У ДБР кажуть, що скасувати амністію учасникам Майдану хоче ООН

У ДБР кажуть, що скасувати амністію учасникам Майдану хоче ООН

У ДБР кажуть, що скасувати амністію учасникам Майдану хоче ООН
. Фото: УНІАН

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні підготувала звіт з рекомендаціями щодо розслідування вбивств на Майдані у 2013-2014 роках. Згідно з ним, "закон про недоторканість" майданівців є одним з перешкод для ефективного розслідування. Його рекомендують скасувати.

У звіті моніторингова місія наголошує, що у розслідуванні 98 вбивств, відсутній прогрес у провадженнях про вбивства 43 осіб, повідомляє Державне бюро розслідувань.

Серед головних перешкод для ефективного розслідування злочинів виділили такі:

  1. недоукоплектованість судів слідчими суддями;
  2. недостатнє фінансування установ судових експертиз;
  3. так званий "закон про недоторканість", який не допускає проведення розслідування вбивств правоохоронців.

Водночас моніторингова місія рекомендує Україні:

  • забезпечити незалежне та неупереджене розслідування всіх без винятку вбивств, скоєних під час протестів на Майдані Незалежності у Києві;
  • змінити процедуру заочного провадження, дозволивши переглядати вирок суду після затримання обвинуваченого;
  • скасувати "закон про недоторканність";
  • забезпечити явку в суд підозрюваних та обвинувачених, звільнених з-під варти.

Виконувач обов’язків директора ДБР Олександр Соколов вважає необхідним врахувати слідчими підрозділами Бюро у своїй роботі ці рекомендації.

"Бюро не може ігнорувати рекомендації міжнародної організації такого рівня і врахує їх у подальшій роботі", — заявив Соколов.

Що відомо

  • 3 грудня 2019 року Верховна Рада ухвалила закон про перезавантаження ДБР. Зокрема передбачається закон про зміни в роботі Державного бюро розслідувань, які розблоковують розслідування справ Майдану.
  • Голова комітету правоохоронної діяльності Денис Монастирський зазначив, що слідчі, відповідно до нових поправок, можуть бути переведені до ДБР, якщо вони з певного терміну проводили досудове розслідування або здійснювали процесуальне керівництво та входили до слідчих груп протягом чотирьох місяців.
  • Повідомлялося, що керівником відділу з розслідування "справ Майдану" у ДБР призначено Олександра Буряка, який до цього був заступником директора Бюро.
  • 20 лютого в.о. голови ДБР Ірина Венедіктова заявила, що Державне бюро розслідувань ініціювало законодавчі зміни, які дозволять притягнути до відповідальності всіх причетних до подій, які відбувалися на Майдані у 2013-2014 роках.
  • Пізніше Венедіктова зустрілась із представниками ГО "Родина Героїв Небесної Сотні" та ГО "Нескорений Майдан – 18.02" і пообіцяла щомісяця звітувати про перебіг розслідування "справ Майдану".
  • 29 лютого було опубліковано перший звіт про розслідування "справ Майдану" за лютий 2020 року.
  • Заступник генерального прокурора Віктор Чумак, який тимчасово виконував обов'язки генпрокурора, написав заяву на звільнення з посади та з органів прокуратури. Він мотивував своє рішення тим, що не бажає працювати з командою "Слуги народу".
  • "Дзеркало тижня" з посиланням на заступника генпрокурора Віктора Трепака повідомило, що він написав рапорт на звільнення з Офісу генпрокурора після того, як генеральний прокурор Ірина Венедіктова змінила функціональні обов'язки своїх заступників. Суспільне намагається отримати підтвердження цієї інформації у самого Трепака, проте він не відповідає на телефонні дзвінки.
  • Відтепер куруючим заступником Генпрокурора у справах Майдану призначено Андрія Любовича. Він під час Майдану був начальником слідчого управління у прокуратурі Дніпропетровщини. За інформацією прокурора Олексія Донського, прокурори Дніпропетровщини брали участь у затриманнях, арештах та притягненні до відповідальності активістів місцевого Майдану. Ці справи були пізніше закриті за відсутності події злочину, а майданівцям виплачена компенсація за незаконні затримання та утримання під вартою.
  • Раніше громадська організація "Родина Героїв Небесної Сотні" зустрічалася з Іриною Венедіктовою і виступила проти можливого призначення на посаду її заступника в ДБР адвоката Януковича Олександра Бабікова. У Facebook вони оприлюднили фотокопії документів у справі Януковича за підписом Бабікова.
  • Венедіктова заявила, що не допустить конфлікту інтересів під час розслідування "справ Майдану" з боку Бабікова.
  • Перший заступник директора Державного бюро розслідувань Олександр Бабіков запевняє, що ніколи не представляв інтереси президента-втікача Віктора Януковича, й каже, що підписував "технічні документи". Однак його бачили на судових засіданнях проти експрезидента.
  • Громадська організація "Родини Небесної сотні" просить президента Володимира Зеленського повернути кураторство департаментом у справах Майдану Віктору Трепаку і "забезпечити можливість продовжити працювати в режимі останнього місяця".
Читайте також: ДБР провело чотири експерименти у "справах Майдану". Що вдалося з'ясувати
На початок