Тимчасова слідча комісія Верховної ради 20 вересня допитала колишнього очільника Головного розвідувального управління Василя Бурбу у справі "вагнерівців". Водночас ТСК не дослухала Бурбу, його виступ перервали.
Про це журналістам повідомив народний депутат з фракції "Європейська солідарність" Микола Княжицький. За словами нардепа, Бурба підтвердив факти, оприлюднені в розслідуванні CNN.
"Пан Бурба, за великим рахунком, підтвердив все те, що ми бачили в розслідуваннях численних телевізійних каналів, зокрема телеканалу CNN. Жодних спростувань того що там було передано не було", – зауважив Княжицький.
Читайте також: "Спеціальний захід" для "вагнерівців". Що стало відомо з засідань ТСК
За словами Княжицького, на "найцікавішому місці" свідчень Бурби керівництво ТСК закрило засідання та попросило опозиційних нардепів покинути залу.
"На найцікавішому місці, коли мова зайшла про те, хто ж знав про це (спецоперацію із затримання "вагнерівців", – ред.), а Бурба хотів розповісти як це все відбувалося, вони закрили комісію і заборонили нам брати в цьому участь. З моєї точки зору це повний абсурд, тому що єдиний спосіб вийти з ситуації для української влади – це провести цю комісію прозоро і відкрито", – наголосив Княжицький.
Княжицький додав, що під час засідання ТСК Бурба заявив, що на нього чиниться тиск з боку "української держави".
Очільниця ТСК, депутатка від "Слуги народу" Мар'яна Безугла на брифінгу за підсумками засідання комісії відмовилася пояснити, чому свідчення Бурби були перервані, але наголосила, що заслуховування його свідчень тривають, і протоколи даних слухань будуть в обов'язковому порядку додані до матеріалів справи.
"Всі матеріали, пов'язані із заслуховуванням показань Бурби наразі носять закритий характер", – наголосила Безугла.
Що відомо
- 29 липня 2020 року біля Мінська затримали 33 членів ПВК "Вагнера".
- Україна заявила, що серед "вагнерівців" було 28 осіб, причетних до військових злочинів на Донбасі і СБУ зібрала достатньо доказів. Офіс генпрокурора направив до Білорусі офіційний запит про екстрадиційний арешт затриманих "вагнерівців". Відповідь ОГПУ не отримав.
- За тиждень після українського запиту Білорусь віддала 32 "вагнерівців" Росії. В Офісі президента сприйняли це "з прикрістю". Пізніше Путін назвав розміщення "вагнерівців" у Білорусі "спецоперацією США".
- Журналіст Юрій Бутусов повідомив, що українські спецслужби понад рік готували операцію із затримання "вагнерівців". Задля цього їх виманили до Білорусі. Проте, за словами журналіста, на нараді в Офісі президента силовики повідомили про фінальну стадію спецоперації, їх попросили відкласти її на кілька днів, після чого вона провалилася.
- У СБУ та в Головному управлінні розвідки спростували свою причетність до підготовки цієї спецоперації, а керівник Офісу президента України Андрій Єрмак назвав заяви "спланованою дезінформацією". 14 вересня 2020 року біля будівлі Верховної ради влаштували акцію з вимогою створити тимчасову слідчу комісію для розслідування справи "вагнерівців".
- Пізніше лідер партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко заявив, що санкціонував проведення операції українських спецслужб із затримання бійців так званої приватної військової компанії "Вагнера" під час перебування верховним головнокомандувачем у 2018 році.
- 15 березня Рада зареєструвала проєкт щодо створення ТСК у справі "вагнерівців" та "плівок Суркова".
- Український парламент 19 травня створив ТСК з розслідування можливих злочинів представників державної влади, що сприяли порушенню державного суверенітету та територіальної цілісності України, проте опозиційні фракції "Голос", "Батьківщина", "Європейська солідарність" не дали в неї своїх представників. Зокрема, "Голос" і "Європейська солідарність" наполягали на створенні ТСК, яка має розслідувати виключно "справу вагнерівців".
- 6 липня тимчасова слідча комісія Верховної ради, яка розслідує справу "вагнерівців" призначила секретаря.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!