Фільм Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст" номінований на премію Європейської кіноакадемії

Фільм Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст" номінований на премію Європейської кіноакадемії

Фільм Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст" номінований на премію Європейської кіноакадемії
Кадр із фільму "Бабин Яр. Контекст"

Документальний фільм "Бабин Яр. Контекст" режисера Сергія Лозниці увійшов до короткого списку кінопремії European Film Awards (Еропейська кіноакадемія).

Список оголосили на Європейському кінофестивалі у Севільї, повідомила пресслужба Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр". У номінації "кращий документальний фільм" за "європейський "Оскар"" змагатимуться п'ять стрічок:

  1. "Бабин Яр. Контекст", режисер Сергій Лозниця (Україна).
  2. "Тікай", режисер Йонас Поер Расмуссен (Данія).
  3. "Містер Бахман та його клас", режисерка Марія Шпет (Німеччина).
  4. "Приборкання саду", режисер Саломе Джаші (Швейцарія, Німеччина).
  5. "Найгарніший хлопчик у світі", режисерка Крістіна Ліндстром та режисер Крістіан Петрі (Швеція).

European Film Awards (Європейський кіноприз) вручається щорічно за видатні досягнення в європейському кінематографі. Це нагорода Європейської кіноакадемії. За задумом засновників, вона конкурує з "Оскаром" як головна кінематографічна премія об’єднаної Європи. Нагороди роздають у понад 10 номінаціях. Переможців оголосять у Берліні 11 грудня 2021 року.

На Каннському фестивалі фільм отримав премію "Золоте око", розділивши перше місце з документальною роботою індійського режисера. У жовтні стрічка Лозниці здобула премію "Срібний Г’юго" в номінації "Кращий документальний фільм" на 57-му Міжнародному кінофестивалі в Чикаго, а також спеціальну нагороду "Особлива подяка" Лондонського кінофестивалю.

Фільм Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст" номінований на премію Європейської кіноакадемії

Про що "Бабин Яр. Контекст"

Картина заснована на архівних матеріалах і розповідає про події, які призвели до вбивства 33 771 єврея в окупованому нацистами Києві 29-30 вересня 1941 року, а також про наслідки цієї трагедії.

Фільм складається з 24 епізодів, кожен з яких є закінченим сюжетом, прямо або побічно пов'язаним з трагедією Бабиного Яру. У картині використані матеріали з Красногорського архіву (РДАКФ), Бундесархіву та німецьких регіональних архівів, архіву імені Пшеничного, а також з приватних зібрань. "Деякі матеріали збереглися дуже добре, деякі були в поганому стані. Реставрація зображень тривала кілька місяців.

"Деякі матеріали збереглися дуже добре, а деякі були в поганому стані. Реставрація зображень тривала кілька місяців. Нам вдалося знайти документи, з якими не були знайомі навіть фахівці-історики", – говорив Лозниця у Каннах під час світової прем'єри фільму.

Фільм знятий за підтримки приватного Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр"Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" започаткували у 2016. Проєкт фінансують: Віктор Пінчук, Павло Фукс, Володимир Кличко, американський бізнесмен Рональд Лаудер та російські мільярдери українського походження - Михайло Фрідман та Герман Хан. і є продовженням цикл документальних картин Сергія Лозниці, змонтованих з кінохроніки про радянську історію: "Подія" розповідає про Ленінград у дні путчу 1991 року; "Процес" – про суд у 1930 році над економістами та інженерами, яких звинуватили у змові проти Радянського Союзу; "Державні похорони" – про похорон Сталіна.

Фільм Сергія Лозниці "Бабин Яр. Контекст" номінований на премію Європейської кіноакадемії
Сергій Лозниця та Ілля Хржановський на Каннському фестивалі. FESTIVAL-CANNES.COM/EN/FILMS/BABI-YAR

Критика фільму

Головне зауваження до фільму Лозниці – як він зроблено. Режисер вирвав з історії один факт і розкрутив сюжет навколо нього – масові розстріли єврейського населення в Бабиному Яру під час окупації німцями Києва. При цьому Лозниця не дав глядачу історичний контекст, який би допоміг йому зрозуміти те, що відбувається на екрані та сприймати події як один з багатьох історичних фрагментів, якому передували, наприклад, репресії, Голодомор, переселення.

Через відсутність контексту глядач, який не знає хронології подій чи історію України, може хибно сприйняти те, що відбувається у фільмі. Особливі складності можуть виникнути у міжнародного глядача. Окрім того, виривання факту з контексту - є однією зі схем маніпуляції з інформацією та пропаганди.

Лозниця погоджується, що його фільм потребує історичного коментаря. "Я закликав би глядачів після перегляду, якщо якісь епізоди викликають запитання, звернутися до книг або, наприклад, заглянути у Вікіпедію. ... Не варто дивитися на цей фільм очима сьогодення. Я гадаю, що на історію того часу треба дивитися очима того часу", – відповів Лозниця в інтерв'ю Суспільному мовнику.

Проте режисер не вважає за потрібним давати історичний контекст у фільму. "Мені здається, що це завдання істориків, – прокоментувати те, що ми бачимо", – вважає режисер.

Що відомо

  • Меморіальним центром Голокосту "Бабин Яр" – приватна ініціатива. Центр започаткували у 2016 році за підтримки головного рабина Києва та України Якова Дов Блайха, музиканта Святослава Вакарчука, боксера Володимира Кличка, колишнього президента Польщі Александра Квасневського та інших відомих людей з Німеччини, Ізраїлю, США.
  • Центр фінансується російськими та українськими бізнесменами. Зокрема, російськими бізнесменами Павлом Фуксом, який знаходиться у санкційному списку України, Михайлом Фрідманом та Германом Ханом, які перебувають у так званому "списку Путіна" Міністерства фінансів США.
  • Центр очолює російський режисер Ілля Хржановський, відомий за фільмом "Дау. Дегенерація".
  • Окрім приватного проєкту Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" є державний проєкт: Національний історико-меморіальний заповідник "Бабин Яр", створений у 2010 році.
Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо КультураРадіодиктант