Україна просить Туреччину розслідувати, чому відпустили судно, що перевозило крадене українське зерно

Україна просить Туреччину розслідувати, чому відпустили судно, що перевозило крадене українське зерно

Доповнено
Україна просить Туреччину розслідувати, чому відпустили судно, що перевозило крадене українське зерно
Фото: УНІАН

Україна наполегливо просить Туреччину розслідувати, чому ввечері 6 липня відпустили затримане раніше російське судно "Жібек Жоли", що намагалося перевезти вкрадене зерно з окупованого Бердянська до турецького порту Карасу. Про це йдеться у заяві МЗС України.

“МЗС та міжнародні партнери України засуджують злочинні дії РФ щодо викрадення та вивезення з української території зернових до іноземних країн. Особливо кричущим випадком стало російське судно "Жібек Жоли", яке намагалося перевезти вкрадене зерно з окупованого Бердянська до турецького порту Карасу”, — йдеться у заяві українського МЗС.

Завдяки оперативному втручанню відповідних органів влади України це судно не змогло розвантажити крадене і було затримане, нагадали у МЗС. До турецької сторони було направлено запит на арешт судна і вантажу.

“Водночас, ігноруючи звернення української сторони, ввечері 6 липня судно було відпущене”, — йдеться у заяві.

Тож Україна просить турецьку сторону надати вичерпну відповідь на запити відповідних органів влади, а також усіма засобами запобігти подібними випадкам у майбутньому.

У зв’язку з неприпустимою ситуацією, що склалася, до МЗС України запрошено посла Туреччини в Києві, додали в МЗС.

“Нам шкода, що російському судну “Жібек Жоли», наповненому вкраденим українським зерном, дозволили залишити порт Карасу, незважаючи на кримінальні докази, надані турецькій владі. Посол Туреччини в Києві буде запрошений до МЗС, щоб прояснити цю неприйнятну ситуацію”, — написав у Twitter речник МЗС Олег Ніколенко.

Судно простояло біля порту Карасу шість днів і вчора вночі вирушило у напрямку півночі, повідомляють кореспонденти Суспільного. Відслідкувати його переміщення вдалося за допомогою онлайн сервісу Марін Трафік.

Кореспонденти Суспільного намагалися зв‘язатися з адміністрацією порту Карасу, але від будь-яких коментарів вони відмовляються.

Раніше фіксували вісім суховантажів, які перевозять крадене зерно, але всі вони виходили з окупованого Криму і прикривалися російськими портами відбуття. "Жибек Жолу" перше судно, яке вказало фактичний порт приписки і завантаження.

Що відомо

  • Україна, яка до війни постачала 10% від світового експорту пшениці, а також вирощувала достатньо продовольства, щоб нагодувати 400 мільйонів людей у світі, обмежила вивезення своєї продукції за кордон.
  • Це пов’язано з втратою 25% посівних площ, а також блокуванням Росією українських портів, через які реалізовувалося 90% зерна на експорт. Відтак, близько 23 мільйонів тонн залишилось у надлишку. В ЄС вже назвали такі дії Росії воєнним злочином.
  • Водночас влада РФ стверджує, що Росія не блокує порти, а "з розв'язанням продовольчих проблем може допомогти зняття санкцій". У США та Великій Британії цю пропозицію від Росії відкинули.
  • Попри те, що Україна розробляє сухопутні експортні маршрути, зокрема через Польщу та Румунію, їх ефективність не така висока, як транспортування морем. Тому Туреччина почала обговорювати з Україною та РФ створення "зернового коридору" у Чорному морі.
  • Водночас в українському МЗС наголошують, що для функціонування морського маршруту мають бути “дієві гарантії безпеки”, оскільки там не виключають ймовірності, що РФ використає “коридор” для нападу на Одесу. Президент Володимир Зеленський також заявив, що лише завершення війни гарантуватиме надійність постачання продовольства морем.
  • Росія вивозить з тимчасово окупованих територій України сотні тонн врожаю на мільярди гривень, зокрема зернових. За даними української розвідки, найбільш вірогідна країна призначення вантажів — Сирія. Туди вивезли щонайменше сто тисяч тонн зерна.
  • Крім цього, посол України в Туреччині Василь Боднар розповів, Росія також вивозить крадене зерно під своїми документами до Туреччини. Турецька сторона пообіцяла допомогти вирішити це питання.
Війна. Усі останні новини

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 134. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок