Як поводилися окупанти в Маріуполі під час Другої світової, й що переживає місто зараз

Як поводилися окупанти в Маріуполі під час Другої світової, й що переживає місто зараз

Як поводилися окупанти в Маріуполі під час Другої світової, й що переживає місто зараз

Маріуполь знову переживає окупацію – у 1941-му його захопила німецька армія, у 2022-му тримає в оточенні російська. Ми порівняли, як поводилися окупанти під час Другої світової і що переживає місто зараз.

Ганна Мурликіна - журналістка з Маріуполя. Її місто переживає окупацію вдруге. Каже, якщо порівнювати ці два періоди, то у 1941-43 роках під час окупації нацисти не знищували будинки вщент.

"На жаль більшість людей в Маріуполі сподівались, що це буде так, як в 2014 році, що постреляють на околицях міста й все на цьому закінчиться й не їхали з міста навіть, коли були евакуаційні потяги, бо вони в лютому відправлялись з Маріуполя порожніми, а потім з 1 березня місто зачинилося в блокаді", – говорить Ганна.

За її словами, відмінність між окупаціями 41-го року і 22-го року в тому, що місто здалося в у Другу світову без бою, його просто зайняли, а зруйноване воно було під час звільнення в 1943-му. Тоді самі окупанти, коли відходили з міста, багато будівель підривали, а ще дуже багато радянська авіація, яка завдавала ударів з повітря.

Як поводяться окупанти у 2022 році

"Перше авіа бомбардування було саме 9 березня, авіа бомби були скинуті дві, перша потрапила на територію лікарні пологового будинку, і там не тільки пологовий, там дитяча лікарня була, а друга бомба водночас, майже одномоментно потрапила у центр міста - 5-й корпус Березовського державного технічного університету дуже постраждав. І після цього літаки почали бомбардування ну кожні 10-15 хвилин, – згадує Ганна Мурликіна

Охоплене вогнем місто показувала 15-річна маріупольчанка Олена. У першій половині березня вона вела свій відеощоденник.

"Нам вибуховою хвилею все знесло. Абсолютно все. Всі були у квартирі, всі спали - не спали, але лежали. Ми з мамою були під ковдрою, це нас врятувало, осколки полетіли на нас. Всі вікна вибиті", – розповідає Альона Загреба у своєму відео.

В окупованому місті тисячі людей залишилися спочатку без води. А потім і без харчів.

"В Маріуполі під час окупації місто жиле, було живим і воно, там навіть розвивався бізнес, там почало розвиватися приватне підприємництво", – говорить Ганна Мурликіна про життя міста під час Другої світової.

Зараз в Маріуполі майже не залишилося цілих будинків. На будівлю драмтеатру, де переховувались мирні жителі, зокрема жінки з дітьми, про що і свідчив напис “ДІТИ” перед нею, російська армія скинула авіабомбу.

Зруйновані школи та фільтраційні табори

"В окупації в Маріуполі працювали 3 кінотеатри, а під час російської окупації 2022 року був зруйнований театр і всі вже театри були пошкоджені. Під час окупації гітлерівської Германії в місті працювала 41 школа, зараз майже всі школи зруйновані", – каже журналістка.

Нацисти масово розстрілювали євреїв. Російські загарбники депортують українців в Росію та влаштували для них фільтраційні табори.

"Фільтраційний табір — це не поселення. Це була колона машин. Перед нами сотні машин, і за нами машини. Я ніколи не забуду розмову двох солдатів "ДНР": "Що ти робив з людьми, які не пройшли фільтрацію? Застрелив десятьох, далі не рахував, не цікаво". В цій кімнаті було п’ятеро людей, п’ятеро солдатів зі зброєю. Я там була сама і було дуже страшно. Просто підкосилися ноги, коли той солдат, що лежав на матраці, сказав: "Не подобається? Попереду будуть ще жінки, знайдемо щось". Все ж вони дійшли висновку, що я їм не подобаюсь, і вирішили мене відпустити", – згадує Марія Вдовіченко, що евакуювалася з Маріуполя, у відео "Настоящее время".

Якщо німці ненавиділи євреїв, то росіяни чомусь ненавидять українців - такий висновок зробила Ганна Мурликіна.

"З перших днів окупації вони почали обходити квартири й робити перепис населення, і вони шукали саме колишніх АТОшників, колишніх військових, людей, пов’язаних з будь-якою громадською діяльністю в Україні, тобто будь-яка людина, яка так чи інакше проявляла якийсь активізм це українець, бандерівець і ця людина яка має бути знищена", - говорить журналістка.

За два роки окупації фашисти в Маріуполі вбили 10 тисяч жителів. Російська армія за два місяці — 20 тисяч. Загиблих ховають у братських могилах. В окупації, за підрахунками міського голови Вадима Бойченка, залишаються ще близько 100 тисяч цивільних.

Що відомо

  • Російські війська зруйнували Маріуполь Донецької області. Місто перебувало в блокаді армії РФ із початку березня. Мер Маріуполя Вадим Бойченко повідомив, що інфраструктура міста внаслідок боїв пошкоджена на 90%.
  • Голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко повідомив, що за час війни у Маріуполі загинули від 20 до 22 тисяч людей. Українській владі вдалось верифікувати 33 тисячі людей, яких російські окупанти примусово вивезли з Маріуполя на окуповану територію Донеччини або у РФ.
  • Українські військові, зокрема полк "Азов", тримають оборону на території комбінату "Азовсталь". Спротив українських військових на "Азовсталі" зриває оперативні плани РФ на півдні Донбасу, повідомляє Міністерство оборони Великої Британії.
  • Водночас серед військових є поранені. Люди помирають через відсутність антибіотиків. Заступник командира "Азову" закликав Зеленського і світових лідерів евакуювати не тільки цивільних, а й поранених солдатів.
  • Президент Володимир Зеленський підтвердив завершення першого етапу евакуаційної операції з комбінату "Азовсталь" в частково окупованому Маріуполі. Під час останнього гуманітарного рейсу вдалося вивезти понад 300 жінок і дітей.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram та Viber

На початок