Рада відмовилась розслідувати зрив операції проти "вагнерівців"

Рада відмовилась розслідувати зрив операції проти "вагнерівців"

Рада відмовилась розслідувати зрив операції проти "вагнерівців"
. Фото: Укрінформ

Верховна рада не схвалила проєкт постанови №4105 про утворення Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування можливих протиправних дій посадовців, що могли дозволити уникнути кримінальної відповідальності членам "приватної військової компанії Вагнера".

Відповідне рішення підтримали лише 97 нардепів. Рада розглядала питання за скороченою процедурою.

Підставою для запропонованого створення ТСК була оприлюднена ЗМІ інформація про те, що внаслідок неузгодженості дій та зловживання службовим становищем посадових осіб Офісу президента, Головного управління розвідки Міноборони та Служби безпеки, можливо, було призупинено проведення спецоперації, яка ставила за мету затримання громадян РФ, які у складі "приватної військової компанії Вагнера" здійснили низу злочинів на території України. Зокрема, бойовиків ПВК вважають причетними до ведення бойових дій проти військових формувань України та співпраці з бойовиками ОРДЛО, зазначається у пояснювальній записці до документа,

"За результатом призупинення вказаної операції, на думку журналістів, відбувся її зрив, затримання бойовиків білоруськими правоохоронними органами з подальшою видачею їх Російській Федерації. Таким чином, за версією ЗМІ, спецоперація не була реалізована та не було досягнуто її мети", – йдеться у її тексті.

Автори документу зауважили, що ця інформація викликала широкий суспільний резонанс у зв’язку із самим фактом існування самої спецоперації, мотивів посадових осіб із її можливого призупинення, а також призвела до репутаційних втрат та заподіяння шкоди національним інтересам внаслідок поширення інформації про цю подію.

"Ці факти потребують об’єктивного розслідування. Оскільки предмет розслідування стосується діяльності розвідувальних, контррозвідувальних та правоохоронних органів, доцільно створити у Верховній Раді України Тимчасову слідчу комісію із широким представленням усіх фракцій, у тому числі опозиційних", – зазначається у пояснювальній записці.

Відтак ТСК мала провести "повну та неупереджену перевірку" оприлюднених ЗМІ фактів щодо можливих протиправних дій українських посадових осіб.

Що відомо

  • 29 липня 2020 року білоруські силовики затримали членів ПВК "Вагнер". У Білорусі їх підозрювали у підготовці теракту й порушили кримінальну справу.
  • Україна заявила, що серед "вагнерівців" є 28 осіб, причетних до військових злочинів на Донбасі і СБУ зібрала достатньо доказів. Офіс генпрокурора направив до Білорусі офіційний запит про екстрадиційний арешт затриманих "вагнерівців". Відповідь ОГПУ не отримав.
  • За тиждень після українського запиту Білорусь віддала 32 "вагнерівців" Росії. В Офісі президента сприйняли це "з прикрістю".
  • Пізніше Путін назвав розміщення "вагнерівців" у Білорусі "спецоперацією США".
  • Журналіст Юрій Бутусов повідомив, що українські спецслужби більше року готували операцію із затримання "вагнерівців". Задля цього їх виманили до Білорусі. Проте, за словами журналіста, на нараді в Офісі президента силовики повідомили про фінальну стадію спецоперації, їх попросили відкласти її на кілька днів, після чого вона провалилася.
  • У СБУ та в Головному управлінні розвідки спростували свою причетність до підготовки цієї спецоперації. 14 вересня 2020 року біля будівлі Верховної ради влаштували акцію з вимогою створити тимчасову слідчу комісію для розслідування справи "вагнерівців".
  • 4 вересня міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков заявив, що створення Тимчасової слідчої комісії щодо справи "вагнерівців" дасть змогу довести, що звинувачення на адресу найвищих посадовців України у зриві спецоперації із затримання бойовиків не знайшли свого підтвердження.
  • 15 березня Рада зареєструвала проєкт щодо створення ТСК у справі "вагнерівців" та "плівок Суркова".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок