Ексгумація в Ізюмі, катівня у Козачій Лопані, ЗАЕС підключили до енергомережі. 207-й день війни. Онлайн

Ексгумація в Ізюмі, катівня у Козачій Лопані, ЗАЕС підключили до енергомережі. 207-й день війни. Онлайн

Оновлюється
Ексгумація в Ізюмі, катівня у Козачій Лопані, ЗАЕС підключили до енергомережі. 207-й день війни. Онлайн
Українські військовослужбовці на колишній позиції військових РФ у нещодавно відвойованому районі Ізюма, Харківська область, 16 вересня 2022 року. Фото: Євген Малолєтка / АР

18 вересня — 207-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • В міжнародному аеропорту "Львів" 18 вересня успішно приземлився борт з понад 150 українськими миротворцями, які виконували миротворчу місію в Демократичній Республіці Конго, а тепер допомагатимуть Збройним силам України.
  • У Міністерстві закордонних справ Румунії засудили заяви ексголови МЗС Андрія Марги щодо того, що Україна має віддати частину своїх територій іншим державам. Раніше Марга у виступі на книжковому фестивалі "Alba Transilvana" заявив, що вважає "неприродними" кордони України.
  • ЄС може заморозити фінансування Угорщини на 7,5 млрд євро через проблеми з верховенством права. З такою пропозицією виступила Єврокомісія, йдеться про заборону укладати юридичні зобов’язання з трастами громадського інтересу для програм, які реалізуються в прямому та непрямому управлінні.
  • За даними британської розвідки, Росія посилила націлювання на цивільну інфраструктуру навіть там, де вона, ймовірно, не відчуває негайного військового ефекту, намагаючись напряму підірвати моральний дух українського народу та уряду.
  • Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді заявив президенту Росії Володимиру Путіну, що зараз не час для війни та що необхідно "перейти на шлях миру". Путін відповів Моді, що знає про його стурбованість.
  • В американському Інституті вивчення війни (ISW) зауважили, що російські війська продовжують віддавати перевагу "стратегічно безглуздим" наступальним операціям навколо Донецька та Бахмута замість того, щоб оборонятися під час українських контрнаступальних операцій у Харківській області.

На цьому ми завершуємо текстовий онлайн 207 дня війни. Нову текстову хроніку — читайте тут.

Росіяни обстріляли Сумщину, загинув пенсіонер

Як повідомив голова Сумської ОВА Дмитро Живицький, росіяни двічі відкривали вогонь.

" Білопільська громада. Після 16:30, росіяни, зі ствольної артилерії, обстріляли село Волфине. 6 прильотів. А з 17:45 до 18 години продовжили обстріл села з міномета, 46 прильотів, 120 мм. Внаслідок обстрілів загинув місцевий мешканець, чоловік 1940 року народження", — написав Живицький.

Він додав, що суттєво постраждала місцева ферма: "Через обстріли загинуло близько 100 голів свиней та один кінь. Пошкоджено 2 зерносклади, водонапірну вежу, млин, приміщення свиноферми та господарські споруди. Також пошкоджені три колісних трактори, автомобіль ЗІЛ".

Папа Римський закликав молитися за "багатостраждальний український народ"

Про це понтифік заявив у неділю, спілкуючись з паломниками, після повернення з Казахстану, передає Vatican News.

Папа Франциск заявив, що скерував свою думку до тих частин світу, які страждають від війни, закликавши не забувати про "багатостраждальний український народ".

Володимир Зеленський заявив, що "затишшя" на фронті — це підготовка до низки перемог

Про це президент Володимир Зеленський розповів у вечірньому зверненні.

"Можливо, зараз комусь із вас здається, що після низки перемог ми маємо певне затишшя. Але це не затишшя. Це підготовка до наступної низки. До наступної низки дуже важливих для нас усіх слів, які обовʼязково мають звучати. Бо Україна має бути вільною – уся", — наголосив президент.

У тимчасово окупованому Мелітополі пролунав потужний вибух

За попередніми даними в центрі міста спрацювала вибухівка, повідомив мер міста Іван Федоров.

"Потужний вибух у дворі мелітопольської багатоповерхівки у центрі міста — ймовірний результат зачистки ФСБ. За попередніми даними, в ході "розбірок" вони хотіли усунути одного з колаборантів-поліцейських - так званого "начальника ГБР народної міліції", — написав Федоров.

На Херсонщині військові РФ знову викрали голову Станіславської громади

Про це повідомив журналіст Олег Батурін у Facebook.

"Івана Самойленка незаконно затримали представники так званої "комендатури" з Широкої Балки. Жителі громади та рідні чоловіка дуже хвилюються за його долю, тому просять про допомогу з його звільненням", — написав Олег Батурін.

У тимчасово окупованому Сватово ліквідовано понад 200 окупантів — Гайдай

Про це голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив в ефірі телемарафону "Єдині новини".

"Сьогодні вночі у Сватовому стався вибух у будівлі у минулому автостанції, потім там зробили готель. І десь близько 200 солдатів російської армії там загинуло", — сказав він.

Він також додав, що росіяни на окупованих територіях глушать зв’язок та проводять ретельні перевірки мирного населення.

В ОП назвали Угорщину "троянським конем", який прагне розвалу ЄС

"Орбан каже, що боротиметься за зняття санкцій з Росії. Називаймо речі своїми іменами. Угорщина — "троянський кінь", що прагне розвалу ЄС за кошти європейських платників податків", — написав у Twitter радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.

Він додав, що Орбан ненавидить ЄС та мріє про "русский мир" у Європі.

Виривали нігті, годували двічі на тиждень: окупанти тримали в полоні на Харківщині 7 громадян Шрі-Ланки

Сімох громадян Шрі-Ланки — шістьох чоловіків та одну жінку — російські загарбники тримали в полоні у Вовчанську під час окупації міста. У полонених відібрали документи, виривали нігті, били та годували двічі на тиждень.

Громадяни Шрі-Ланки прибули до України приблизно за три тижні до початку повномасштабного вторгнення РФ, розповів 18 вересня начальник Слідчого управління Нацполіції Харківщини Сергій Болвінов.

"Частина з них прибула, як вони пояснюють, для навчання в Куп'янському медичному коледжі, частина — для робіт. Вони поселилися на території міста Куп'янськ і орендували будинок. Коли почалися бойові дії, в тому числі на території міста Куп'янськ, всі вони злякалися та ховалися у будинку. Через деякий час вони вирішили евакуюватися з міста Куп'янськ і пішли пішки в напрямок Харкова", — каже він.

Ексгумація в Ізюмі, катівня у Козачій Лопані, ЗАЕС підключили до енергомережі. 207-й день війни. Онлайн
Суспільне Харків

20-річний Ділужан Патхінажакан розказує, що окупанти годували полонених двічі на тиждень маленькими порціями: "Щодня вони давали нам можливість сходити до вбиральні на дві хвилини. Душ був раз на п’ять днів. На дві хвилини. Годували нас дуже мало. Двічі на тиждень маленькими порціями".

Після деокупації міста українськими силами полонені самі дійшли до готельного комплексу в Харкові, де їх розмістив охоронець готелю. Він же і повідомив поліцейським про іноземців.

Ексгумація в Ізюмі, катівня у Козачій Лопані, ЗАЕС підключили до енергомережі. 207-й день війни. Онлайн
Ділужан Патхінажакан — перший праворуч, фото: Суспільне Харків. Звільнені з полону окупантів громадяни Шрі-Ланки у Харкові. Вересень 2022 року. Фото: Суспільне Харків

Слідчий Володимир Якименко повідомив, що нині призначено ряд судово-медичних експертиз для висновків щодо тілесних ушкоджень. Розслідування проводиться за ч.1 ст.438 Кримінального кодексу України.

Велика частина Ізюму замінована протипіхотними мінами

Про це в ефірі інформаційного телемарафону повідомив заступник начальника ГУ ДСНС у Харківській області Анатолій Торяник.

"В Ізюмі дуже велика частина міста замінована протипіхотними мінами, а також дуже багато залишилося після окупантів там вибухонебезпечних предметів різної небезпеки", — розповів Торяник.

За його словами, фахівцям важко спрогнозувати, скільки часу піде на те, щоб повернути місто до звичайних умов життя: "Якщо говорити про місто Ізюм, я навіть не можу прогнозувати, скільки туди необхідно залучити техніку і людей для того, щоб все це відновити. Місто настільки зруйноване, що просто неможливо передати це словами. Східна частина від річки Сіверського Дінця, майже всі будинки зруйновані, згоріли, зруйнована повністю інфраструктура, зруйновані всі електромережі, газопроводи. Там дуже великий обсяг роботи для того, щоб повернути місто до звичайних умов життя".

