Тимчасова слідча комісія Верховної ради з питань розслідування можливих протиправних дій представників органів держвлади та інших осіб проти суверенітету України допитає ексначальника Головного управління розвідки Василя Бурбу у справі "вагнерівців". Він погодився дати свідчення.
Про це у коментарі Суспільному повідомила голова ТСК Мар'яна Безугла ("Слуга народу").
"Він (Василь Бурба — ред.) погодився на допит. Чи завтра він буде на засіданні — зараз це питання вирішується. Або завтра, або післязавтра ТСК його допитає. Там є ще деякі нюанси", — розповіла голова ТСК.
Хто такий Василь Бурба
Василь Бурба (1978) — генерал-полковник Збройних сил України, начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (з 15 жовтня 2016 по 5 серпня 2020 років).
Під час війни на сході України, з травня 2014 брав участь в антитерористичній операції на Сході України, був куратором від Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Координував роботу всіх оперативних груп контррозвідки СБУ в зоні проведення АТО.
15 жовтня 2016 року, у віці 38 років, призначений начальником Головного управління розвідки. Змінив на цій посаді Валерія Кондратюка. Член Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю.

Продовження засідання
Як заявила Безугла під час брифінгу журналістам 13 вересня, засідання ТСК продовжиться 14 вересня. ТСК заслухає Офіс генпрокурора та Службу безпеки України щодо кримінальних проваджень.
"Засідання Тимчасової слідчої комісії, що є фактично підсумковим щодо першого "кейсу" — питання "вагнерівців", ми його продовжили на завтра (14 вересня — ред.).... Тому що заслуховування запропонованих офіцерів, а також зіставлення фактів, які були опрацьовані ТСК, зайняло весь час. Тому було прийнято рішення засідання завтра продовжити", — заявила голова ТСК.
За її словами, 14 вересня відбудеться закриту частину засідання — заслуховування Офісу генпрокурора та СБУ щодо кримінальних проваджень. Також відбудеться відкрита частина.
Читайте також: Справа "вагнерівців": ТСК звернеться до правоохоронців через "злив" інформації
Безугла додала, що низка депутатів звернулися до ТСК із запитом на участь у засіданні. Зокрема вона підтвердила, що нардепи Роман Костенко ("Голос", Михайло Забродський ("Європейська солідарність") та Ірина Верещук ("Слуга народу") доєдналися до роботи ТСК.
"Заслуховування офіцерів проводилось у закритому режимі. Голова ГУР підтвердив, що ці офіцери були на посадах ГУР. Інформація була дуже специфічна", — зауважила Безугла і вказала, що на засіданні ТСК проводила зіставлення фактів з матеріалами справи.
За інформацією, яку підтвердили у ГУР, вони були долучені до спецзаходу, були уповноважені на прийняття рішень на оперативно-тактичному рівні, але "вони не володіли загальною картиною". Як заявила Безугла, у їхніх свідченнях "не співпадають певні дати і їхня особиста позиція".

Голова ТСК зазначила, що безпосередні рішення щодо спецзаходу приймав ексначальник ГУР Василь Бурба. Там додали, що він ще не з'являвся на засідання. У комісії вважають його "ключовою особою" у висвітленні фактів щодо "справи вагнерівців".
Водночас у ТСК погоджують час засідання 14 вересня, Безугла додала, що, найімовірніше, воно пройде "у другій половині дня".
Крім того, вона розповіла, що на наступному тижні ТСК може розглянути питання щодо подій в Іловайську, а також перемовин нардепа Віктора Медведчука ("ОПЗЖ") із російськими високопосадовцями. Також Безугла заявила, що звіт по роботі ТСК очікується у листопаді.
Нардеп Роман Костенко ("Голос") зауважив, що це не останнє засідання щодо "вагнерівців": "Виявляються нові факти, тому що у порівнянні з тим брифінгом, який був даний минулого разу (10 вересня — ред.) із тим, що сьогодні розповіли безпосередні учасники операції, то тут є реально багато розбіжностей і вони є ключовими".

За його словами, зараз необхідно запросити на засідання Василя Бурбу, який, нібито, "розпорядився призупинити спецоперацію".
Водночас нардеп Михайло Забродський "Європейська солідарність" вважає, що "всі події сьогоднішнього дня (засідання ТСК — ред.) свідчать про те, що зрив спецоперації, а фактично — державна зрада, все ж таки відбулася на вищому державному рівні".

Також він заявив, що голова ТСК "відверто бреше" щодо деяких фактів "спецоперації", зокрема — щодо поінформованості офіцерів ГУР стосовно так званого "білоруського агента" серед групи "вагнерівців".
Доповнено. Голова ТСК Мар'яна Безугла зауважила, що екскерівник ГУР Василь Бурба "вийшов на зв‘язок". Також Безугла зазначила, що про час проведення засідання ТСК та деталі повідомить згодом.
Що відомо
- 29 липня 2020 року біля Мінська затримали 33 членів ПВК "Вагнера".
- Україна заявила, що серед "вагнерівців" було 28 осіб, причетних до військових злочинів на Донбасі і СБУ зібрала достатньо доказів. Офіс генпрокурора направив до Білорусі офіційний запит про екстрадиційний арешт затриманих "вагнерівців". Відповідь ОГПУ не отримав.
- За тиждень після українського запиту Білорусь віддала 32 "вагнерівців" Росії. В Офісі президента сприйняли це "з прикрістю". Пізніше Путін назвав розміщення "вагнерівців" у Білорусі "спецоперацією США".
- Журналіст Юрій Бутусов повідомив, що українські спецслужби понад рік готували операцію із затримання "вагнерівців". Задля цього їх виманили до Білорусі. Проте, за словами журналіста, на нараді в Офісі президента силовики повідомили про фінальну стадію спецоперації, їх попросили відкласти її на кілька днів, після чого вона провалилася.
- У СБУ та в Головному управлінні розвідки спростували свою причетність до підготовки цієї спецоперації, а керівник Офісу президента України Андрій Єрмак назвав заяви "спланованою дезінформацією". 14 вересня 2020 року біля будівлі Верховної ради влаштували акцію з вимогою створити тимчасову слідчу комісію для розслідування справи "вагнерівців".
- Пізніше лідер партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко заявив, що санкціонував проведення операції українських спецслужб із затримання бійців так званої приватної військової компанії "Вагнера" під час перебування верховним головнокомандувачем у 2018 році.
- 15 березня Рада зареєструвала проєкт щодо створення ТСК у справі "вагнерівців" та "плівок Суркова".
- Український парламент 19 травня створив ТСК з розслідування можливих злочинів представників державної влади, що сприяли порушенню державного суверенітету та територіальної цілісності України, проте опозиційні фракції "Голос", "Батьківщина", "Європейська солідарність" не дали в неї своїх представників. Зокрема, "Голос" і "Європейська солідарність" наполягали на створенні ТСК, яка має розслідувати виключно "справу вагнерівців".
- 6 липня тимчасова слідча комісія Верховної ради, яка розслідує справу "вагнерівців" призначила секретаря.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!