Україна-НАТО та результати візиту Зеленського в Америку – інтерв'ю з Маркаровою

Україна-НАТО та результати візиту Зеленського в Америку – інтерв'ю з Маркаровою

Ексклюзивно
Україна-НАТО та результати візиту Зеленського в Америку – інтерв'ю з Маркаровою
Оксана Маркарова, посолка України в США, фото: УНІАН

Перша зустріч президента України Володимира Зеленського з американським лідером Джо Байденом відбулась 1 вересня. Разом із Зеленським в США прибула українська делегація. Для України цей візит завершився підписанням низки документів, зокрема Рамкової угоди зі стратегічних основ оборонного партнерства. Також президент України вперше прибув до Каліфорнії і виступив в Стенфордському університеті, зустрівся з представниками великого бізнесу і керівництвом технологічних гігантів Apple та Google.

Суспільне поговорило із пані послом України в США Оксаною Маркаровою про суть нових угод між Україною та США, про результати зустрічі Зеленського і Байдена, а також про те, чи наблизилась Україна до НАТО за підсумками цього візиту.

Про результати візиту української делегації до США

Мені здається, дуже важливий результат цього успішного візиту, що це не просто зустріч, на якій два президенти могли обговорити важливі питання (досить довго, вдвічі довше ніж планувалося) і ключовими міністрами, але також, що фактично по кожному з ключових пріоритетів, які перед собою ставила Україна і США для обговорення, чи то безпека і оборона, енергетика, економічна співпраця, реформи — у нас є дуже конкретні домовленості, як ми рухаємось далі.

Читайте також: Зброя, космос та реформи – про що домовилися Байден та Зеленський

Відновлення комісії зі стратегічного партнерства — це, мабуть, один з найважливіших системних інструментів, який можна дуже активно розвивати і з допомогою якого перетворювати наші політичні домовленості на конкретні кроки. Я думаю, що це велике досягнення цього візиту президента Зеленського і результат роботи всієї команди МЗС, зовнішньополітичної команди в Офісі президента, посольства.

Президенти Володимир Зеленський, Джо Байден, США, 1 вересня 2021 року
Президенти Володимир Зеленський, Джо Байден, США, 1 вересня 2021 року. Президенти Володимир Зеленський та Джо Байден, США, 1 вересня 2021 року, фото: АР

Ми домовилися не тільки запустити повноцінно комісію зі стратегічного партнерства, але й що перше засідання цієї комісії відбудеться ще до кінця цього року, і що під час засідання поновимо Хартію нашого стратегічного партнерства. Це документ, який не оновлювався з 2008 року, і це дуже важлива, амбітна мета, яку країни перед собою поставили. Важливо, що робота комісії – це не просто зустрічі, це величезна робота, яка передує кожному засіданню, і кожне засідання — це вже фінальне обговорення і підписання домовленостей з конкретних питань. Ця комісія потрібна для постійного високорівневого політичного діалогу і ухвалення рішень з питань наших двосторонніх стосунків і міжнародних, починаючи із захисту демократії, припинення російської агресії, відновлення миру, повернення Криму та інші.

Читайте також: "Нова сторінка на шляху до деокупації Криму": як проходила Кримська платформа

Якщо говоримо про енергетику, то ще один результат візиту — спільна заява між міністрами енергетики наших країн та початок стратегічний діалог з питань енергетики та клімату. Це ще один двосторонній інструмент, з яким ми можемо працювати, і також є домовленість про зустріч до кінця цього року, як відображено в нашій спільній заяві між двома президентами, і обговорення на цій зустрічі конкретних пріоритетів та спільних проєктів у підсекторах енергетичної галузі.

Читайте також: "Не знаю, чи виникла хімія": що сказав Зеленський після першої зустрічі з Байденом

Також візит забезпечив значні результати і підписання багатьох документів у сфері економічної співпраці – від загального погодження секторів співпраці з Департаментом Торгівлі, збільшення залучення Світового банку та Міжнародної фінансової корпорації, до відкриття значного фінансування від Ексімбанку США, Development Finance Corporation і проєктів співпраці між компаніями.

Відкрити Український дім у Вашингтоні було мрією.

Я розумію, що завжди більше цікавить безпека і оборона, фінанси і енергетика. Але ми в посольстві також дуже багато уваги приділяємо гуманітарним питанням – це поширення інформації про Україну, про нашу культуру, історію, людей сьогодення, спорт. І ми дуже раді, що нам вдалось швидко створити і відкрити під час візиту президента наш Український дім тут, у Вашингтоні. Це була мрія. Я пам'ятаю її обговорення, починаючи з 1991-1992 року. І тепер ми на додаток до посольства маємо ще один Дім у Вашингтоні, який у синергії з Посольством стане місцем зустрічі величного минулого з нашим модерним майбутнім.

Володимир Зеленський, Олена Зеленська, Оксана Маркарова і представники української діаспори в США в Українському домі у Вашингтоні, 1 вересня 2021 року
Володимир Зеленський, Олена Зеленська, Оксана Маркарова і представники української діаспори в США в Українському домі у Вашингтоні, 1 вересня 2021 року. Фото: Офіс президента

Ми з командою багато працюємо над тим, щоб Ukraine House став улюбленим місцем вашингтонської громади і всіх, хто цікавиться Україною.

Читайте також: Що пишуть західні ЗМІ про зустріч Байдена та Зеленського

Про двосторонню Рамкову угоду зі стратегічних основ оборонного партнерства, підписану у ході візиту до США

Ми на п'ять років визначили принципи, на яких базується наша співпраця у сфері оборони. Вона фіксує чітке підтвердження підтримки США у розбудові нашої військової оборонної спроможності. Підтвердження всіх спільних пріоритетів, які в нас є — боротьба за демократичні цінності, наші євроатлантичні прагнення. Ми однаково дивимось на питання, які стосуються безпеки, оборони України і регіону.

Друге — США підтвердили, що вони будуть активно нам допомагати протистояти російській агресії. Вони нам активно допомагають від самого початку агресії, але новий етап співпраці говорить, що вона буде розширюватись.

Третє — поглиблення співробітництв у Чорноморському регіоні, у розбудові оборонної спроможності на суші, морі та повітрі. А також в секторі кібербезпеки. Ця Рамкова угода є базою по кожному з цих пріоритетів, на якій ми можемо вести з нашими колегами розмови.

Читайте також: Рада не підтримала звернення до Конгресу США щодо надання статусу союзника поза НАТО. Що це означає

Про суми підтримки США України у сфері оборони

Будь-які суми фіксуються в документі, який називається бюджет — як у нас, так і в США. Ми активно працюємо з нашими американськими колегами, по-перше, із Міністерства оборони/Пентагону, з Державного департаменту, Білого дому, Конгресу, з обома палатами, обома партіями, комітетами, щоб ця допомога розширювалася. Для цього треба, фактично, два важливих компоненти. Перше — політична воля Білого дому і Конгресу для того, щоб цю допомогу збільшувати. І вона точно є. А друге — предметна робота на рівні фахівців щодо конкретних спроможностей які є важливими для України і які наш стратегічний партнер готовий нам допомагати розбудовувати. І саме для цього є дуже важливим підписання нашої Рамкової угоди, яка визначила ці напрямки.

Тепер по кожному з них можемо укладати і обговорювати більш детальні проєкти. Ми активно працювали над наданням інформації до бюджету 2022 року, який фактично вже на завершальному етапі в США, однак таке швидке та вчасне підписання Рамкової угоди дуже важливе для обговорення більш амбітних, конкретних проєктів, які зможуть знайти відбиття у наступних бюджетах, починаючи з 2023 року. Додатково хочу звернути увагу на низку угод, які було укладено між Укроборонпромом і приватними компаніями з сектору оборонного співробітництва.

На додаток до прямої бюджетної допомоги від США, яку ми дуже цінуємо, наша мета – активне залучення американського і міжнародного бізнесу до партнерських проєктів в індустрії, де Україна мала досить сильні позиції, однак точно має набагато більший нереалізований потенціал.

Оксана Маркарова під час засідання уряду, архівне фото
Оксана Маркарова під час засідання уряду, архівне фото. Фото: УНІАН

Про результати візиту у Каліфорнію

Дуже важливо, що вперше президент України поїхав на західне узбережжя США. По-перше, тому, що Каліфорнійська національна гвардія є головним нашим партнером від США щодо спільних заходів з міжнародного партнерства та тренувань. І треба було бачити, наскільки тепло і по-дружньому зустріли нас і керівництво Нацгвардії, і керівники підрозділів, і просто рядові гвардійці, багато з яких були в Україні і постійно тримають цей зв’язок. Ми мали змогу під час візиту на базу побачити і техніку, і програми, які ведуться, і обговорити збільшення співпраці, в чому в обох країн є велика зацікавленість.

Також у плані економічного розвитку Україна презентувала план трансформації і реформ, який визначає пріоритетні сектори: енергетика, інфраструктура, оборонна промисловість та інші. Але є тема, яка наскрізно проходять як пріоритет, — це інновації та цифровізація.

Читайте також: "Працюємо над тим, щоб Siri говорила українською": Федоров розповів про результати зустрічі з Apple

Це тема, яка може Україну не просто модернізувати, щоб ми наздоганяли країни в нашому регіоні, а яка дозволить нам повторити успіх становлення на початку 90-х банківської і платіжної систем, коли ми не наздоганяли Європу після паузи в розвитку фінсектору під час радянського часу, а перескочити відразу через кілька щаблів і запровадили те, що було найсучаснішим. Тому були такими доречними зустрічі, які президент і його команда провели з інвесторською спільнотою, венчурними фондами, акселераторами. Щоб почути, з одного боку, що заважає більш активно розширювати бізнес в Україні та для тих, хто ще тільки дивиться, щоб заходити в Україну. Безумовно, важливою є зустріч з компанією Apple, з її очільником, яка відкриває офіс в Україні і з якою обговорено буде багато питань співпраці.

Читайте також: Народження дітей та серце у смартфоні. Про що говорив Зеленський у Стенфорді

І, звичайно, виступ у Стенфордському університеті, який не просто один з найкращих університетів, активний в освітньому порядку денному, а й в загальноекспертному, з фокусом на нашу країну та спеціальною українською програмою.

До речі, Френсіс Фукуяма погодився бути ментором громадянського журналіста Османа Аріфмеметова, одного з багатьох наших ув'язнених Росією кримських татар, про що ми повідомили під час онлайн-дискусії "Боротьба України за демократію у Чорноморському регіоні", яку Посольство проводило з центром демократії, розвитку та верховенства права Стенфордського університету, і обговорювали порушення прав людей на окупованій частині Донецької та Луганської областей, так само і в незаконно анексованому Криму.

Читайте також: Україна є головним фронтом боротьби – Френсіс Фукуяма про деокупацію Криму і демократію

Про візит президента Байдена в Україну

З моменту обрання на посаду нового президента США, достатньо просто порівняти, скільки за цей час у нас було візитів і телефонних дзвінків на всіх рівнях. Наш президент двічі розмовляв з президентом Байденом телефоном, ми отримали запрошення і провели повноцінний візит до США. Нагадаю, що наш президент був першим лідером з Центральної та Східної Європи і другим з усієї Європи, окрім канцлерки Меркель (з візитом до Байдена – ред.). Міністр Блінкен Держсекретар США Ентоні Блінкенвідвідав Україну як одну з найперших країн. Це все показує, що є дуже великий фокус і зацікавленість саме в стратегічному партнерстві між нашим країнами.

Президент України Володимир Зеленський та державний секретар США Ентоні Блінкен у Києві, травень 2021 року
Президент України Володимир Зеленський та державний секретар США Ентоні Блінкен у Києві, травень 2021 року. Пресслужба президента

Також мені здається, що ми отримали в цьому випадку набагато більше, ніж дуже багато країн в регіоні, які мають досить потужну співпрацю з США. У нас вдома часто фіксуються на тому, коли щось очікується, а коли воно відбувається, ніколи не надаємо тієї уваги, якої воно насправді заслуговує. Усі запрошення (президенту Байдену – ред.), звичайно, озвучені з самого початку. Як тільки такий візит буде можливий у графіку президента США, ми будемо дуже раді вітати його в Україні.

Він був в Україні неодноразово на посаді віцепрезидента, ми всі пам’ятаємо його виступ у Верховній Раді і ту увагу, яку він приділяв Україні під час візитів. Я думаю, що і зараз наше стратегічне партнерство і співпраця з новою адміністрацією рухається дуже інтенсивними темпами.

Читайте також: Зеленський знову полетить до США наприкінці вересня. Для чого

Про статус союзника НАТО поза блоком

У нас є два великі стратегічні пріоритети в колективній безпеці і обороні. Перший — записаний в Конституції, ми його повністю підтримуємо, це наш рух до повноцінного членства в НАТО. Другий — який є в тому числі моїм завданням – поглиблення двосторонньої співпраці в безпеці і обороні зі Сполученими Штатами.

Читайте також: Маркарова пояснила, чому Україні не потрібен статус основного союзника поза НАТО

У напрямку співпраці з НАТО Україна постійно працює над реформуванням наших військ відповідно до стандартів НАТО, ми отримали статус Партнера з розширеними можливостями НАТО, і це дає нам можливість активніше розбудовувати наші спроможності та у співпраці з усіма членами Альянсу просуватися до членства. Це і є наш статус, з яким ми визначились.

У двосторонній співпраці з США ми також сильно просунулись і досягли підписання Рамкової угоди між нашими оборонними відомствами. І якраз двосторонніми угодами і оформлюють країни свою співпрацю з США (чи то вони члени НАТО, чи вони мають статус MNNA, якщо не планують, чи в силу інших причин не можуть стати членами НАТО). Ця двостороння угода стратегічних основ оборонного партнерства закладає основи на 5 років і відкриває можливість нам по кожному з напрямків більш глибоко співпрацювати. Тобто ми отримали двосторонню співпрацю, якої прагнемо, при цьому не міняючи наш статус, який на сьогодні — партнер з розширеними можливостями НАТО, і країна, яка має за мету вступити в НАТО.

Таким чином, ми просунулись набагато далі, ніж були в 2017-му, коли український парламент робив такі звернення про надання статусу союзника поза НАТО, чи у 2019-му, коли це обговорювалося в Конгресі США. Зараз, коли ми маємо новий статус партнера НАТО, це питання не є актуальним, ба більше, це вже буде крок у бік, якщо не назад, у порівнянні з тим, де ми зараз.

Ті пункти, про які ми домовились зі США, — дуже об'ємні і не менші, ніж в угодах, на які посилаються прихильники ідеї про статус MNNA.

Максимальне поглиблення двосторонньої співпраці з США в галузі безпеки та оборони було пріоритетом візиту Зеленського до США. Три документиІдеться про три документи, підписані Зеленським та Байденом, щодо оборонного партнерства, проєктів у галузі досліджень, розробок, випробувань та оцінки й співпраці в космічній сфері, які було підписані під час візиту стосувались саме цього. І наше Міністерство оборони має тепер з Пентагоном саме таку двосторонню угоду. Попри те, що угода не є публічною, про неї є публічна коротка інформація. Я можу точно сказати, не розкриваючи таємниць, що ті пункти, про які ми домовились зі США, — дуже об'ємні і не менші, ніж в угодах, на які посилаються прихильники ідеї про статус MNNA.

Читайте також: "Санкції – питання наших правоохоронних органів, а не дипломатів", – послиня України в США Маркарова

Про призначення Робін Данніган відповідальною за політику щодо Центральної та Східної Європи в Державному департаменті США, а також про очікування призначення посла США в Україні

По-перше, ми дуже раді, що пані Данніган призначена, очікуємо на початок активної співпраці і спільної роботи. Також важливо що Україна зараз в оновленому портфелі країн, і пані Данніган, окрім України, відповідає за Молдову, Білорусь, Польщу, Чехію та Угорщину. Тобто, ми у центрально-східній європейській родині країн, це досить важливий сигнал для нас.

Можу сказати, що нам взагалі пощастило з колегами з американської сторони, тому що всі, з ким ми співпрацюємо і у Держдепі, і в Департаменті енергетики, і в Пентагоні, і в Департаменті фінансів та економіки, — всюди бачимо дуже професійну, проактивну, партнерську позицію з більшості питань. Зараз у державному департаменті той цикл, коли дуже багато людей, які працювали разом з Україною впродовж останніх років, отримали призначення і дехто вже поїхав. І ми дуже вдячні і Філіпу РікерВиконувач обов'язків заступника Державного секретаря СШАу, і Джорджу КентуАмериканський дипломат, очолював місію США в Україні на період відпустки тимчасово повіреної Крістін Квін, Ярині ФеренцевичПрес-аташе посольства США , усім, з ким працювали останні року. Зараз активно включаємось у напрацювання і роботу з новими контактами. Хоча більшість з них не є зовсім новими для України і мали досвід роботи в нашому регіоні.

Щодо посла – чекаємо на призначення. Є ще декілька посад, у тому числі в адміністрації (президента Байдена) не призначені. Водночас у нас дуже плідна співпраця із виконувачкою обов'язків посла пані Крістіною Квін, яка дуже активно працює, і ми по-хорошому відчуваємо стратегічну партнерську підтримку та співпрацю між нашими посольствами.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок