"Спеціальний захід" для "вагнерівців". Що стало відомо з засідань ТСК

"Спеціальний захід" для "вагнерівців". Що стало відомо з засідань ТСК

"Спеціальний захід" для "вагнерівців". Що стало відомо з засідань ТСК
. Члени ПВК "Вагнер" у Сирії. Фото: пресслужба СБУ

Наприкінці липня 2020-го в Мінську затримали 33-х членів російської приватної військової компанії "Вагнер". Офіс Генпрокурора України просив Білорусь видати 28 із них. Українська сторона мала інформацію, що вони воювали на боці самопроголошених "ЛНР" та "ДНР". Але найманців Білорусь передала Росії.

Згодом журналіст Юрій Бутусов повідомив, що це була спецоперація українських спецслужб, яку зірвали після наради в Офісі президента. Там це заперечували, Володимир Зеленський в інтерв'ю телеканалу "1+1" сказав, що операція була не українська.

У травні 2021 року при Верховній раді створили Тимчасову слідчу комісію (ТСК) для розслідування можливих протиправних дій влади, що могли сприяти порушенню державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України. Головне завдання ТСК – дізнатися, що саме було в липні 2020-го, і чи справді була спецоперація українських служб. Що сьогодні відомо про справу "вагнерівців" – у матеріалі Суспільного.

Чи була спецоперація

10 вересня уперше за чотири місяці роботи представники ТСК публічно відзвітувати про те, що вдалося дізнатися. Нардепка від фракції "Слуга народу" Мар’яна Безугла під час пресконференції заявила, що ніякої спецоперації щодо "вагнерівців" не було – був спеціальний західБезугла кілька разів наголосила, що це не спецоперація, а спецзахід, оскільки спецоперація передбачає дії правоохоронних органів на території інших держав, а в цьому випадку діяла розвідка без співпраці з іншими країнами і на території України зі збору інформації головного управління розвідки. Розпочався він у 2014-му році. Тоді основним завданням було дізнатися якомога більше про осіб, що були причетними до подій на Донбасі з боку Російської Федерації.

У 2018-му, за її словами, розпочався новий етап – документування. Тоді був створений фейковий сайт, на якому співробітники Головного управління розвідки Міністерства оборони отримували інформацію про те, як працюють приватні військові компанії (ПВК). Так вийшли на компанію "Вагнер". ПВК існує при підтримці вищого воєнно-політичного керівництва Російської Федерації, повністю контролюється і координується російськими спецслужбами, навіть під час так званих приватних замовлень у різних куточках світу, додала Безугла.

Спеціальний захід щодо збору інформації завершився 6 липня 2020 року. Приблизно у той же час розвідка звернулася до СБУ, і виник план по затриманню частини найманих військових, які брали участь у боях на сході України. За інформацією, яку отримала ТСК, деякі з них були свідками збиття малайзійського боїнга. Відповідно до ініціативи СБУ приблизно в середині липня був відкритий наступний спеціальний захід.

“Із раніше опрацьованих військових відібрали 33 "вагнерівці". Це був суто український спеціальний захід. Яка була мета? Безпосередньо витягти певну групу осіб з території РФ. Основний сценарій реалізації – це літак з Москви в Стамбул. Далі, оскільки складна ситуація з коронавірусними обмеженнями, то цей сценарій змінився на літак з Москви до Мінська, а з Мінська в Стамбул. Не було передбачено посадки в Україні. Передбачалося перевезення і затримання в рамках Міжнародної правової операції. Їх би затримали, оскільки деякі з них брали участь у війні в Сирії і також у подіях на сході України”, – розповіла журналістам Безугла.

Тобто, членів ПВК мали затримати турецькі силовики за участь у воєнних діях у Сирії. На запитання журналістів про те, яким чином за участь в воєнних діях в Сирії Україна тоді б повернула "вагнерівців" для засудження в Україні, – Безугла сказала: "В рамках міжнародно-правової взаємодії".

Урешті, коли “вагнерівців” відправили з Москви до Мінська, а не прямим рейсом в Стамбул, українські спецслужбовці отримали наказ про відтермінування спеціального заходу.

Чому Білорусь віддала "вагнерівців" Росії

Після відтермінування спецзаходу Україні так і не вдалося екстрадувати "вагнерівців". Білорусь передала їх до Росії. Проте, Безугла впевнена, що у співпраці спецслужби РФ і Білорусі не перебували: "Для РФ це було провокування України, щоб дискредитувати наші спецслужби. Частково у них це вийшло. Наслідки могли бути гірші. Вони залучили журналістів, ЗМІ, соцмережі до інформаційної кампанії, щоб дискредитувати політичне керівництво".

Сам захід відбувся напередодні президентських виборів у Білорусі, тому, заявили в ТСК, Лукашенко спершу вирішив, що бойовики готували провокацію. Але після розмови з президентом Росії змінив свою позицію та припустив, що інцидент інспірований третьою стороною.