У Міноборони розповіли, як Кремль використовує для пропаганди "хороших" росіян

Про це розповіла заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

"Пропагандистською зброєю ворога є і "хороші росіяни". Вони справді можуть бути хорошими, але їх однозначно використають проти нас. Це наживка, як черв‘ячок на риболовному гачку. Яка з них користь авторитарному російському режиму? Величезна! Бо коли вони є, то режим вже не такий ніби й авторитарний. Вже для противників санкцій і визнання Росії країною-терористом є гарний аргумент, там же є притомні відомі люди, лідери думок, давайте через них змінювати Росію і росіян", — зазначила Маляр.

Вона додала, що через "хороших" росіян Кремль запустить виправдання війні в Україні: "Боярє царя ввели в оману або якусь іншу маячню, не має значення яку. Не плутайте поле битви. Нам "хороші" росіяни потрібні не в нашому інформаційному полі, а в російському — хай достукуються до своїх співгромадян".

Всюди "укропи" стоять, наших немає — ГУР перехопило розмову окупантів

Головне управління розвідки Міноборони України опублікувало аудіо запис розмови військовослужбовця з 20-ї гвардійської загальновійськової армії Росії, який відходить із залишками особового складу до РФ через Донецьк.

На записі російський військовий розповідає товаришу, що "своїх" позицій навколо вже немає.

"Вітю, я ще поки живий, ще не вбили мене. В нас складна ситуація. Нас 19 людей. Наш взвод, розбили. Нас залишилось, всього троє. Ми живемо у підвалі. Нас не годують. Командування немає. Нашого керівника вбили, з нашого розрахунку, але ми встигли піти. Ми будемо виходити до Росії звідси з хлопцями — 19 людей, бо тут ми взагалі в оточенні були. Ми зараз у республіці. Немає в нас командування. Усюди "укропи" стоять", — розповів окупант.

Російський армієць підкреслив, що їхніх командирів ніде немає.

Новий обстріл Оленівки: Україна звернулася з запитом до РФ, ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста

Про це повідомив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець

"За інформацією російських пропагандистських медіа під обстріл знову потрапила Оленівка — колонія на тимчасово окупованій території Донеччини, де всупереч Женевським конвенціям утримуються українські військовополонені та цивільні заручники. Росмедіа повідомляють, що за результатами ранкового обстрілу загинув один і поранено чотирьох українських військовополонених", — написав Лубінець у Facebook.

Він додав, що українська сторона не отримала інформацію про імена постраждалих, але звернулася із запитом про це як напряму — до пані Москалькової (Тетяна Москалькова, обмудсмен РФ - ред), так і за посередництвом ООН та МКЧХ.

Лубінець зазначив, що готовий особисто прибути в Оленівку для оцінки всіх фактів та спілкування зі свідками обстрілів, пораненими та утримуваними громадянами.

На території Російської Федерації проводяться заходи так “внутрішньої самомобілізації” — Генштаб

У зв’язку з нестачею людських ресурсів для відправки на війну в Україні, на території Російської Федерації проводяться заходи так званої “внутрішньої самомобілізації”, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України.

"В Курській області, під виглядом набору кандидатів до підрозділів матеріально-технічного забезпечення, а в нижегородській області, зокрема, співробітників організації “Атомохорона” – нібито до підрозділів охорони важливих об’єктів", — йдеться в повідомленні.

На тимчасово окупованій території Луганської області, зокрема в Біловодському районі, оголошено новий набір до так званих “підрозділів МВС”. Після значних втрат у боях, більшість штатних співробітників втекли або дезертирували на територію Російської Федерації.

ЗСУ відбили декілька атак російської армії на Харківщині, Донеччині та Херсонщині — Генштаб

Станом на 18:00 18 вересня РФ продовжує зосереджувати зусилля на спробах повної окупації Донецької області. Натомість за минулу добу Збройні сили України відбили атаки росіян в районах населених пунктів Куп’янськ, Гоптівка, Миколаївка Друга, Весела Долина, Одрадівка, Мар’їнка, Новомихайлівка та Правдине, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України.

На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін.

На інших напрямках російська армія вела обстріли з танків, мінометів та артилерії, а саме:

на Сіверському напрямку – в районах населених пунктів Гута-Студенецька Чернігівської області та Рожковичі, Соснівка і Катеринівка Сумської областей;

на Слобожанському напрямку – в районах населених пунктів Гоптівка, Стрілеча, Козача Лопань, Кудіївка, Висока Яруга, Вовчанськ, Гатище, Бударки, Куп’янськ та Миколаївка;

на Краматорському напрямку – Крива Лука, Пискунівка, Райгородок, Білогорівка, Озерне, Григорівка;

на Бахмутському напрямку – Миколаївка, Сіверськ, Роздолівка, Соледар, Бахмутське, Бахмут, Нью-Йорк, Яковлівка, Зайцеве та Майорськ;

на Авдіївському напрямку – Костянтинівка, Авдіївка, Кам’янка, Опитне, Первомайське, Карлівка та Водяне;

на Новопавлівському та Запорізькому напрямках обстрілів зазнали близько 25 населених пунктів. Зокрема, Вугледар, Пречистівка, Велика Новосілка, Микільське, Кам’янське, Залізничне та Новопавлівка.

На Південнобузькому напрямку РФ завдавала вогневого ураження по всій лінії зіткнення. Обстрілів зазнали понад 30 населених пунктів. Серед них - Українка, Мирне, Квітневе, Новоросійське, Кобзарці та Ольгине.

Військові шпиталі РФ відмовляються лікувати так званих "добровольців", яких поранили в Україні

Збільшується кількість конфліктів між різними підрозділами окупаційних військ через нерівність у ставленні з боку командування, повідомляє Головне управління розвідки Міноборони України.

Так, один з батальйонів так званого "Союзу добровольців Донбасу" зазнав великих втрат під час боїв поблизу Авдіївки. Підрозділ доставив своїх поранених до шпиталю в Ростові-на-Дону. Втім, персонал шпиталю відмовився надавати медичну допомогу пораненим через відсутність у підрозділу статусу регулярного збройного формування.

Адже "Союз добровольців Донбасу" був утворений за програмою добровільної мобілізації БАРС – бойового армійського резерву. В усіх подібних випадках лікарі посилаються на пряму вказівку командування.

Зазначається, що також назріває конфліктна ситуація між представниками ЗС РФ та "мобілізованими з території "ЛДНР". Оскільки при відступі росіяни кидали "мобілізованих" на позиціях без жодної підтримки і допомоги. Через це втрати в підрозділах подекуди сягали 100% особового складу.

В Україні за добу внаслідок російських обстрілів загинули вісім цивільних

Унаслідок обстрілів російських військ упродовж минулої доби, 17 вересня в Україні загинуло восьмеро осіб, ще 33 поранено, повідомив заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко.

За даними ОВА, на Дніпропетровщині поранено двох людей, на Донеччині – п’ятеро вбитих і 18 поранених, на Запоріжжі та Миколаївщині – по одній особі поранено, на Харківщині – троє вбитих та 11 поранених.

Росіяни чотири рази обстріляли Нікопольський район, двоє людей загинули

Як повідомляє голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко, двоє чоловіків загинули, ще двоє чоловіків та жінка поранені внаслідок масового обстрілу росіянами Нікопольського району.

"Росіяни по обіді чотири рази ударили по трьох громадах району — Покровській, Червоногригорівській та Нікопольській. Стріляли "Градами" та важкою артилерією. Скерували на мирних людей понад 60 снарядів. У громадах є руйнування. Їх масштаби уточнюються. На місці працюють рятувальники та поліція", — написав Резніченко.

Посол України в Австрії розкритикував матеріал про Ізюм, який зробили місцеві журналісти

Про це Василь Химинець написав у своєму Twitter.

"Викликає роздратування та хвилювання: репортаж про Ізюм в zib2: світ приголомшений тяжкими злочинами армії Росії, які були виявлені в Ізюмі. Тільки телерадіокомпанія ORF говорить про сумніви. Сотні мирних жителів, у тому числі цілі родини: вбиті та понівечені. Багатьох закатували, декого кинули в братські могили зі зв'язаними за спиною руками. Було виявлено багато російських камер тортур. Факти, які шокують світ, але применшуються кореспондентом ORF", — зазначив посол.

Він додав що "це ганебно" для суспільного мовника Австрії ORF.

У Генштабі показали, як Естонія допомагає тренувати військових ЗСУ

Фото з тренувань зі словами подяки на адрему естонського уряду опубліковані на Facebook сторінці Генштабу.

У Росії завербували воювати в Україні щонайменше три тисячі засуджених

Про це в інтервʼю виданню "Холод" розповіла голова фонду "Русь сидящая" Ольга Романова. Передусім, за її словами, вербують тих, хто засуджений за тяжкі злочини.

"Етапи все ще тривають, ось 24 серпня виїхав великий етап з Рязанської області, з виправної колонії номер 5, люди близько місяця чекали в черзі. Повезли їх вночі. З цієї першої партії, трьох тисяч людей, вбиті майже всі. Але записалися набагато більше людей, охочих відправитися на війну дуже багато", — розповіла активістка.

За її словами, з Федеральної системи виконання покарань можна отримати близько 50 тисяч завербованих.

У МЗС Румунії засудили заяви ексміністра щодо України

Як повідомляє видання Libertatea, у МЗС Румунії назвали неприпустимими заяви колишнього міністра закордонних справ Андрія Марги.

У зовнішньополітичному відомстві Румунії наголосили, що ексміністр Марга "бере на себе, заохочує і поширює злоякісні розповіді, видані Росією". Також у МЗС додали, що "категорично не підтримують" таку позицію. У МЗС висловили свою "тверду підтримку суверенітету і територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах".

Раніше Андрій Марга у виступі на книжковому фестивалі "Alba Transilvana" в румунському місті Алба Юлія, заявив, що вважає "неприродними" кордони України.

"Україна — в неприродних кордонах. Вона повинна віддати свої території: Закарпаття —Угорщині, Галичину – Польщі, Буковину – Румунії, а Донбас і Крим – Росії. Це все території інших держав, не України", — сказав Андрій Марга.

Посольство України в Румунії висловило свій протест проти тверджень політика та заявило, що шкодує, що колишній міністр європейської держави Андрій Марга робить заяви, що ставлять під сумнів основні принципи міжнародного права, зокрема непорушність кордонів.

Росія переміщує значну кількість зенітних ракет у бік України

Про це передає фінський суспільний мовник Yle.

Супутникові знімки показують, що як мобільні вогневі платформи, так і ракети зникли протягом літа з бази в районі Зеленогорська на Карельському перешийку, на північний захід від Санкт-Петербурга, серед іншого. Про передачу обладнання раніше публічно не повідомлялося ні в Росії, ні в західних країнах.

Санкт-Петербург — друге за важливістю місто Росії — вже давно оточено захисним кільцем з 14 баз зенітних ракет. Зараз кілька з них стоять порожніми.

"Судячи з фотографій, чотири зенітні бази були звільнені від обладнання", — сказав військовий експерт майор Дж. (Прима. ред.) Марко Еклунд розповів Yle.

Ексгумація в Ізюмі, катівня у Козачій Лопані, ЗАЕС підключили до енергомережі. 207-й день війни. Онлайн
Скріншот з матеріалу Yle. Фото: cкріншот, Yle

Українські миротворці повертаються з місії в Конго заради допомоги ЗСУ

Як повідомляє ВВС, 250 українських військовослужбовців зі складу миротворчої місії ООН в Демократичній Республіці Конго повернулися додому, щоб допомогти Україні протистояти російським загарбникам.

Коли в березні було оголошено про виведення українського авіаційного підрозділу, дипломати попередили, що це може призвести до серйозної нестачі вертольотів у місії ООН. Вони життєво важливі в боротьбі з різними повстанськими угрупованнями, що базуються в густих лісах Східної частини ДР Конго.

Вісім українських вертольотів становили близько третини парку ООН. Коли українці залишали ДР Конго, Бразильський командувач силами ООН генерал Маркос да Коста сказав, що "їхній 10-річний величезний внесок" був високо оцінений.

Місія в ДР Конго — одна з найбільших і найдорожчих з 12 миротворчих місій ООН. У липні 36 осіб, включаючи чотирьох миротворців ООН, загинули, коли протестувальники розграбували будівлі ООН в містах на сході ДР Конго. Передбачається, що після 22 років перебування в країні місія згортається, але дата закінчення її діяльності не встановлена.

Президентка Грузії прокоментувала вбивства людей у Ізюмі

"Я рішуче засуджую звірства, скоєні Росією в Ізюмі. Ці воєнні злочини мають отримати правосуддя. Україна не впаде і запанує мир. Слава Україні", — написала Саломе Зурабішвілі у Twitter.

Болгарія надасть Україні медичні набори для 35 тисяч українських військових

Про це повідомив Генеральний штаб ЗСУ.

"Заступниця міністра оборони Республіки Болгарія Теодора Генчовська зустрілася з послами Королівства Данія Й.В. Єсом Нільсеном та України Й.В. Віталієм Москаленком. Генчовська поінформувала послів про рішення Народних зборів Болгарії про надання гуманітарної та військово-технічної допомоги Україні. Вона повідомила, що болгарський уряд узгоджує передання 350 медичних наборів для 35 тисяч українських військових", — розповіли у Генштабі.

ЄС закликає заморозити фінансування для Угорщини через проблеми верховенства права

З такою пропозицією виступив єврокомісар з питань бюджету та адміністрації Йоганнес Хан.

"Оцінка Єврокомісії полягає в тому, що ризик для бюджету на цьому етапі залишається. Тому ми не можемо зробити висновок, що бюджет ЄС достатньо захищений. Тому Комісія запропонувала Раді заходи, якими пропонує призупинити 65% зобов’язань за трьома операційними програмами в рамках політики згуртованості, що становить приблизно 7,5 мільярда євро, що становить понад третину пакета згуртованості Угорщини, і заборонити брати юридичні зобов’язання з так званим суспільним інтересом довіра є другим елементом, який підіймається", — зазначив єврокомісар.

Польща відмовляє росіянам у продовженні дозволів на проживання

"У декількох країнах ЄС у російських емігрантів після початку війни Росії з Україною почали виникати труднощі з продовженням або отриманням посвідки на проживання - не допомагають ні навчання в країні, ні наявність постійної роботи. У Польщі кілька десятків російських громадян, які в основному переїхали туди до війни і не підтримують її, отримали відмову з причин, які обмежені грифом "Для службового користування", — передає російська служба BBC.

За даними BBC, e 2021 році в країні було 6,3 тисячі відмов громадянам Росії у посвідці на проживання і дозволі на постійне проживання, від початку 2022 року – вже близько шести тисяч.

ЗСУ вдарили по будівлі у Сватовому, де перебували військові РФ

Про це повідомив керівник Луганської ОВА Сергій Гайдай.

Він додав, що внаслідок обстрілу є загиблі та поранені військові російської армії.

В Одесі попри заборону містяни продовжують відвідувати пляжі

Про це повідомляють кореспонденти Суспільного.

Ще на початку літа Одеська обласна військова адміністрація та міськрада Одеси ухвалили рішення не відкривати пляжі під час літнього сезону через мінну небезпеку та ймовірність ворожого ракетного удару по скупченнях людей.

У Херсоні росіяни не змогли поділити награбоване перед втечею та влаштували стрілянину

Про це повідомив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.

"Масштабна стрілянина в центрі Херсона — ще один прояв напруги, що наростає між ПВК, зеками, "кадирівцями", військовими РФ та ФСБ. Кількість «побутових конфліктів» збільшується. Сторони агресивно ділять награбоване перед втечею на тлі новин про наближення Збройних Сил України", — зазначив Подоляк.

На матчі між ветеранами "Динамо" Київ та кропивницькою збірною "Січ" зібрали 300 тисяч гривень для ЗСУ

Про це Суспільному розповів один з організаторів гри Олександр Скляревський. Під час матчу зібрали близько 300 тисяч гривень для допомоги Збройним силам України. На ці гроші планують купити автомобіль для військових.

Матч відбувся на стадіоні "Інгул". "Мета – допомога військовим. На матч приїхали легендарні гравці, різні покоління "Динамо". Дякую, їм", – сказав Олександр Скляревський.

Ексгумація в Ізюмі, катівня у Козачій Лопані, ЗАЕС підключили до енергомережі. 207-й день війни. Онлайн
У складі команди "Січ" грали ветерани футболу Кіровоградщини та кропивничани, професія яких не пов'язана зі спортом. фото Юрія Митрофаненка

Ексгумація в Ізюмі, катівня у Козачій Лопані, ЗАЕС підключили до енергомережі. 207-й день війни. Онлайн
фото Ігоря Філіпенка

Матч закінчився нічиєю 2:2.

Українці за кордоном долучилися до Всесвітнього дня прибирання

Про це повідомляє Міністерство закордонних справ.

"Формати участі були абсолютно різними: колективні прибирання, сортування вторинної сировини і не тільки. Акція стала ще однією нагодою подякувати приймаючим містам за гостинність та допомогу українцям, які через війну були вимушені залишити свої домівки і виїхати до інших країн", — йдеться у повідомленні.

Від початку роботи "зернового коридору" з українських портів вийшло 165 суден з агропродукцією

Такі дані наводить Міністерство інфраструктури.

"З моменту виходу першого судна з українським продовольством експортовано 3,7 млн тонн агропродукції. Всього з українських портів вийшло 165 суден з агропродукцією яка була направлена до країн Азії, Європи та Африки", — повідомили у міністерстві.

Крім того, 18 вересня з портів "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний" заплановано відход 10 суден з 169,3 тис. тонн агропродукції для країн Африки, Азії та Європи. На 10.00 ранку із портів Великої Одеси вийшло 8 суден, а ще 2 - чекають на свою чергу та сприятливі умови.

Росія перевела на дистанційне навчання школярів у Бєлогородській області

Про це повідомив губернатор Бєлгородської області В'ячеслав Гладков. ⠀

“Прийняв рішення, що із завтрашнього дня (19 вересня — ред.) школи у Бєлгородському районі у 10-кілометровій зоні вздовж кордону переводимо на дистанційне навчання. У дитячих садках працюватимуть чергові групи”, — написав Гладков у Telegram.

15 вересня стало відомо, що на дистанційне навчання переводять школярів у Валуйському та Шебекінському міських округах Бєлгородської області. Причиною такого рішення місцева влада назвала обстріли регіону.

"Хочу жить": для військових РФ, які бажають здатися у полон, запустили "гарячу" лінію

Про це повідомляє Координаційний штаб з питань з питань поводження з військовополоненими.

"В рамках роботи Координаційного штабу запущено Єдиний центр та цілодобову гарячу лінію прийому звернень від російських військових та їхніх родин. Це продовження державного проєкту, призначеного інформувати російських військових про можливості скласти зброю та зберегти своє здоров'я та життя", — ідеться у повідомленні.

Проєкт "Хочу жить" покликаний допомогти військовослужбовцям РФ безпечно здатися в полон українським Збройним силам. Росіянам гарантують утримання згідно з нормами Женевських конвенцій. Натомість Україна потребує поповнення обмінного фонду, аби повернути своїх захисників додому.

Для отримання інформації, як безпечно здатися в полон, російським військовослужбовцям або їхнім рідним і близьким слід телефонувати за цілодобовими номерами: +38 066 580 34 98 та +38 093 119 29 84.

Україна має визначити умови для припинення конфлікту — Боррель

Про це голова європейської дипломатії Жозеп Боррель написав у статті у французькому виданні Journal du dimanche.

"На жаль, війна не закінчена. І немає нічого небезпечнішого, ніж віддатися надмірному оптимізму після невиправданого песимізму.

Ексгумація в Ізюмі, катівня у Козачій Лопані, ЗАЕС підключили до енергомережі. 207-й день війни. Онлайн
Жозеп Боррель, високий представник Європейського Союзу із закордонних справ та безпекової політики. Високий представник ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель. Фото: Associated Press

З цією метою ми маємо посилити нашу підтримку України, задовольняючи її значні військові та економічні потреби. Бо давайте не будемо мати ілюзій. Путін добровільно не поступиться. І війна може тривати довго. Звичайно, після війни настане мир. Але перш ніж укладати мир, ви повинні закінчити війну. Саме українцям і тільки їм самим буде вирішувати майбутні умови цього. Проте можна уявити, що це логічно означатиме вихід з української території, фінансовий внесок агресора у відбудову країни, яку він систематично намагався знищити, моральне та карне визнання винних у злочинах війни, масштаби яких ми, на жаль, ще не знаємо. Якщо війна не закінчиться, надія покласти цьому край, мабуть, народжується на військовому полі", — вважає Боррель.

Головокомандувач ЗС Великої Британії: Путін не справляється з усіма своїми військово-стратегічними цілями

Володимир Путін "провалює всі свої військово-стратегічні цілі", заявив начальник штабу оборони Великої Британії адмірал сер Тоні Радакін. Він сказав, що конфлікт, ймовірно, "затягнеться надовго", попри нещодавні успіхи українських військових.

"На самому початку ми сказали, що це стратегічна помилка президента Путіна і стратегічні помилки призводять до стратегічних наслідків. І в цьому випадку це стратегічний провал. Путін провалює всі свої військово-стратегічні завдання, він хотів підкорити Україну, цього не буде", — заявив Радакін.

Він нагадав, що Путін хотів взяти під свій контроль Київ: "Ми бачили, що це зазнало поразки раніше. Ми бачили, що він хотів послабити НАТО. Зараз НАТО набагато сильніше, і до нас приєдналися Фінляндія та Швеція. Він хоче порушити міжнародну рішучість. Ну, насправді це зміцнилося за цей період, і він перебуває під тиском, його проблеми наростають".

Адмірал зауважив, що у Путіна "завжди були проблеми з обладнанням, яке він має".

"Він не має достатньо робочої сили. Його сили слабкі на землі. І ми також бачимо чудові українські збройні сили, які були мужніми, вони воюють за свою країну, і вони сприйняли міжнародну підтримку, яку всі ми надаємо", — наголосив Тоні Радакін.

Іспанська армія навчатиме українських військових

Про це повідомляє видання Infodefensa.

"Перша група з приблизно 20 солдатів прибуде до Іспанії на початку наступного тижня і пройде підготовку щодо поводження з бойовими танками, боєприпасами польової артилерії великого калібру, наприклад, наданими Іспанією, і зенітними батареями", — пише видання.

Навчання українських солдатів проходитиме на найбільшому в Європі тренувальному таборі Сан-Грегоріо під Сарагосою. Міністерство оборони підтвердило цього четверга початок навчальної місії на території Іспанії для військовослужбовців ЗСУ. Українські військові мають прибути до Іспанії літаком ВПС Іспанії, який вилетить до Польщі, щоб забрати їх. Курс навчання триватиме приблизно місяць.

На Харківщині під час евакуації під обстріл потрапили пацієнти психіатричної лікарні

По це повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов. "У селі Стрілеча, Харківського району, медики намагалися здійснити евакуацію пацієнтів психіатричної лікарні.Медичні працівники навіть під обстрілами, ризикуючи життями, намагалися врятувати хворих. Вдалося евакуювати 30 пацієнтів, всього ж у закладі — більше ніж 600. Під час евакуації - росіяни розпочали масований обстріл. За попередніми даними, на жаль, загинули 4 медичних працівників, 2 пацієнтів поранені", — написав Синєгубов у Telegram.

Російська жінка закликала чоловіка привезти їй "трофей" з убитих українців

Про це йдеться в перехоплені телефонної розмови окупанта з дружиною, яку опублікувала СБУ.

"Росіянка мріє, щоб її майбутній чоловік після повернення з війни в Україні працевлаштувався до ПВК "Вагнер" і тоді він зможе подарувати їй навіть дещо більше", — повідомили у пресслужбі СБУ..

"Привезёшь мне кучу кителей, чью-то голову. Я Лизке показывала, как "вагнера" отрезали голову мужику", – ділиться жінка планами з майбутнього подружнього життя.

Дівчина мріє використати "хахляцкий китель" у рольових іграх зі своїм майбутнім чоловіком. "Илюша, без кителя ты не можешь съ*баться", – наголошує загарбнику кохана. Хоча він прагне якраз якнайшвидше залишити війну.

Російська бригада, причетна до подій у Бучі, втратила понад 90% особового складу — ЗМІ

Про це йдеться в матеріалі "Радіо Свобода". Такий висновок журналісти зробили на основі даних ранкового зведення Генштабу.

"Під час відступу окупантів з Харківської області, підрозділи 11-го армійського корпусу зі складу Балтійського флоту збройних сил російської федерації втратили понад 50% особового складу та понад 200 одиниць військової техніки. Крім того, 64-а окрема мотострілецька бригада Східного військового округу втратила понад 90% особового складу загиблими, пораненими, дезертирами та звільненими внаслідок відмови від участі у бойових діях. Техніку бригади передають підрозділам прикордонної служби ФСБ російської федерації, а військову частину готують до розформування", — повідомив Генштаб.

Журналісти зазначили, що 64-а окрема мотострілецька бригада Східного військового округу дислокується у Хабаровському краї Росії. Військовослужбовців із цього підрозділу пов’язують із вбивствами мирних жителів у передмісті Києва Бучі. У відкритих джерелах, вивчених "Радіо Свобода", є непрямі підтвердження того, що військовослужбовці цієї бригади справді були у місті.

У Генштабі подякували Греції за передачу 40 броньованих машин БМП-1

"16 вересня 2022 року, Міністерство оборони Грецької Республіки офіційно повідомило: "Відповідно до рішення прем'єр-міністра Греції Кіріакоса Міцотакіса та канцлера Німеччини Олафа Шольца, Міністр національної оборони Нікос Панайотопулос та Міністерка оборони Німеччини Крістіні Ламбрехт з метою підтримки оборони України від триваючої агресії Росії, домовились про передачу з Греції в Україну 40 броньованих машин БМП-1, які будуть замінені бойовими броньованими машинами Marder, які Німеччина надасть Греції", — повідомили у Генштабі та подякували міжнародним партнерам за підтримку.

Чехія закликала ЄС створити міжнародний трибунал у справі про вторгнення Росії в Україну

Дзвінок від Чехії, яка зараз головує в ЄС, надійшов після виявлення сотень могил в Ізюмі, місті, нещодавно звільненому українськими військами, повідомляє BBC.

"Ми виступаємо за покарання всіх військових злочинців, — заявив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавскі. — У 21 столітті такі напади на цивільне населення є немислимими та огидними".

Він додав, що ЄС не має "цього випускати з уваги" та наголосив на необхідності покарання всіх військових злочинців: "Я закликаю до швидкого створення спеціального міжнародного трибуналу, який буде переслідувати злочин агресії".

