Країни G7 домовились про обмеження цін на російську нафту

Країни G7 домовились про обмеження цін на російську нафту

Оновлено
Країни G7 домовились про обмеження цін на російську нафту
Дизельний завод на нафтовому родовищі, що належить Іркутській нафтовій компанії. Фото: Василь Федосенко / REUTERS

2 вересня міністри фінансів країн Групи семи (G7), до якої входять Великобританія, Німеччина, Італія, Канада, Франція, Японія і США, домовились про граничний ліміт цін на нафту з Росії.

Про це йдеться у спільній заяві міністрів, яка опублікована на урядовому сайті Великої Британії.

"Сьогодні ми підтверджуємо наш спільний політичний намір завершити розробку і впровадити всеосяжну заборону на послуги, які дозволяють здійснювати морське транспортування сирої нафти і нафтопродуктів російського походження по всьому світу — надання таких послуг буде дозволено тільки в тому випадку, якщо нафта і нафтопродукти купуються за ціною або нижче, що визначається широкою коаліцією країн, що дотримуються і реалізують граничний рівень цін", — йдеться у заяві.

Обмеження цін спеціально розроблено для скорочення російських доходів і здатності Росії фінансувати агресивну війну. Таким чином, цей захід буде спиратися на чинні санкції, зокрема на шостий пакет санкцій ЄС, й розширить їх охоплення, — повідомляється у тексті.

Міністри зазначили, що цей захід (впровадження граничного ліміту цін, — ред.) потенційно може принести особливу користь вразливим країнам з низьким і середнім рівнем доходу.

"Ми також розробимо цільові механізми пом'якшення наслідків поряд з нашими обмежувальними заходами, щоб гарантувати, що найбільш вразливі і постраждалі країни збережуть доступ до енергетичних ринків, в тому числі з Росії", — йдеться у заяві.

Міністри зобов'язались в терміновому порядку працювати над завершенням і впровадженням граничного ліміту цін у власних юрисдикціях за допомогою відповідних внутрішніх та юридичних процесів: "ми визнаємо, що для ЄС потрібна одностайність серед 27 держав-членів ЄС. Ми прагнемо привести реалізацію у відповідність з термінами відповідних заходів в рамках шостого пакета санкцій ЄС".

За словами міністрів, початкова цінова межа буде встановлена на рівні, заснованому на низці технічних факторів й буде визначена всією коаліцією до впровадження в кожній юрисдикції.

"Гранична ціна буде публічно доведена до відома громадськості ясним і прозорим чином. Ефективність та вплив граничних цін будуть ретельно відстежуватися, і при необхідності рівень цін буде переглядатися", — повідомили міністри.

Ідея введення граничної ціни на російську нафту виникла під час саміту G7 в кінці червня. США пропонували план, згідно з яким від санкцій у сфері страхування вантажоперевезень будуть звільнені тільки ті країни, які погодяться купувати паливо за встановленою ціною. Раніше агентство Bloomberg повідомляло, що ціни на нафту можуть встановити в межах від $40 до $60 за барель. Агентство також припускало, що Індія не зважиться підтримати цей захід без консенсусу інших країн. За останні кілька місяців країна втричі наростила імпорт російських нафтопродуктів.

У Москві вже заявили, що обмеження цін на нафту призведе до дестабілізації ринку. За словами прессекретаря президента Росії Дмитра Пєскова, Москва припинить співпрацю з країнами, які підтримають "неринковий принцип" продажу нафти.

Тим часом, наступного тижня міністри енергетики країн ЄС на позачерговому засіданні обговорять можливість запровадження максимальних цін ще й на російський газ. Про це повідомили у Reuters.

Що відомо

Читайте також

Наступний пакет санкцій ЄС проти РФ очікуємо восени — Кулеба

Росія знайшла спосіб обійти санкції і транспортувати нафту — ЗМІ

Росія через санкції Заходу пропонує знижки на нафту азійським країнам — Bloomberg

На початок