Зброя, космос та реформи – про що домовилися Байден та Зеленський

Зброя, космос та реформи – про що домовилися Байден та Зеленський

Зброя, космос та реформи – про що домовилися Байден та Зеленський
Президенти Володимир Зеленський і Джо Байден, США, 1 вересня 2021 року, фото: АР

Перша зустріч президентів Володимира Зеленського і Джо Байдена у Вашингтоні тривала близько двох годин. Пресконференції за результатами зустрічі не було, але сторони опублікували спільну заяву, включає кілька блоків, зокрема безпековий, правовий та економічний. Також Зеленський дав коротку пресконференцію.

Текст заяви опублікували пресслужби Офісу президента та Білого дому.

Президенти повідомили, що США та Україна активізують Комісію стратегічного партнерства, яка буде "переорієнтована та забезпечена ресурсами для подолання викликів 21-го століття". На засіданні цієї комісії у Вашингтоні восени міністр закордонних справ України та держсекретар США підпишуть нову Хартію про стратегічне партнерство України та США.

Читайте також: Що пишуть західні ЗМІ про зустріч Байдена та Зеленського

Безпека та оборона

Частина заяви під заголовком "Безпека та оборона" перераховує низку напрямів, за якими здійснюватиметься співпраця США та України, зокрема:

 • Протидія російській агресії;
 • Поглиблення стратегічного співробітництва у сфері оборони, завершення підготовки до підписання Стратегічної оборонної рамкової угоди;
 • Підтримка євроатлантичних прагнень України;
Як Сполучені Штати та союзники вкотре підтвердили у комюніке Саміту НАТО у червні 2021 року, Сполучені Штати підтримують право України обирати свій власний зовнішньополітичний курс вільно від зовнішнього втручання, включаючи прагнення України вступити до НАТО.
 • Надання Україні безпекової допомоги;
 • Співпраця у дослідженнях, розробці, випробуваннях та оцінці озброєнь;
 • Запровадження реформ у секторі оборони та безпеки;
 • Співпраця у сфері кібербезпеки;
 • Посилення ситуативної обізнаності в космосі;
 • Співпраця у сфері контролю зброї масового знищення.

Демократія, правосуддя та права людини

У "правовому блоці" заяви президентів окреслюються наступні спільні зусилля США та України:

 • Реформування судової системи та боротьба з корупцією негайне обрання нового Спеціалізованого антикорупційного прокурора відповідно до найкращих міжнародних практик, ухвалення законодавства для захисту повноважень Директора Національного антикорупційного бюро України, а також забезпечення прозорого та надійного процесу відбору наступника;
 • Просування прав людини – зміцнення поваги до прав людини, громадянських та основних свобод, відповідно до міжнародних стандартів та зобов’язань, а також боротьба з расизмом, ксенофобією, антисемітизмом та дискримінацією проти спільноти ЛГБТКІ+. Крім того, Україна та Сполучені Штати мають намір продовжувати притягати Росію до відповідальності за системні порушення, які тривають на територіях України, що контролюються або окуповані Росією, та домагатися звільнення політичних в’язнів і заручників, які утримуються на цих територіях.
 • Реформи – реформа управління та реформи, які посилюють її демократичні інститути, зміцнюють права людини та забезпечують справедливість.

Енергетична безпека та клімат

Даний блок включає наступні домовленості:

 • Започаткування Стратегічного енергетичного та кліматичного діалогу;
 • Залучення інвестицій в енергетичний сектор шляхом реформ;
 • Скорочення викидів парникових газів та просування інновацій;
 • Протидія впливу Північного потоку – 2.

Економіка

Економічні домовленості між США та Україною включають наступні сфери:

 • Імплементація ключових реформ – реформа Держпідприємств, захист незалежності Нацбанку, посилений нагляд за фінансовим сектором;
 • Розширення комерційного співробітництва;
 • Забезпечення достатнього фінансування для економічного зростання, фінансова підтримка Україні від Експортно-імпортного банку (EXIM) Сполучених Штатів для цих потенційних транзакцій у розмірі 3 мільярди доларів;
 • Зростання торгівлі та інвестицій.

Протидія пандемії COVID-19 та гуманітарна допомога

Сполучені Штати мають намір надати Україні додаткову допомогу, включаючи підтримку холодового ланцюга зберігання та додаткові 12,8 мільйона доларів пов’язаної з COVID допомоги в рамках Закону "Про план порятунку Америки". Крім того, цього року Уряд США надасть Україні додаткові 45 мільйонів доларів гуманітарної допомоги для відновлення територій, зруйнованих війною.

Усі новини щодо візиту Зеленського в США читайте тут: Візит Зеленського до США: зустріч з Байденом та стратегічні угоди. Текстовий онлайн

Що відомо

 • Зеленський прибув з візитом до США 31 серпня. Це його перша зустріч із президентом США Байденом. Повідомлялось, що Зеленський та Байден мають обговорити співпрацю в оборонній сфері, "Північний потік-2" та війну на Донбасі.
 • 1 вересня Володимир Зеленський має зустрітися з представниками великого американського бізнесу.
 • Сполучені Штати Америки виділять Україні дострокову військову допомогу у 60 мільйонів доларів. Вона передбачає також надання протитанкових систем Javelin та інших видів озброєнь.
 • Зеленський у межах візиту до США презентував План трансформації України, який стосується, зокрема, перетворень у військовій та економічній сферах. Захід відбувся у резиденції першого президента США Джорджа Вашингтона Маунт-Вернон. Зеленський розповів, що План містить кілька складових: безпека, інфраструктура, енергетична безпека, економічне зростання.

Читайте також

Про що делегати України говоритимуть з Google та Apple у США. Пояснює Федоров

Зустріч Зеленського і Байдена на тлі урагану та ультиматуму талібів: чого чекати Україні

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок