Кабінет міністрів схвалив законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці".
За відповідне рішення уряд проголосував під час засідання 15 вересня.
"Україна має один із найвищих показників безробіття в регіоні Центрально-Східної Європи. Кількість безробітного населення (за методологією МОП) у віці 15-70 років в середньому за 2020 рік, у порівнянні з 2019 роком, зросла на 187 тис. осіб та становила 1,7 млн осіб", — йдеться у пояснювальній записці проєкту закону.
Додається, що найвищий рівень безробіття спостерігався у молоді віком 15-24 роки (19,3%), а найнижчий – у осіб віком 30-34 роки (8,2%).
Читайте також: Кількість безробітних в Україні скоротилася на третину за рік — Мінекономіки
Законопроєктом планують:
- замінити механізм квотування працевлаштування, а саме запровадити компенсації роботодавцям частини витрат на оплату праці за працевлаштованих осіб віком до 25 років та осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років, або витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих на перше робоче місце осіб віком до 35 років;
- сприяти працевлаштуванню довгострокових безробітних шляхом надання компенсації роботодавцям витрат єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соцстрахування;
- запровадити надання фінансової допомоги для започаткування підприємницької діяльності.
Читайте також: Через пандемію збідніли понад 100 мільйонів працівників – ООН
Водночас документом планують змінити підходи до:
- умов, тривалості та розмірів виплати допомоги по безробіттю, зокрема посилити страхові принципи (чим більший страховий стаж – тим більший розмір допомоги по безробіттю) та послабити до безробітних санкції за звільнення з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин;
- фінансування громадських робіт та скасування тимчасових робіт, як таких, що не сприяють мотивації до праці;
- підбору підходящої роботи для безробітного (врахування, зокрема транспортної доступності, розміру заробітної плати залежно від тривалості безробіття).
Що відомо
- У січні-березні 2021 року рівень безробіття становив 10,5%.
- За даними Єврокомісії, безробіття перебуває на шостому місці серед загальних тривог європейців.
- Міжнародний валютний фонд прогнозує зростання світового ВВП у 2021 році на 6%, українського – на 4%.
- За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, майже за рік карантину статус безробітних отримали мільйон українців.
- Нацбанк прогнозує у 2021-2023 роках економічне зростання на рівні близько 4%. При цьому експерти вважають, що у 2021 році безробіття скорочуватиметься помірними темпами, а у 2022-му знизиться до природного рівня.
Читайте також
- Чи стане легше людям з інвалідністю знаходити роботу в Україні. Що обіцяє новий законопроєкт.
- Через пандемію збідніли понад 100 мільйонів працівників – ООН.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!