У Мелітополі росіяни зазнали "жахливих наслідків" — мер Іван Федоров

"Третю добу є жахливі наслідки для ворога на нашій території. Вчора почалося з 4-ї години ранку і продовжилося о 15-й — це вибухали склади з боєприпасами та ворожа військова техніка, яка знаходилася на березі Молочного лиману. Після вибухів почалася детонація — це свідчить про те, що пошкоджений склад з боєприпасами. Місцеві мешканці бачили, як виїжджала пошкоджена та робоча військова техніка, мають на меті передислокацію", — розповів в ефірі єдиного телемарафону міський голова Мелітополя Іван Федоров.

Він додав, що сили спротиву та партизани району зруйнували залізничне полотно поблизу Токмака через яке росіяни доставляли "величезну кількість боєприпасів та військової техніки": "Зазвичай для відновлення залізничного полотна ворогу потрібно щонайменше півтора тижня. Зараз може бути більше часу: дуже багато людей, які раніше погоджувалися співпрацювати з ворогом, зараз не хочуть. Сьогодні є панічні настрої серед колаборантів та окупантів через вдалий контрнаступ наших ЗС на Харківському напрямку. Крім того, вчора ми опублікували список зі 118 поліцейських колаборантів. Вже деякі з них не виходять на роботу, ховаються, чекають наступу ЗСУ, щоб, у кращому випадку відсидіти у в’язниці, але не бути вбитими".

Ексгумація в Ізюмі, катівня у Козачій Лопані, ЗАЕС підключили до енергомережі. 207-й день війни. Онлайн
Фото: Vadim Novikov/1ua.com.ua

Федоров наголосив, що опалювальний сезон в Мелітополі не почнеться вчасно: немає газу.

"Магістральний газопровід перебитий, немає можливості його полагодити через інтенсивні бойові дії. В Бердянську зник газ на два місяці раніше, ніж в Мелітополі, але й досі його там немає. Панічні настрої є серед місцевого населення. Всі бачать ті звірства, які вчини ворог, як в Бучі, Ірпені, Балаклії, Ізюмі. І ніхто не розуміє, що робитиме ворог з цивільним населенням, коли почне виходити з міста. Тому закликаємо до евакуації, виїзду з тимчасово окупованої території", — сказав мер Мелітополя.

Кулеба: У Київській області — 26 тисяч зруйнованих і пошкоджених об’єктів

Як розповів в ефірі телемарафону начальник Київської ОВА Олексій Кулеба, у Київській області наразі зафіксовано 26 тисяч зруйнованих і пошкоджених об’єктів у Вишгородському, Бучанському, Броварському районах.

"П'ять тисяч приватних будинків зруйновано повністю, 127 закладів освіти різного ступеню руйнування або повністю, 5 великих шкіл зруйновано повністю, 107 закладів медичної галузі. Руйнування надзвичайні, їх дуже багато", — зазначив Кулеба.

Він розповів, як відбувається відновлення інфраструктури: є алгоритм дій: "У першу чергу, було розмінування: 270 населених пунктів було розміновано до 1 липня. Після цього відновлювалися мережі, мости, дороги. Наступним етапом було обстеження будинків, споруд, які були пошкоджені. В першу чергу, мали відновити роботу органів місцевого самоврядування, щоб люди могли отримувати послуги. Це ми закінчили в травні. після того перейшли до обстеження будинків, приватних осель. Пріоритетом було відновлення медичних закладів, закладів освіти, щоб 1 вересня почати повноцінно навчальний рік".

"15 жовтня починається опалювальний сезон. Інфраструктура була пошкоджена досить серйозно, тому досі відбувається робота щодо відновлення інфраструктури ЖКГ. Уряд виділив 400 млн грн на поточні ремонтні роботи в Київській області. Вони стосуються найпростіших видів робіт: заміна вікон, ремонт покрівлі або дверей. Крім цього, 87 млн з обласного бюджету виділено на ті громади, які найбільше постраждали від російської агресії — Ірпінська, Макарівська, Бучанська, Гостомельська, яка на першому місці серед громад Київщини за пошкодженнями. Найближчими днями чекаємо додаткове виділення від уряду 600 млн грн з Резервного фонду, які будуть безпосередньо йти на капітальні видатки нашої області. Це дасть змогу завершити роботи з підготовки до опалювального сезону", — розповів Кулеба.

Масові поховання в Ізюмі будуть ексгумовувати ще приблизно два тижні — мер

"На даний час працівники ДСНС та всіх служб проводять ексгумацію, викопують похованих. Якщо є можливість, їх ідентифікують, всіх відправляють в Харків для подальших робіт. Ця робота буде проводитися ще майже два тижні, тому що поховань дуже багато. Поки нових не знайшли, але кажуть, що такі є, тому їх шукають. Про кількість заяв щодо зниклих не скажу. Але є заяви людей, які виїхали з міста, щодо зниклих родичів, батьків. Де вони перебувають, невідомо, але це не означає, що вони загинули. Можливо, з ними немає зв’язку, але є й загиблі, та їх розшукують", — розповів в ефірі загального телемарафону міський голова Ізюма Валерій Марченко.

Він додав, що наразі в Ізюмі залишається 13-15 тисяч жителів (до 24 лютого було понад 45 тисяч): "Зараз не масово, але люди починають повертатися. Всі не повернуться, багатьом немає, де жити — розбомблені, розбиті квартири, будинки. Попереду зима. Світло з’явиться в місті максимум через два тижні. Зараз ведуться роботи по газифікації міста, тому що газу немає. Але це будуть в основному приватні будинки. З багатоповерхівками по газифікації проблема — всі мережі там розбиті, за такий короткий час відремонтувати їх неможливо. Через місяць в Ізюмі буде тисяч 25-30 (мешканців - ред.)".

Волонтери відновлюють пошкоджені будинки в чотирьох областях України

Про це розповів в ефірі телемарафону "Єдині новини" співзасновник проєкту "Добробат" Ростислав Смірнов.

"Зараз працюємо у чотирьох областях на постійній основі. Наступного тижня починаємо роботи на деокупованих територіях на Харківщині. Починаємо з Балаклії. Значно більше руйнувань в Ізюмі, але там поки що немає можливості працювати, є для цього об’єктивні причини. Але ми вже починаємо підготовку і до цих процесів. Сподіваюся, наступного тижня підключимо п’яту область — це Миколаїв та Миколаївська область", — каже Смірнов.

Станом на сьогодні в батальйоні працюють понад 38 тисяч добровольців: "Зараз завершили великий об’єкт на Чернігівщині разом з Мінрегіоном, завершили 22 багатоквартирних будинки, де повністю перекривали дахи, вставляли вікна, двері, лагодили паркани. Зараз в наступну чергу беремо приватні односімейні будинки — 176 будинків на черзі. Люди до нас звертаються або напряму, або через міську раду. В Ірпені наближаємося до 50 відновлених будинків, серед яких і багатоквартирні, де можуть проживати 150 сімей".

Як минула ніч у регіонах. Ранкове зведення від ОВА

"Відносно спокійно ніч минула на Волині, Закарпатті, на Рівненщині, в Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій, Вінницькій, Одеській, Запорізькій, Хмельницькій, Тернопільській областях, на Черкащині, Полтавщині, Кіровоградщині, Київщині, Чернігівщині, Сумщині та Житомирщині", — повідомляється у ранковому зведенні від обласних військових адміністрацій.

Дніпропетровщина: росіяни тричі обстріляли Нікопольський район з "Градів" та важкої артилерії. У Нікополі троє поранених, пошкоджені кілька десятків багатоповерхових та приватних будинків, господарські споруди, автівки, дитячий садок, магазини, перукарня, будівля місцевої адміністрації, лінії електропередач. Через обстріл сталося загоряння місцевого ринку. У Марганецькій громаді минулося без постраждалих.

Харківщина: вночі армійці РФ обстріляли територію Чугуївської громади. Виникла пожежа на нежитловому комплексі споруд, постраждалих немає. Протягом минулої доби росіяни масовано обстрілювали Харківський, Чугуївський райони, зафіксували обстріли Куп'янського та Ізюмського районів. Зруйновані житлові будинки та господарчі споруди, АЗС, гаражі та виробничі об'єкти. У м. Куп'янськ пошкоджено 5-поверховий житловий будинок.

За даними Центру екстреної медичної допомоги, протягом минулої доби від обстрілів окупантів загинула 11-річна дівчинка в Чугуєві. У прикордонному селі Стрілече Харківського району окупанти влучили з танка по цивільному авто, загинули 2 жінки. У Куп'янському районі госпіталізовано з пораненнями 5 цивільних, в Харківському – 3 поранених, 2 постраждалих в Ізюмському районі, 1 — в Чугуївському.

Луганщина: за ніч по позиціях ЗСУ завдано три авіаудари та проведено 17 артобстрілів. Тривають позиційні бої. Військові РФ зазнають значних втрат. Люди спостерігають скупчення техніки РФ майже в усіх населених пунктах, що поблизу з адмінмежею до інших областей. Зокрема, у Троїцькому, Сватовому, Рубіжному, Попасній.

Донеччина: вночі — ракетні обстріли Краматорська (поранена людина), Родинського (дві людини поранені). Артилерійські обстріли м. Сіверськ, с.Піски, Рай-Олександрівка, м.Миколаївка (горить приміщення Слов'янської ТЕС), с. Вільне Поле, Бурлацьке, Одрадівка, Майорськ, м.Соледар, Мар'їнка, Красногорівка, с.Костянтинівка (поранена людина). Область залишається без газу і частково без води й електрики. Обов'язкова евакуація населення триває. За добу на Донеччині — 5 загиблих, 18 поранених.

Миколаївщина: вчора близько 23:05 Миколаїв зазнав обстрілів. За попередньою інформацією відомо, що постраждала цивільна інфраструктура. Детальна інформація уточнюється. Попередньо — без жертв та постраждалих. Вночі росіяни обстрілювали Очаків, внаслідок чого важких поранень зазнали дві людини. Пошкоджено житлові будинки. У деяких районах міста немає доступу до мережі Інтернет.

Під постійним вогнем залишаються населені пункти Березнегуватської громади, що знаходяться на лінії розмежування. Вчора обстрілів зазнали околиці станції Березнегувате, інформація щодо наслідків уточнюється. Також вчора були обстріли за межами сіл Широке, Червона Долина та Поляна Широківської громади. Постраждалих та руйнувань немає. Протягом минулої доби обстріли лунали на околицях с. Новоолександрівка Інгульської громади.

Херсонщина: ситуація залишається надзвичайно складною, тривають бойові дії. Окупанти тероризують місцеве населення та вчиняють воєнні злочини, серед яких мародерство, катування та вбивства цивільних. Продовжуються випадки викрадення людей. Окупанти продовжують обстрілювати села Бериславського району, внаслідок чого є поранені та загиблі серед місцевого населення, а також руйнування цивільної інфраструктури.

В ОК "Південь" прокоментували потоплення російської баржі

"Результати ще дорозвідуються саме по цьому потопленню. Але ми бачили і розуміли, що саме завантажену баржу ми відправили (на концерт Кобзона - ред.) оскільки вони намагаються альтернативними засобами створити собі шляхи для переміщення сил та засобів: БК, озброєння та техніки, того, що їм не вистачає, оскільки наші результати бойових дій красномовно свідчать про те, що вони втрачають", — заявила в ефірі єдиного телемарафону керівниця об’єднаного пресцентру Сил охорони та оборони "Південь" Наталія Гуменюк.

18 вересня Збройні сили України знищили баржу із навантаженою технікою та супровідними російськими військовими на Херсонщині. За підтвердженими даними командування втрати російської армії склали 62 військових та п'ять одиниць броньованої техніки.

Вона додала, що підрозділи ЗСУ продовжують позиційні бої, закріплюючись на тих позиціях, які вдалося звільнити. Також Гуменюк нагадала про режим інформаційної тиші.

"Щодо вибухів в Херсоні та Олешках — нагадаю про режим інформаційної тиші. Вона нам вкрай потрібна. Ми попереджали, що з 17 до 20 (вересня - ред.) на Херсонщині, зокрема, планується ціла низка диверсійних заходів, які будуть шкодити іміджу, зокрема, ЗСУ. Ворог намагається створити провокації такого типу, щоб населення Херсонщини повернуло своє розуміння в інший бік. Ворог намагається донести інформацію, що не звільняють їх, а захоплюють. Саме тому провокації зі стріляниною посеред Херсона, провокації з вибухами та інше, що вони висвітлюють, в першу чергу, на своїх пропагандистських каналах, на це треба звертати увагу. Якщо подія ще не завершилася, а вже кореспондент рашистського ТБ у вирі подій, робіть висновки", — зазначила військовослужбовиця.

У НАТО оцінили нестандартність дій ЗСУ

Військова допомога Заходу та дії українських військових відіграли вирішальну роль в успіху недавніх контратак Києва. Таку думку висловив голова Військового комітету (ВК) НАТО адмірал Роб Бауер на конференції ВК у столиці Естонії.

"Боєприпаси, обладнання та навчання, які надають союзники та інші країни, реально змінюють ситуацію на полі бою", — наголосив Бауер.

Він зазначив, що ЗСУ дуже творчо підійшли до використання тих систем озброєння, які їм було надано: "Вони використовували їх нестандартним чином". Також адмірал додав, що своїми успіхами у зоні конфлікту Україна фундаментально змінила сучасну військову справу.

"НАТО продовжить підтримувати Україну, поки це буде необхідно. Наближається зима, проте підтримка має залишатися непохитною", — зазначив Роб Бауер.

Австралія не заборонятиме в'їзд до країни російським туристам

Про це заявив міністр оборони Австралії Річард Марлз.

Відповідаючи на запитання, чи заборонить Австралія виїзд для російських туристів, Марлз сказав, що санкції спрямовані проти уряду Росії, "а не проти самих росіян".

"Це не те що ми зараз розглядаємо", — сказав він телеканалу ABC.

З початку конфлікту Австралія запровадила санкції проти сотень російських фізичних та юридичних осіб, включаючи більшість російського банківського сектору та всі організації, відповідальні за суверенний борг країни. Вона також постачала оборонне обладнання та гуманітарні вантажі в Україну, а експорт глинозему та алюмінієвих руд, у тому числі бокситів, до Росії заборонено.

ЗСУ можуть оточити російські війська, які утримуються навколо Лиману

Про це йдеться у щоденному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

"Імовірно, українські війська розширюють позиції на схід від річки Оскіл і на північ від річки Сіверський Донець, що може дозволити їм оточити російські війська, які утримуються навколо Лиману. Подальше українське просування на схід вздовж північного берега Сіверського Дінця може зробити російські позиції навколо Лиману неспроможними та відкрити підступи до Лисичанська та зрештою до Сєвєродонецька", — вказують аналітики.

За даними ISW, російські захисники в Лимані все ще складаються значною частиною з резервістів БАРС (резерву бойової армії Росії) та залишків підрозділів, які сильно постраждали під час контрнаступу в Харківській області, і росіяни, схоже, не спрямовують підкріплення з інших місць на театрі дій у ці райони.

Росія посилила націлювання на цивільну інфраструктуру щоб підірвати моральний дух українців

Про це повідомляється у щоденному звіті розвідки Міністерства оборони Великої Британії.

"Росія запустила кілька тисяч ракет великої дальності проти України з 24 лютого 2022 року. Однак за останні сім днів Росія посилила націлювання на цивільну інфраструктуру навіть там, де вона, ймовірно, не відчуває негайного військового ефекту. Ця категорія місії включала удари по електромережі та дамбі на річці Інгулець у Кривому Розі", — зазначають розвідники.

У звіті вказано, що стикаючись із невдачами на передовій, Росія, ймовірно, розширила локації, по яких вона готова завдати ударів, намагаючись напряму підірвати моральний дух українського народу та уряду.

Росія втратила вже майже 54,5 тисячі військових у війні з Україною

Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, загальні бойові втрати армії РФ з 24 лютого орієнтовно склали:

  • особового складу ‒ близько 54480 (+230) осіб,
  • танків ‒ 2210 (+8) од,
  • бойових броньованих машин ‒ 4718 (+17) од,
  • артилерійських систем – 1309 (+3) од,
  • РСЗВ – 312 од,
  • засоби ППО ‒ 168 од,
  • літаків – 251 од,
  • гелікоптерів – 217 (+1) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 918 (+7),
  • крилаті ракети ‒ 238 (+2),
  • кораблі /катери ‒ 15 од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 3578 (+7) од,
  • спеціальна техніка ‒ 122 (+1).

Прем'єр Індії заявив Путіну, що зараз не час для війни

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді заявив президенту РФ Володимиру Путіну, що зараз не час для війни та що необхідно "перейти на шлях миру", Про це пише CNN за підсумками саміту Шанхайської організації співробітництва (ШОС), що відбувся 15-16 вересня в місті Самарканд (Узбекистан).

Свою заяву Моді зробив під час зустрічі з Путіним тет-а-тет у п'ятницю, в кулуарах саміту: "Я знаю, що сьогоднішня епоха не є епохою війни, і ми багато разів говорили з вами телефоном на тему того, що демократія, дипломатія і діалог – це речі, які стосуються всього світу. У нас обов'язково буде можливість обговорити, як ми можемо рухатися шляхом миру найближчими днями, у мене також буде можливість зрозуміти вашу точку зору".

Ексгумація в Ізюмі, катівня у Козачій Лопані, ЗАЕС підключили до енергомережі. 207-й день війни. Онлайн
Президент Росії Володимир Путін, праворуч, слухає прем'єр-міністра Індії Нарендру моді під час переговорів на полях саміту Шанхайської організації співробітництва (ШОС) в Самарканді, Узбекистан, фото: Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP. Фото: Associated Press

Путін відповів Моді, що знає про його стурбованість.

"Я знаю про вашу позицію щодо конфлікту в Україні та знаю про вашу стурбованість. Ми хочемо, аби все це закінчилося якомога швидше", — наголосив Путін.

