав звідти за кордон у жовтні. Зі спілкування із рідними та друзями, які залишились там він дізнався, що у Сватовому починається мобілізація.

"Незважаючи на те, що ще навесні був так званий указ так званого голови ЛНР Пасічника про те, що чоловіків із новоокупованих територій мобілізувати не будуть, дехто зі Сватового вже поповнив ряди російської армії, – говорить чоловік. – Хтось добровільно, хтось примусово. Зараз йдуть розмови, що у грудні під мобілізацію потрапить багато хто. На одному із місцевих підприємств транспорту давно склали списки тих, кого можуть призвати, а "бронь" отримають лише за великі гроші і лише невелика кількість людей".

В місті, каже чоловік, тих, хто отримав російські паспорти, дуже багато:

"Майже всі отримали російські паспорти. Військові сказали, що цих будуть забирати в першу чергу. Загалом ті, хто добровільно пішов працювати у бюджетні організації, мали отримати документ про російське громадянство. Це була головна умова подальшої роботи. Так от вони опиняться у перших рядах на "звання чмобіків".

Першими підуть власники російських паспортів: в окупованих містах Луганщини заговорили про новий етап мобілізації
Вулиця ім. В. Сосюри - центральна вулиця окупованого Сватового, дорога розбита військовою технікою Росії. Фото: Олександр Павленко/ Facebook

Мобілізація в окупованому Старобільску

Аліна – жителька нині окупованого Старобільська (ім’я змінене на прохання жінки), розповідає, що обходи та перевірки, де живуть військовозобов’язані почались влітку.

"У всіх бюджетних організаціях та на підприємствах, які працювали, відправляли до "військкомату" ставати на облік. Туди навіть фотографії потрібно було здавати, окрім документів. Тобто формували особисті справи "з нуля" бо всі документи нашому центру комплектування ще 24 лютого вдалось вивезти. Крім цього, дані на чоловіків призовного віку росіяни отримували, коли змушували змінювати номери на автомобілях на "лнрівські" і реєструвати їх. Тобто за 9 місяців окупації вони отримали дані на більшість чоловіків, які залишились у місті".

За словами Аліни, за 9 місяців окупації жителів Старобільська до лав "другої армії" примусово не мобілізували, посилаючись на "указ голови республіки".

"Зараз поки теж на вулицях ще не хапають. Дехто із тих, кого можуть мобілізувати, намагається зараз виїхати, але мені відомі випадки коли у Чертковому, хоч там із листопада зняли прикордонний пост, вже на ставлять відмітки про перетин кордону. Співробітники ФСБ та МДБ їх завертають додому. Тобто грудень для місцевих військовозобов’язаних буде "спекотним". Дехто зі знайомих планує виїхати у дальні села і переховуватись там, є такі, хто звільняється із роботи, щоб виїхати десь або просто сховатись на кілька місяців вдома", – розповіла жінка.

Що відомо

  • 27 листопада Генштаб ЗСУ повідомив, що у РФ та на окупованих територіях з 10 грудня готуються до прихованої мобілізації.
  • За даними Луганської ОВА у вересні так звана "ЛНР" планувала призвати до «армії» до 10 тисяч жителів окупованих територій.
  • Російськими силами окуповані 95% Луганської області.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок