Мобілізація в Україні: кого зараз відправляють до армії і чи треба чекати на повістку

Мобілізація в Україні: кого зараз відправляють до армії і чи треба чекати на повістку

Мобілізація в Україні: кого зараз відправляють до армії і чи треба чекати на повістку
. Мобілізація в Миколаєві, фото: УНІАН

Сьогодні для оборони України від військової агресії РФ потрібні всі, кого мобілізовують, заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр. Загальна мобілізація до армії в країні оголошена ще 24 лютого, коли запровадили воєнний стан і президент підписав указ "Про загальну мобілізацію". Але багато громадян досі не можуть розібратися: кого наразі мобілізують до ЗСУ, чи всіх чоловіків залучають до бойових дій і чи треба самим йти до військкоматів — пояснюємо.

Що таке загальна мобілізація?

Це поповнення армії новими військовослужбовцями по всій країні. Загальна мобілізація проводиться протягом 90 діб після її оголошення в державі (24 лютого 2022 року). Мобілізації підлягають громадяни 18-60 років, що здатні виконувати військовий обов’язок, переважно чоловіки.

Яку кількість українців мобілізують?

Ще в перші дні війни у Міноборони заявили: призивати будуть лише необхідну для ЗСУ кількість солдатів. Точна цифра є секретною, її встановлює Верховний головнокомандувач — президент України, пояснювала 20 березня заступниця міністра Ганна Маляр.

Вона також навела офіційні дані: чисельність Збройних Сил України — 261 тисяча осіб, з яких військових — 215 тисяч. Під їхнім захистом — 1800 кілометрів фронту і 41 мільйон людей.

Кого вже призвали до армії? Яка зараз хвиля мобілізації в Україні?

Найбільше питань викликають так звані хвилі мобілізації. Чоловіки, особливо ті, хто не служив у армії, але має військовий квиток, намагаються визначити, чи підпадають вони під мобілізацію сьогодні.

Читайте також: "Я пишаюся тим, що черга в нас не за гречкою, а за зброєю", — Андрій Хливнюк

У своїх повідомленнях Міністерство оборони та командування ЗСУ заявляли, що з 15 березня в Україні триває друга хвиля мобілізації.

У Законі Верховної ради "Про мобілізацію" визначені чотири хвилі мобілізації:

  1. перша хвиля (вже пройшла) — до лав ЗСУ призвали оперативний резерв: колишніх військовослужбовців, які мали бойовий досвід або служили за контрактом;
  2. друга хвиля — до армії призивають військовослужбовців, які в період з 2014 року проходили строкову службу або служили за контрактом;
  3. третя хвиля – будуть призвані офіцери запасу: військовозобов'язані, які закінчили військові кафедри вузів;
  4. четверта хвиля — всі жителі країни, які не мають обмежень за віком і станом здоров'я.

15 березня у Міністерстві оборони повідомили: майже 100% резервістів і контрактників, які перебували на обліку в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати, — ред.), вже відбули до своїх військових частин і виконують завдання з оборони. Тож розпочалась друга хвиля. Але, згідно з усними повідомленнями військових посадовців, перелік тих, кого мобілізують зараз, дещо відрізняється від визначення другої хвилі в законі.

Зараз проводиться мобілізація військовозобов’язаних інших категорій, які не входили до першої черги, повідомляв начальник управління персоналу штабу Командування сухопутних військ Збройних Сил України Роман Горбач: "Це громадяни, які раніше проходили службу і мають досвід, — тож можуть бути направлені до військових частин. А ті, що раніше не проходили, але підлягають мобілізації, — у обов’язковому порядку відправляються до навчальних центрів ЗСУ, де проходять відповідну підготовку і лише після того вирушають до військових бойових частин з виконанням завдань з оборони".

Читайте також: Я готовий піти на все, якщо моя хода буде з нашим народом — інтерв’ю Зеленського

Гельсінська спілка з прав людини у роз’ясненні писала, що Генеральний штаб мав би оприлюднити ще нормативний акт, що визначає черговість і обсяги мобілізації. Але такого документу поки не було.

Чи існує розподіл мобілізованих по регіонах?

Ні, такий розподіл законодавством не передбачений. Мобілізовані можуть бути направлені до тих регіонів, де це необхідно.

Як відбувається проходження строкової військової служби?

Строкова військова служба на період загальної мобілізації не проводиться. Строковики зараз проходять службу в частинах забезпечення і тилових частинах.

"Зараз їх туди (на фронт, — ред.) ніхто не направляє. Але можуть складатися обставини, коли і на вчорашній мирній території будуть бойові дії. Тоді ці військовослужбовці на рівні з усіма будуть залучені до оборони", — пояснював начальник управління персоналу штабу Командування сухопутних військ Роман Горбач.

Що ж щодо жінок-військовослужбовців?

Наразі немає необхідності призивати на військову службу жінок. Вони можуть бути мобілізовані, якщо стоять на обліку і мають дефіцитні військові спеціальності (медицина, зв'язок, обчислювальна техніка, радіоелектроніка, тощо). Станом на 15 березня, повідомляв Роман Горбач, жодна жінка не була мобілізована без її згоди.

Чи треба чекати на повістку?

Під час загальної мобілізації чекати на повістку чи дзвінок не потрібно. Чоловіки мають самі прийти до центрів комплектування, пояснювали в обласному буковинському центрі комплектування. Бо захищати Україну — це конституційний обов’язок громадянина.

Читайте також: Комунікаційниця, етнофотографка та співачка. Три історії жінок із Тероборони

Зараз повістку можуть вручати не тільки представники військкоматів, але й представники військових органів та інших військових формувань і представники місцевого самоврядування. Повістку можуть вручити і на вулиці. Відмова від неї — порушення закону. За ухилення від військової служби у воєнний час передбачено від трьох до п'яти років позбавлення волі.

Ті, хто не підлягають призову, під час мобілізації все одного повинні прийти до центрів комплектування і підтвердити цей факт. Тобто з'явитись у будь-якому разі потрібно.

Як бути вимушеним переселенцям — чи йти у військкомат?

Усі в обов'язковому порядку мають стати на облік у місті, де вони перебувають. Зазвичай це обласна чи районна адміністрація. Після цього чоловіків направляють до центру комплектування.

Чи відправляють одразу на передову?

Ні, до військових частин чи на навчання відправляють не всіх чоловіків. Беруть до уваги досвід, професію, стан здоров'я, сімейні обставини та інше.

Чоловіків без військового досвіду не можуть одразу направити до військової частини. Вони обов'язково мають пройти підготовку, проте через війну — за скороченою програмою. Як заявляла заступниця міністра оборони Ганна Маляр, військово-обліковим спеціальностям вчать від 5 до 15 днів.

Що буде з роботою та зарплатнею, якщо мобілізують?

На час виконання військового обов’язку українцям гарантують збереження місця роботи, посади і середнього заробітку. Це прописано в Кодексі законів про працю (ст. 119) . Це стосується служби і в ЗСУ, і у добровольчих формуваннях територіальних громад. Підприємство на підставі повістки має видати наказ про звільнення працівника від роботи зі збереженням робочого місця, посади та середнього заробітку у зв'язку із призовом на військову службу/вступом до підрозділу тероборони.

Читайте також: "У мене власні рахунки з цими людьми". Колишні політв'язні Кремля воюють проти Росії

Куди звертатися якщо є скарги щодо мобілізації?

На гарячу лінію Міноборони:

  • 0800500410
  • 0800500442
  • 0444544499

Читайте також

"Трагедію в Маріуполі я ні з чим не можу порівняти," — Сергій Тарута

Повітряна тривога. Які бувають сирени та скільки є часу, щоб сховатися

"Якщо всі поїдуть, буде простіше нас захопити". Як Миколаїв живе із російською армією на підступах

Вони вважали, що скажуть: "Путін, поможи", а кажуть: "Путін, здохни". Як живе Охтирка під бомбами РФ

Що робити цивільним під час обстрілів — поради Міноборони, СБУ, ДСНС

На початок