Отримання субсидій на новий опалювальний сезон: які зміни чекають на українців

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" розповів старший експерт Офісу підтримки реформ міністерства розвитку громад і територій України Андрій Саук. Він зауважив, що "близько 40% людей зараз втратили роботу, особливо на сході та півдні, де тривають бойові дії, відбувається окупація, знищені підприємства".

"Це буде кілька мільйонів людей, які потребуватимуть цієї допомоги держави (субсидії — ред.) для того, щоб просто пережити цей опалювальний сезон. Близько 5 млн ВПО вже повернулися додому, але ще близько 6 млн досі є ВПО. Люди, які втратили роботу і які виїхали дуже часто перетинаються. Цю функцію (з нарахування субсидій - ред.) передадуть Пенсійному фонду (від Мінсоцполітики - ред.). Це пов’язано ще й з тим, що багато пенсіонерів є також людьми, які отримують субсидію, і це також дозволить централізувати виплати. Це буде єдина система, де буде видно, які людина отримує доходи, пенсію, пільги. Все буде в єдиному місці, людині не доведеться зайвий раз ходити десь отримувати якусь довідку", — каже Саук.

Він додав, що тепер при розрахунку субсидії буде враховуватися дохід, який людина отримує фактично: або нічого, або та допомога від держави по безробіттю. Раніше при розрахунку субсидії враховувався попередній дохід за пів року.

"При нарахуванні субсидії використовують принцип екстериторіальності. Саме тому, що цим буде займатися Пенсійний фонд. Можна буде подати заяву через ЦНАП або органи місцевого самоврядування, або управління соціального захисту до 1 грудня, або через представництво Пенсійного фонду, тобто розширили кількість пунктів, де можна подати заявку. Ті, хто закордоном, можуть подати заявки за допомогою електронного підпису в електронному кабінеті. Так само для тих, хто перебуває на окупованій території або виїжджати на неокуповану територію", — розповів експерт.

Субсидію можна оформити на одну адресу: на ту квартиру, з якої людина виїхала, або на ту, де фактично проживає. Компенсація, яку видають людям, що прихистили ВПО, не буде враховуватися як доходи при розрахунку субсидій.

Пенсіонери зі звільнених територій отримають виплати за весь період, коли перебували в окупації

Про це в ефірі єдиного телемарафону повідомив голова правління Пенсійного фонду України Євгеній Капінус.

"Пенсійний фонд за весь час війни не призупиняв ні на один день на нарахування, ні виплати пенсійних зобов’язань. Всі кошти, які людина повинна була отримати, фінансувалися", — заявив Капінус.

Він зазначив, що є дві категорії отримувачів: перша — це ті люди, які отримували через банк свої кошти, і друга — які отримували через "Укрпошту": "Ті, хто отримує через банк, мають повністю зараховані виплати за весь період, коли перебували в окупації чи не могли дістатися банку. Всі регіони зараз працюють над тим, щоб максимально на звільнених територіях в стислі терміни відновилася робота банкоматів, відділення банків. Всі кошти знаходяться на картках людей — їх можна зняти".

За його словами, пенсіонери, які отримували виплати через "Укрпошту" теж зможуть одержати гроші у відділеннях: "Пошта має весь ресурс, який людина мала отримати з початку того періоду, коли вона не отримувала відповідні кошти, і їх виплачують. За рішенням уряду, надана можливість в разі, якщо людина хоче перевести виплати з картки на пошту, писати заяви міським головам або селищним старостам, або військовій адміністрації і виплати переводять".

Щоранку о 9:00 вшановуємо хвилиною мовчання пам’ять загиблих у війні українців.

Через значні втрати під час відступу з Харківщини окупанти в містах Луганщини мобілізують чоловіків з вулиць

На окупованій Луганщині місцеві жителі спостерігають скупчення російської техніки майже в усіх населених пунктах, що поблизу з адмінмежею до інших областей. Зокрема, у Троїцькому, Сватовому, Рубіжному, Попасній. Про це повідомив керівник Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.

Він додав, що у вихідні в Луганську, Сорокиному, Довжанську, Ровеньках, Антрациті, Хрустальному та інших містах військові РФ продовжують "виловлювати" чоловіків.

За словами Гайдая, через відсутність Інтернету місцеве населення майже не володіє поточною інформацією на фронті. "Тому окупанти не втрачають можливості маніпулювати громадською думкою. Втім, при настільки значних втратах їм вдається лише приховати точну кількість загиблих. Переповнені лікарні й морги місцеві жителі бачать щодня", — зазначив очільник Луганщини.

На Донеччині 17 вересня від обстрілів окупантів загинули п'ятеро людей

На Донеччині 17 вересня від обстрілів російських окупантів загинули п'ятеро людей. Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

Він додав, що від обстрілів російських військових загинули двоє жителів у Бахмуті, двоє у Вугледарі та один у Георгіївці.

"Ще 18 людей отримали поранення", — написав Кириленко.

Війська РФ обстріляли Миколаїв

Близько 23:00 17 вересня війська Російської Федерації вчергове обстріляли Миколаїв. Пошкоджена лікарня та автогаражний кооператив.

Про це повідомляє міський голова Олександр Сєнкевич.

Війська РФ обстріляли Нікопольський район Дніпропетровщини: троє людей поранено

У ніч на 18 вересня російські війська тричі ударили по Нікопольському району з "Градів" та важкої артилерії, поранена жінка та двоє чоловіків. Про це у своєму телеграм-каналі повідомив голова обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.

За його словами, Нікополь обстріляли двічі. Близько опівночі на місто прилетіли майже 30 снарядів. Поранені троє людей: 49-річна жінка та двоє чоловіків – 26 та 82 років.

У місті пошкоджені кілька десятків багатоповерхових та приватних будинків, автівки, декілька господарських споруд, газоводи та лінії електропередач.

"Стратегічно безглузді наступальні операції" — в ISW прокоментували російські атаки Бахмута на тлі контрнаступу ЗСУ на Харківщині

Російські війська продовжують віддавати перевагу стратегічно безглуздим наступальним операціям навколо Донецька та Бахмута замість того, щоб оборонятися під час українських контрнаступальних операцій у Харківській області. Про це йдеться в аналітичному звіті американского Інституту вивчення війни (ISW).

“Російські війська продовжують атакувати Бахмут і різні села поблизу Донецька, що має емоційне значення для мешканців “ДНР”, але мало іншого значення”, — йдеться в аналітичному звіті.

Росіяни, вочевидь, спрямовують деякі дуже обмежені резерви на ці зусилля замість підтримки вразливих оборонних ліній російського війська, спішно створених вздовж річки Оскіл у Харківській області, зазначили аналітики.

Росіяни не можуть сподіватися досягти успіхів навколо Бахмута чи Донецька у достатньо великих масштабах, щоб зірвати українські контрнаступи, наголошують в ISW. Російські військові, схоже, продовжують майже автоматизовані спроби здобути позиції в Донецькій області, які виглядають дедалі більше відірваними від загальних реалій театру бойових дій, відзначили аналітики.

За даними ISW, імовірно, українські війська розширюють позиції на схід від річки Оскіл і на північ від річки Сіверський Донець. Це може дозволити ЗСУ оточити російські війська, які утримуються навколо Лиману. Подальше українське просування на схід вздовж північного берега Сіверського Дінця може зробити російські позиції навколо Лиману непридатними та відкрити підступи до Лисичанська та зрештою до Сєвєродонецька.

Схоже, що російські військові в Лимані все ще складаються значною мірою з резервістів резерву бойової армії Росії та залишків підрозділів, які сильно постраждали під час контрнаступу в Харківській області. І росіяни, схоже, не спрямовують підкріплення з інших місць у ці райони, зазначили аналітики.

У Чорному морі чергує один корабель-носій 8-ох "Калібрів" — ОК "Південь"

У Чорному морі шторм змусив мінімізувати корабельне угруповання РФ до 6 одиниць. Вони, як і раніше, укриваються вздовж південного узбережжя Криму.

На бойовому чергуванні залишили один корабель-носій 8-ох "Калібрів" та 3 великих десантних кораблі. Про це повідомляє оперативне командування "Південь".

За добу ЗСУ збили 5 БпЛА, гелікоптер і накрили вогнем пункти управління і склади окупантів — Генштаб

Протягом доби українська авіація ударила по 13 районах зосередження живої сили і техніки російського війська і 3 позиціях зенітних ракетних комплексів. Крім того, українські підрозділи протиповітряної оборони збили п’ять БпЛА та один гелікоптер Ка-52 росіян. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 18 вересня.

Ракетні війська і артилерія завдали вогневого ураження по понад двохстах об’єктах військових РФ. Серед них 12 пунктів управління, склади боєприпасів та паливно-мастильних матеріалів, артилерійські позиції і райони зосередження особового складу та військової техніки. Втрати росіян наразі уточнюються.

64-а окрема мотострілецька бригада Східного військового округу РФ втратила понад 90% особового складу — Генштаб

На тимчасово захопленій території Херсонської області окупанти продовжують протиправні дії стосовно мирного населення. Так, надходить інформація щодо масового виселення мешканців з їх приватних осель в Приозерному та Трифонівці. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 18 вересня.

В районі населеного пункту Чонгар військовослужбовці окупаційних військ, під погрозами вбивства, примушують місцеве населення брати участь у фортифікаційному обладнанні позицій.

За уточненою інформацією, під час відступу окупантів з Харківської області, підрозділи 11-го армійського корпусу зі складу Балтійського флоту збройних сил РФ втратили понад 50% особового складу та понад 200 одиниць військової техніки.

Крім того, 64-а окрема мотострілецька бригада Східного військового округу втратила понад 90% особового складу загиблими, пораненими, дезертирами та звільненими внаслідок відмови від участі у бойових діях. Техніку бригади передають підрозділам прикордонної служби ФСБ РФ, а військову частину готують до розформування.

На більшості напрямків тривають обстріли — Генштаб

На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін.

На інших напрямках армія РФ здійснила обстріли з танків, мінометів та артилерії різних типів. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 18 вересня.

На Сіверському напрямку — в районі Гути-Студенецької Чернігівської області.

На Харківському напрямку, зокрема й із території РФ — в районах населених пунктів Козача Лопань, Гоптівка, Стрілеча, Висока Яруга, Вовчанськ, Гатище, Бударки, Дворічна, Куп’янськ, Кам’янка.

На Краматорському напрямку — Райгородок, Озерне, Пискунівка, Крива Лука, Сіверськ, Миколаївка, Верхньокам’янське, Спірне та Веселе.

На Бахмутському напрямку — Роздолівка, Білогорівка, Яковлівка, Соледар, Бахмутське, Бахмут, Весела Долина, Зайцеве, Одрадівка, Миколаївка Друга, Майорськ та Нью-Йорк;

На Авдіївському напрямку — Кам’янка, Авдіївка, Водяне, Опитне та Красногорівка.

На Запорізькому напрямку — Кам’янське, Степове, Оріхів, Гуляйпільське, Білогір’я, Ольгівське, Темирівка Новосілка, Велика Новосілка, Нескучне, Пречистівка та Вугледар.

На Південнобузькому напрямку російські військові здійснювали обстріли по всій лінії зіткнення. Вогневого впливу зазнали понад 20 населених пунктів, зокрема, Трудолюбівка, Петрівка, Біла Криниця, Лозове, Благодатівка, Широке, Партизанське, Тернові Поди, Лимани, Мирне та Таврійське.

Окупанти мають значні втрати при спробах штурму Сил оборони на Авдіївському напрямку — Генштаб

Значних втрат зазнають окупанти при спробах штурму Сил оборони на Авдіївському напрямку. За наявною інформацією, до лікувальних закладів щоденно надходить понад 30 військовослужбовців зі складу 1-го армійського корпусу російських військ. Окупаційна влада у будь-який спосіб намагається відновити боєздатність підрозділів, що зазнали втрат. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 18 вересня.

За добу Сили оборони України відбили атаки війська РФ в районах населених пунктів Михайлівка Друга, Весела Долина, Одрадівка, Мар’їнка, Новомихайлівка та Правдине.

За добу російські окупанти завдали 6 ракетних та 28 авіаційних ударів — Генштаб

Армія РФ і далі зосереджує зусилля на спробах повної окупації Донецької області, організації оборони та утриманні захоплених територій. А також на зриві активних дій Сил оборони на окремих напрямках. Обстрілює позиції українських військ вздовж лінії зіткнення, перегруповує свої підрозділи на окремих напрямках, вводить резерви та не припиняє вести повітряну розвідку. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 18 вересня.

Російські військові продовжують обстрілювати будинки мирних жителів та об’єкти цивільної інфраструктури, порушуючи норми Міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї ведення війни.

За добу російські окупанти завдали 6 ракетних та 28 авіаційних ударів, здійснили понад 90 обстрілів з РСЗВ по військових та цивільних об’єктах на території України.

Постраждала інфраструктура понад 30 населених пунктів. Це, зокрема, Харків, Дворічна, Кам’янка, Красногорівка, Новомихайлівка, Нескучне, Успенівка, Миролюбівка, Біляївка, Високопілля та Миколаїв. Армія РФ ударила по цивільних об’єктах на околицях Запоріжжя, а також по містах Чугуїв та Краматорськ, де є жертви серед цивільного населення. Залишається загроза авіаційних та ракетних ударів по всій території України.

ЗСУ знищили баржу з військовими та технікою РФ на Херсонщині

Збройні сили України знищили баржу із навантаженою технікою та супровідними російськими військовими на Херсонщині.

Про це повідомляє Оперативне командування "Південь" на сторінці у Facebook.

"ЗСУ забезпечили вогневий контроль транспортних шляхів, логістичних центрів, маневрів й передислокації, пунктів базування та управління російських підрозділів. У військових РФ зруйновано плани на відновлення пропускних спроможностей Антонівського залізничного мосту, який вони намагалися полагодити", - йдеться у повідомленні.

За підтвердженими даними командування втрати російської армії склали 62 військових та п'ять одиниць броньованої техніки.

Донецька ОВА показала військову техніку, яку кинули росіяни на залишеній ними території

Донецька ОВА показала військову техніку, яку кинули російські загарбники на залишеній ними території. На відео – велика кількість розбитої ворожої військової техніки, у тому числі російські танки.

"У Богородичному, відступаючи, росіяни лишили по собі військову техніку. Деяка спалена нашою артилерією, деяка — придатна до використання. Після ремонту вона послужить українським військовим", — йдеться у дописі під відео.

Іранські дрони є серйозною загрозою для ЗСУ — WSJ

Дрони іранського виробництва Shahed, які нещодавно придбала Росія, можуть становити серйозну загрозу для особового складу та військової техніки Збройних сил України. Про це повідомляє The Wall Street Journal із посиланням на українських військових. Зокрема, вони розповіли журналістам, що через застосування БПЛА Shahed-136 українські війська зазнали відчутних ударів на Харківщині.

"За словами українських командирів, Росія завдала серйозних збитків українським силам за допомогою нещодавно запроваджених іранських безпілотників, вперше з початку війни широкомасштабно розгорнувши іноземну систему озброєння", — йдеться у повідомленні.

Пошкоджені будинки та авто – сили РФ обстріляли три громади Сумщини

РФ обстріляли три громади Сумщини: Середино-Будську, Білопільську та Шалигинську. У Білопільській та Шалигинській громадах пошкоджені будинки та майно мирних мешканців, повідомив голова Сумської ОВА. За інформацією Дмитра Живицького, мінометний обстріл Середино-Будської громади почався о 13:20 – п’ять влучань.

Чотирнадцять мін випустили по території Білопільської громади. У одному з населених пунктів пошкоджені автомобіль та будинок мирних мешканців, у ще кількох будинках вибиті шибки. Згодом почався обстріл із САУ по території Шалигинської громади. Внаслідок обстрілу у сіннику згоріли близько 2 тонн сіна. Всього зафіксовано п'ятнадцять влучань.

"Якщо ви висвітлювали вже 18 воєн, то починаєте бачити закономірності, особливо щодо воєн Путіна та його "жахливих методичок". Зараз це дуже схоже на те, що він вчиняв у Чечні та Сирії — тактика не просто нападу на мирних жителів, а примусу країни до повного підкорення".

За понад 35 років своєї кар’єри американська журналістка Жанін ді Джованні висвітлювала події в Боснії та Руанді в 90-х, російсько-чеченські війни, війни в Сирії та Іраку. Тепер же в Україні вона вперше працює на війні не як журналістка, а як учасниця міжнародної ініціативи із документування воєнних злочинів російських військових в Україні.

Ми поговорили з ді Джованні про те, які воєнні злочини вона побачила в Україні та чи знайшла паралелі з іншими війнами, а також про спроби наблизити післявоєнне правосуддя завдяки журналістиці та правозахисту.

Ексгумація в Ізюмі, катівня у Козачій Лопані, ЗАЕС підключили до енергомережі. 207-й день війни. Онлайн
Фото: Luiz Rampelotto/Pacific Press/LightRocket/Getty Images

Зеленський допустив повернення Криму саме дипломатичним шляхом

Україна може повернути тимчасово окупований Крим не лише військовим шляхом, а й за допомогою діалогу, ідеться в заяві президента України Володимира Зеленського в інтерв'ю Reuters. Журналіст запитав Зеленського, чи може Україна повернути Крим до свого складу.

"Немає іншого шансу. Немає виходу, треба деокупувати території. Так може статися, що Крим повертатиметься дипломатичним шляхом", — наголосив президент.

За його словами, більшість українців підтримали б дипломатичне рішення цього питання. При цьому він зазначив, що не може назвати коло осіб, які обговорюватимуть повернення Криму, і коли можуть розпочатись переговори.

У Миколаєві чутно звуки вибухів, повідомляють кореспонденти Суспільного.

У місті та області оголошена повітряна тривога.

На початок