Хто знав про спеціальний захід та хто міг дати наказ про відтермінування

Від кого вийшов наказ про відтермінування, Безугла не розповіла. Відтермінували нібито через те, що ситуація з літаком в якийсь момент стала "некерованою". Росія та Білорусь дізналися про наміри української сторони через "злив" інформації.

На питання, чи міг бути до заходу причетним Володимир Зеленський та його оточення (зокрема, Андрій Єрмак), Безугла відповіла "ні". Глава держави, за її словами, не координує такі заходи. Президент Петро Порошенко, за її словами, також не міг віддати наказ про початок спецзаходу.

"Якщо, наприклад, ми говоримо про Міноборони і ЗСУ – це контрольовані структури. Щодо розвідників – там великий відсоток ініціативи, тому безпосереднє керівництво не задіяне. Президент може надати напрямок – мету для спецслужби. Всі рішення прийняті виключно Головним управлінням розвідки. Що стосується пана Єрмака, він не уповноважений давати такі завдання, тому ми й не допитуємо його. Ми зараз намагаємося зв’язатися з Бурбою (екскерівник ГУР МО)", – додала Безугла.

"Спеціальний захід" для "вагнерівців". Що стало відомо з засідань ТСК
Глава Офісу президента Андрій Єрмак, за даними ТСК, не має відношення до спецзаходу щодо "вагнерівців". УНІАН

Сам спецзахід ТСК провальним не вважає, однак бачить у ньому "недопрацювання у плануванні". Крім того, відкинули і версію про засідання в Офісі президента, після якого нібито відбувся "злив" інформації.

"Президент дзвонив Лукашенку вже після затримання. Щодо того, хто злив – це питання має кілька відповідей. Поінформованість ФСБ була уже на етапі документування цих осіб. Це у 2018-2019 роках... Вони (спецслужби України – ред.) мали це передбачити. Тому у нас питання, чому було прийняте таке рішення для проведення".

На уточнююче запитання про те, чи передавалась на оперативному рівні з української сторони Росії інформація про спецзахід, Безугла сказала, що це "є предметом окремого кримінального провадження".

Роль Бурби в спецзаході та чому його свідчення важливі

У понеділок ТСК допитала двох офіцерів – Червінського та Семенюка. Їх привів нардеп від фракції “Голос” Роман Костенко. Чоловіки стверджували, брали участь у спецзаході. Згодом цю інформацію підтвердили й члени комісії. Вийшовши до журналістів, Безугла сказала, що їхні свідчення мало чим відрізняються від попередньо отриманої інформації комісією. А от Костенко та інші нардепи, яким вдалося пройти на закрите засідання навпаки заявили, що свідчення значно розходяться. За їхніми словами не збігається багато дат, а також названі нові прізвища. І цих людей необхідно допитати.

Одним із таких є Василь Бурба – колишній керівник ГУР Міноборони. За словами офіцерів, саме він дав наказ про відтермінування. Його досі не допитали. В ТСК кажуть, що Бурба не виходив на зв’язок.

Бурба прилетів до України у вівторок 14-го вересня, тоді, як відбувалося наступне засідання. На ньому допитали представників СБУ та ОГПУ. До Бурби так і не дійшло.

"Спеціальний захід" для "вагнерівців". Що стало відомо з засідань ТСК
Ексначальник Головного управління розвідки Міноборони України Василь Бурба прийшов на засідання ТСК, але його так і не заслухали. Василь Бурба. Фото: УНІАН

"Я нічого не знав про те, що мене хотіли допитати. Дізнався з засобів масової інформації. Я був здивований. Одразу прилетів. Приїхав на засідання ТСК, але мене не допитали. Ми поговорили з Мар’яною Безуглою окремо", – розповів журналістам екскерівник розвідки після зустрічі з головою ТСК.

Про що говорили, коли його допитають, та хто ж урешті решт був ініціатором відтермінування так званого спеціального заходу по захопленню “вагнерівців” наразі залишається невідомим.

Наступне засідання ТСК планує провести в понеділок 20-го вересня. Воно, як і попередні буде закритим. Після Безугла обіцяє брифінг та інтерактивну презентацію для журналістів. Проте представлять не всю інформацію, а "лише те, що не несе загрози суверенітету України". Усі інші матеріали під грифом "цілком таємно" лежатимуть в архівах Верховної ради.

Читайте також: Справа "вагнерівців": ТСК звернеться до правоохоронців через "злив" інформації

У ніч на 14 червня 2014 року було збито український Іл-76 неподалік Луганська. На борту літака перебувало 40 десантників 25-ї окремої Дніпропетровської повітряно-десантної бригади та 9 членів екіпажу. Унаслідок обстрілу та збиття літака всі вони загинули. Виконавцями СБУ назвала найманців з російської ПВК "Вагнер". Також СБУ встановила 1587 росіян з компанії Вагнера, які воювали на Донбасі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок