Тимчасова слідча комісія Верховної ради з питань розслідування можливих протиправних дій представників органів державної влади та інших осіб проти суверенітету України у справі "вагнерівців"Приватна військова кампанія "Вагнер" – російська військова структура, що комплектується найманцями, створена 2013 року. "Вагнерівці" брали участь у війні на Донбасі. звернеться до правоохоронців щодо розслідування того, як спецслужбам Росії та Білорусі стало відомо про підготовку спецзаходу з затримання 33-х бойовиків.
Про це заявила голова ТСК Мар'яна Безугла ("Слуга народу") під час брифінгу журналістам.
"Щодо того, що про це (спеціальний захід щодо плану з затримання "вагнерівців" — ред.) стало відомо як білоруській спецслужбі, так і Російської Федерації, й в який час — звісно, ТСК звернеться до правоохоронних органів, щоб розслідування у цьому напрямі було активізоване і буде прицільно контролювати", — заявила Безугла.
Вона додала, що перейшовши до наступних епізодів, що стосуються переговорів високопосадовців з представниками РФ, "мінських" домовленостей, подій у Дебальцевого та Іловайську, ТСК продовжить доопрацьовувати кейс по "вагнерівцям".
"А саме — в частині, що стосується підготовки проміжного звіту ТСК і також парламентського нагляду і прогресу по кримінальним провадженням і по розслідуванню", — вказала нардепка.
Читайте також: "Відбулася контргра трьох спецслужб". Результати розслідування ТСК у справі "вагнерівців"
За її словами, для загалу оприлюднюється "лише вершину айсбергу" інформації, позаяк ТСК ознайомлювалася "дуже деталізовано з датами, прізвищами, відповідальними, з тими, хто був залучений в тих чи інших заходах, з тими, хто залишається працювати у відомствах, хто був звільнений".
Водночас Безугла запевнила, що за результатами роботи ТСК, ті матеріали, які розглядаються — цілком таємні й будуть зафіксовані й зберігатимуться в архівах парламенту.
Що відомо
- 29 липня 2020 року біля Мінська затримали 33 членів ПВК "Вагнера".
- Україна заявила, що серед "вагнерівців" було 28 осіб, причетних до військових злочинів на Донбасі і СБУ зібрала достатньо доказів. Офіс генпрокурора направив до Білорусі офіційний запит про екстрадиційний арешт затриманих "вагнерівців". Відповідь ОГПУ не отримав.
- За тиждень після українського запиту Білорусь віддала 32 "вагнерівців" Росії. В Офісі президента сприйняли це "з прикрістю". Пізніше Путін назвав розміщення "вагнерівців" у Білорусі "спецоперацією США".
- Журналіст Юрій Бутусов повідомив, що українські спецслужби понад рік готували операцію із затримання "вагнерівців". Задля цього їх виманили до Білорусі. Проте, за словами журналіста, на нараді в Офісі президента силовики повідомили про фінальну стадію спецоперації, їх попросили відкласти її на кілька днів, після чого вона провалилася.
- У СБУ та в Головному управлінні розвідки спростували свою причетність до підготовки цієї спецоперації, а керівник Офісу президента України Андрій Єрмак назвав заяви "спланованою дезінформацією". 14 вересня 2020 року біля будівлі Верховної ради влаштували акцію з вимогою створити тимчасову слідчу комісію для розслідування справи "вагнерівців".
- Пізніше лідер партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко заявив, що санкціонував проведення операції українських спецслужб із затримання бійців так званої приватної військової компанії "Вагнера" під час перебування верховним головнокомандувачем у 2018 році.
- 15 березня Рада зареєструвала проєкт щодо створення ТСК у справі "вагнерівців" та "плівок Суркова".
- Український парламент 19 травня створив ТСК з розслідування можливих злочинів представників державної влади, що сприяли порушенню державного суверенітету та територіальної цілісності України, проте опозиційні фракції "Голос", "Батьківщина", "Європейська солідарність" не дали в неї своїх представників. Зокрема, "Голос" і "Європейська солідарність" наполягали на створенні ТСК, яка має розслідувати виключно "справу вагнерівців".
- 6 липня тимчасова слідча комісія Верховної ради, яка розслідує справу "вагнерівців" призначила секретаря.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!