Майже півмільйона українців отримали роботу у службі зайнятості: яких фахівців ще бракує

Майже півмільйона українців отримали роботу у службі зайнятості: яких фахівців ще бракує

Ексклюзивно
Майже півмільйона українців отримали роботу у службі зайнятості: яких фахівців ще бракує
Суспільне Полтава

Станом на 1 грудня у базі Державної служби зайнятості налічувалася 61 тисяча вакансій. Найвищий попит спостерігається на робітників переробної промисловості, оптової та роздрібної торгівлі та транспорту. З-поміж топ-5 професій грудня, які були найбільш популярні на ринку праці: слюсар-ремонтник, водій, продавець, швачка, підсобний робітник. У грудні на обліку в державній службі зайнятості перебувала 261 тисяча безробітних. Людям яких професій легше знайти роботу розповіла в ефірі Українського радіо начальниця Управління надання послуг населенню Державного центру зайнятості Інна Бондіні.

Про загальну ситуацію на ринку праці

"За рік майже два мільйони людей скористалися послугами служби зайнятості. З них мільйон отримали допомогу по безробіттю. У середньому від 30 до 40% залежно від регіону кількість безробітних зменшилася", — розповіла експертка.

Водночас за її словами, збільшилася кількість вакансій.

"Ситуація на ринку праці почала поліпшуватися, можна це пояснити зняттям жорстких карантинних обмежень, почали відновлювати роботу ті підприємства, які зачинялися на період жорсткого локдауну", — відзначила Бондіні.

Про причини безробіття

За словами експертки, найбільше людей втрачають роботу або не мають роботу через те, що умови праці та рівень заробітної плати не відповідають їхнім вимогам.

"Роботодавці пропонують невисокі офіційні заробітні плати, люди на це дедалі частіше не погоджуються. Також мало вакансій за тими професіями, які мають попит. Якщо ми подивимося на структуру безробітних лише за рівнем освіти, то майже 60% людей, які перебувають на обліку — з вищою освітою", — пояснює Інна Бондіні.

"Натомість майже 70% вакансій — за робітничими професіями. Тобто є невідповідність попиту і пропозицій, через що люди залишаються без роботи. Також дуже низька трудова мобільність, не кожна людина готова зірватися і поїхати за гарною роботою в інше місто", — розповіла начальниця Управління надання послуг населенню.

Вона зазначила, що всередині країни люди їдуть до Києва, Львова, Одеси, Харкова, Дніпра, Запоріжжя, Кривого Рогу, бо там більше роботи, там працюють великі підприємства і відповідно вищі заробітні плати.

Про заробітні плати

"Якщо оперувати даними служби зайнятості, то у грудні середня заробітна плата серед вакансій, які подавали роботодавці, становила 8900 грн. Є сфери, де заробітні плати значно вищі", — зауважила експертка.

За її даними у сфері інформації та телекомунікації середня плата 12 тис. грн, у будівництві — 11,3 тис. грн, фінансова та страхова діяльність — 10,3 тис. грн, сфера водопостачання, каналізації і поводження з відходами — 10 тис грн, добувна промисловість і розроблення кар’єрів — 10 тис. грн.

Є однак більш високооплачувані вакансії, на які завжди високий конкурс.

"Однак є вакансії, де плата на порядок вища. Наприклад, фахівець з розробки та тестування програмного забезпечення отримує 55 тис. грн; дизайнер мультимедійних об’єктів — 44 тис. грн, головний конструктор проєкту — 34 тис. грн, технік-конструктор — 30 тис. грн, ізолювальник — 30 тис. грн, забійник на відбійних молотках — 27 тис. грн, інженер-програміст — 20 тис. грн", — розповіла Бондіні.

Про виплати з безробіття

"Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття формується з внесків, які сплачуються роботодавцями. На сьогодні можуть відбуватися затримки з виплатами внесків до Фонду. Відповідно, грошей у фонді не вистачає для виплати допомоги по безробіттю", — повідомила Інна Бондіні.

Вона зазначає, що фонд не встигає наповнюватися настільки, щоб виплатити допомогу по безробіттю і тому трапляються затримки.

"На сьогодні допомогу нараховано за останню декаду жовтня. Є сподівання, що до кінця року заборгованість виплатять", — підсумувала з цього питання експертка.

Про навчальні програми служби зайнятості

"Державна служба зайнятості серед інших послуг надає безплатні послуги з професійного навчання, але тільки для зареєстрованих безробітних. Служба має 11 центрів професійно-технічної освіти, які готують людей за робітничими професіями. Вони ліцензували вже 95 робітничих професій, за якими здійснюється професійне навчання", — зазначає Бондіні.

Так, пройшовши навчання, людина отримує документ державного зразка і допомогу у працевлаштуванні.

"На кінець листопада 2021 року понад 50 тис. людей навчалися в центрах професійно-технічної освіти служби зайнятості і отримали роботу", — відзначила Інна Бондіні.

Про допомогу по безробіттю

Вона нагадала, що допомога по безробіттю розраховується з урахуванням страхового стажу і того, скільки людина була зайнятою попередні 12 місяців перед реєстрацією.

"Тобто якщо на день реєстрації в попередній рік людина працювала 6 місяців та більше, тоді допомога з безробіття розраховуватиметься з огляду на страховий стаж та розміру середньої заробітної плати за попереднім місцем роботи. Якщо за попередній рік таких 6 місяців не знайдеться, тоді допомога по безробіттю розраховується, виходячи з мінімального розміру", — зазначає Бондіні.

"Для застрахованих осіб мінімальна допомога складає 1800 грн, для незастрахованих — 1000 грн", — додала еспертка.

Вона відзначила, допомога по безробіттю призначається на дворічний період. А звертатися до служби зайнятості у пошуках роботи можна безліч разів, навіть якщо допомога з безробіття вже не виплачується, але людина не знайшла роботу, можна користуватися послугами служби.

Що відомо

  • У середині вересня Кабінет міністрів схвалив законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці".
  • У другому кварталі 2021 року рівень безробіття становив 10,5%.
  • За даними Єврокомісії, безробіття перебуває на шостому місці серед загальних тривог європейців.
  • За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, майже за рік карантину статус безробітних отримали мільйон українців.
  • Нацбанк прогнозує у 2021-2023 роках економічне зростання на рівні близько 4%. При цьому експерти вважають, що у 2021 році безробіття скорочуватиметься помірними темпами, а у 2022-му знизиться до природного рівня.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок