Президент США Джо Байден не зробив жодних поступок чи зобов’язань стосовно перспектив членства України в НАТО під час онлайн-саміту з президентом РФ 7 грудня. На цьому, як повідомляла пресслужба Кремля, наполягав Володимир Путін у розмові з Байденом.
Про це на брифінгу за підсумками переговорів Байдена і Путіна 7 грудня заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
Він сказав, що в разі відкритого вторгнення Росії до України США посилять військову допомогу Україні, а також готові запровадити проти Москви "такі санкції, до яких вони не вдалися у 2014 році після анексії Криму".
За словами Саллівана, йдеться про надання більшої військової допомоги Україні, "не враховуючи тієї, яку ми й так надаємо". Йдеться зокрема про надання додаткової матеріальної допомоги.
Читайте також: Байден і Зеленський говоритимуть 9 грудня – Білий дім
На питання про можливі кроки США проти Росії в разі її вторгнення в Україну чиновник заявив: "Я гляну вам в очі й скажу так само як сказав Байден Путіну, подивившись йому в очі: те, що ми не зробили у 2014 році, ми готові зробити зараз".
Салліван наголосив, що конкретну інформацію про заходи США публічно воліють не розголошувати, але передали її російській стороні та своїм партнерам у Європі. Він, однак, повторив сказане заступницею держсекретаря США Вікторією Нуланд: у разі вторгнення РФ в Україну Вашингтон очікує на зупинення "Північного потоку-2".
Читайте також: ЗМІ продовжують повідомляти про загрозу вторгнення РФ в Україну, Кремль заперечує. Що відомо
Що передувало
7 грудня відбувся онлайновий саміт президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна. Першочерговою темою обговорення стала ескалація на кордонах Росії та України; крім того, йшлося про співпрацю у сфері кібербезпеки, регіональні питання та двосторонні відносини.
Як повідомила пресслужба Білого дому за підсумками переговорів, Байден "висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України". Також американський президент заявив, що США і союзники запровадять "рішучі економічні та інші заходи" у разі військової ескалації, підтвердив підтримку територіальної цілісності та суверенітету України і закликав до деескалації та повернення до дипломатичних засобів вирішення ситуації.
За повідомленням Кремля, Путін заявив про нібито "деструктивну лінію Києва, спрямовану на повний демонтаж Мінських угод і домовленостей, досягнутих у Нормандському форматі". Він також закликав "не перекладати відповідальність" за ескалацію "на плечі Росії". За словами Путіна, НАТО "вживає небезпечні спроби освоєння української території" та попрохав "юридично зафіксованих гарантій, які виключають розширення НАТО у східному напрямку і розміщення в сусідніх із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь".
Після перемовин із Путіним Байден поговорив із лідерами Франції, Німеччини, Італії і Британії. Із президентом України Володимиром Зеленським Байден планує поговорити 9 грудня.
Читайте також: Розмова Байдена і Путіна на тлі даних про війська РФ на кордоні України. Версія Кремля і Білого дому
Що відомо
- На початку листопада 2021-го американські ЗМІ повідомили про скупчення російської техніки на кордоні з Україною, однак тоді у Міноборони та РНБО заперечили цю інформацію.
- 21 листопада голова української розвідки Кирило Буданов заявив, що Росія сконцентрувала біля кордонів з Україною понад 92 тисячі військовослужбовців і готується до нападу до кінця січня-початку лютого 2022 року.
- 30 листопада Володимир Путін заявив, що "справа не в тому воювати чи ні", а в тому, щоб налагодити відносини. Так він відповів на запитання щодо введення військ на територію України.
- Невизнаний низкою країн президент Білорусі Лукашенко заявив, що у разі загострень на кордоні Білорусь буде "на боці" Росії. Також він уперше заявив, що Крим де-факто та де-юре став російським. Раніше Білорусь не визнавала анексії Криму Росією.
- Президент Володимир Зеленський вважає ситуацію на кордоні не гіршою, аніж навесні 2021-го.
- 6 грудня міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що російські збройні сили продовжують збільшувати свою присутність на кордоні, чисельність військових Росії поблизу України може зрости до 175 тисяч.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!