Будинок контори єврейського кладовища у Києві передають в оренду центру "Бабин Яр" для музею

Будинок контори єврейського кладовища у Києві передають в оренду центру "Бабин Яр" для музею

Будинок контори єврейського кладовища у Києві передають в оренду центру "Бабин Яр" для музею
wikipedia

Міністерство культури та інформаційної політики дозволило Національному історико-меморіальному заповіднику "Бабин Яр" передати в оренду будинок колишньої контори єврейського кладовища у Києві. Там мають облаштувати музей.

Про це повідомляється на сайті Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр".

"Для створення Музею жертв Бабиного Яру в межах Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю будівлю колишньої контори Лук’янівського єврейського кладовища в Києві Міністерство культури та інформаційної політики України погодило передати в оренду Меморіальному центру Голокосту "Бабин Яр", – йдеться у повідомленні.

Генеральний директор Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" Макс Яковер зазначив, що "важливо не просто зберегти будівлю контори як унікальний історичний об’єкт, а й зробити її ключовою для розуміння всієї трагедії цього місця".

"Ми проінвестуємо тільки в архітектурне рішення протягом наступних трьох років близько 5 мільйонів євро. Надзвичайно важливо, що завдяки підтримці глави держави наша країна може нарешті гідно вшанувати пам’ять жертв, а також розповісти, як у часи Радянського Союзу пам’ять про цю трагедію намагалися знищити", – додав Яковер.

Проєкт реставрації будівлі колишньої контори єврейського кладовища у Києві
Проєкт реставрації будівлі колишньої контори єврейського кладовища у Києві. Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр"

До реставрації будівлі контори має приєднатися міжнародне архітектурне бюро OFFPOLINN, що базується в Нью-Йорку та Мадриді.

"Бабин Яр – надзвичайно важливе місце для історії, культури та майбутнього людства. Архітектура музею допоможе визнати цю трагедію, обговорити й обміркувати її", – зазначив засновник OFFPOLINN Андрес Хаке.

Музей жертв Бабиного Яру планують створити в межах державно-приватного партнерства.

Державно-приватне партнерство – ефективний інструмент для залучення інвестицій у знакові для країни проєкти. Успішні приклади такого співробітництва можна побачити на острові Хортиця, у музеї народної архітектури та побуту "Пирогів". На території заповідника за участі Меморіального центру з’явилися такі проєкти, як "Дзеркальне поле" та "Кристалічна стіна плачу". Було споруджено символічну синагогу "Місце для роздумів" та реалізований проєкт "Імена".

Читайте також: У "Бабиному Яру" не знайшли поховань на місці майбутньої меморіальної синагоги

Документ погодження передачі в оренду будинку колишньої контори єврейського кладовища на вулиці Юрія Іллєнка, 44 оприлюднило видання "Цензор.нет".

Згідно документу, будівля може бути передана в оренду за дотримання певних умов. Серед них − погодження з заповідником "Бабин Яр" та міністерством у 2022 році наукової концепції та експозицій Меморіального музею пам'яті жертв Бабиного Яру. А також відкриття музею для відвідувачів до 1 січня 2024 року. Термін оренди – 15 років.

Як пише видання "The Village Україна", у 2017-2018 роках Національний історико-меморіальний заповідник "Бабин Яр" розробив проєкт відновлення будівлі. А з 2019 року проводив там реставрацію для створення Музею пам’яті жертв Бабиного Яру. У будівлі відновили дах, за рахунок підвалу та мансарди збільшили загальну площу. На ці роботи витратили близько 35 мільйонів гривень з держбюджету. Робоча група при Інституті історії України НАН розробила концепцію та структуру експозиції майбутнього музею.

Проєкт реставрації контори єврейського кладовища, який замовляв заповідник "Бабин Яр"
Проєкт реставрації контори єврейського кладовища, який замовляв заповідник "Бабин Яр". The Village-Україна

Що відомо

  • Будинок контори єврейського кладовища — адміністративна будівля зруйнованого Лук'янівського єврейського кладовища, яка є пам'яткою культурної спадщини. Була збудована у 1899 році архітектором Володимиром Ніколаєвим.
  • Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" є приватним проєктом і фінансується українськими та російськими капіталами. Його започаткували у 2016 році за підтримки головного рабина Києва та України Якова Дов Блайха, музиканта Святослава Вакарчука, боксера Володимира Кличка, колишнього президента Польщі Александра Квасневського та інших відомих людей з Німеччини, Ізраїлю, США. Фінансували проєкт: Віктор Пінчук, Павло Фукс, Володимир Кличко, американський бізнесмен Рональд Лаудер та російські мільярдери українського походження – Михайло Фрідман та Герман Хан.
  • У червні 2021 року російсько-український бізнесмен Павло Фукс, проти якого 18 червня запровадила санкції Рада національної безпеки і оборони, оголосив про вихід зі складу наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр".

Читайте також:

Фільм Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст" номінований на премію Європейської кіноакадемії

"Це найбільша інсталяція, яку я створила в житті". Абрамович про "Кристалічну стіну плачу" в Києві

На початок