Бізнесмен Фукс вийшов із наглядової ради меморіалу "Бабин Яр"

Бізнесмен Фукс вийшов із наглядової ради меморіалу "Бабин Яр"

Бізнесмен Фукс вийшов із наглядової ради меморіалу "Бабин Яр"
objectiv.tv

Російсько-український бізнесмен Павло Фукс, проти якого 18 червня запровадила санкції Рада національної безпеки і оборони, оголосив про вихід зі складу наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр".

"Член наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" Павло Фукс оголосив про призупинення своїх повноважень та про вихід із наглядової ради", – йдеться у повідомленні.

У пресслужбі підтвердили, що причиною такого рішення Фукса стали запроваджені проти нього санкції.

"У зв’язку із ситуацією, що склалася довкола санкцій, введених РНБО, Павло Фукс вирішив взяти паузу в участі в роботі Меморіалу, щоб не наражати організацію на додаткові юридичні та політичні ризики. Водночас, після вирішення цієї ситуації та відновлення свого чесного імені, Павло Фукс обіцяє повернутися до Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр".

Павло Фукс був одним з ініціаторів та співзасновників меморіалу, які 29 вересня 2016 року взяли на себе публічне зобов’язання звести його у Бабиному Яру.

Що відомо

Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" є приватним проєктом і фінансується українськими та російськими капіталами.

Його започаткували у 2016 році за підтримки головного рабина Києва та України Якова Дов Блайха, музиканта Святослава Вакарчука, боксера Володимира Кличка, колишнього президента Польщі Александра Квасневського та інших відомих людей з Німеччини, Ізраїлю, США.

Фінансують проєкт донори: Віктор Пінчук, Павло Фукс, Володимир Клічко, американський бізнесмен Рональд Лаудер та російські мільярдери українського походження – Михайло Фрідман та Герман Хан. Із зрозумілих причин наявність останніх двох викликає занепокоєння представників культурної спільноти України, але також є підстави вважати, що через їх вплив меморіал провокує скандали навколо себе.

Хроніка скандалів навколо Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр":

Скандал 1: У 2019 році до команди меморіалу на запрошення донорів долучився російський режисер Ілля Хржановський, відомий за фільмом "Дау. Дегенерація", який знімали у Харкові з 2008 по 2011 рік. У квітні 2020 року правоохоронні органи розпочали розслідування по факту можливого катування дітей під час фільмування – на кадрах немовлята плакали у клітках. Крім того немовлята, яких залучили до процесу знімання, були вихованцями дитячого будинку.

У лютому 2021 року поліція закрила кримінальну справу, заявивши, що не бачать у "Дау. Дегенерація" пропаганди культу насильства та жорстокості. Також вони не побачили злочину у діях керівництва дитячого будинку, які привезли немовлят-сиріт не фільмування.

Скандал 2. Інший скандал пов'язан з концепцією майбутнього музею, яку розробляє команда Хржановського. Документ оприлюднило видання "Історична правда". У тексті говориться про проведення психологічних експериментів серед відвідувачів, зокрема, суперечливого Стенфордського експерименту, де добровольці грали роль в'язнів і тюремників. Ілля Хржановський у коментарі "Німецькій хвилі" назвав текст концепції чорновою версією.

Українські культурні діячі звернулися до наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" з відкритим листом, в якому вимагали звільнити Хржановського. На нього не відреагували.

Співголова Асоціації єврейських організацій і громад України (Ваад) Йосиф Зісельс заявив, що проєкт є "троянським конем", який "росіяни використовують, щоб показати всьому світу, що українці, умовно кажучи, антисеміти, фашисти, які не можуть самі побудувати меморіал".

Скандал 3. 2021 рік почався з того, що депутати Київради не стали надавати меморіалу додатково три ділянки землі в оренду для зведення синагоги. Єврейська громада Києва, громадські діячі та науковці на чолі з Йосифом Зісельсом проти появи синагоги, аргументуючи тим, що вона стоятиме на землі старого цвинтаря, яке діяло навколо православного Кирилівського монастиря. На думку Зісельса, керівництво меморіалу такими діями може спровокувати міжрелігійні конфлікти.

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо КультураРадіодиктант