Рада не підтримала звернення до Конгресу США щодо надання статусу союзника поза НАТО. Що це означає

Рада не підтримала звернення до Конгресу США щодо надання статусу союзника поза НАТО. Що це означає

Доповнено
Рада не підтримала звернення до Конгресу США щодо надання статусу союзника поза НАТО. Що це означає
. УНІАН

Верховна рада провалила голосування щодо проєкту постанови про звернення Верховної ради до Конгресу Сполучених Штатів Америки щодо надання Україні двостороннього статусу основного союзника США поза НАТО.

Під час засідання Ради 8 вересня проєкт постанови №5380 підтримали лише 24 народні обранці.

У коментарі Суспільному депутати, які раніше підтримували постанову, пояснили, що у травні, коли ця постанова була ініційована, нардепи хотіли привернути увагу до питання Україна – НАТО. Зараз же, після угоди зі США від 31 серпня і пояснень експертів про те, що такий статус може суперечити вступу в Альянс, народні обранці змінили думку.

Зокрема, депутат Верховної ради від фракції партії "Голос" Сергій Рахманін зауважив, що на момент голосування щодо постанови у травні українська влада ще не визначилась щодо євроатлантичного курсу України та плану його реалізації.

"Тоді це була просто спроба привернути увагу влади, подискутувати на цю тему і спробувати отримати хоча б щось у разі, якщо нам категорично відмовлятимуть у наших євроатлантичних прагненнях", – розповів він.

За словами нардепа, нині позиція влади стала значно конкретнішою.

"По-перше, було чітко артикульовано Кабінетом міністрів, міністром закордонних справ, президентом, що є чітка мета – у максимально стислі строки, наскільки це можливо, стати членом НАТО через процедуру Плану дій щодо членства. Тому зараз голосувати за надання статусу – це демонстрація ненадійності нас як партнерів", – наголосив Рахманін.

Він додав, що угода, підписана у Вашингтоні під час візиту президента Володимира Зеленського до США, фактично є протоколом про наміри.

"Це – меморандум. Що там буде далі – це треба наповнювати практичним змістом", – підсумував депутат.

Глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія 8 вересня також заявив, що фракція не буде голосувати за звернення до Конгресу.

"Ми це обговорювали із паном Гончаренком (Олексій Гончаренко від "ЄС" автор ініціативи – ред.): спочатку, коли це тільки народилось, три місяці тому, у цьому була логіка і ми самі приєднались до цієї ініціативи. Але згодом після особливо візиту до США, змінилась думка, вчора пані посол Маркарова висловила свою думку, багато експертів висловили свою думку... І станом на зараз ми схиляємось до того, що ми не будемо підтримувати цю постанову", – зазначив він у коментарі Суспільному.

Арахамія пояснив, що статус союзника поза НАТО суперечить вступу до Альянсу.

Послиня України у Сполучених Штатах Америки Оксана Маркарова напередодні голосування написала у Facebook, що статус основного союзника за межами НАТО надають країнам, які не планують чи не можуть вступити до Альянсу.

"США – стратегічний партнер, який не тільки активно допомагаю нам розбудовувати наші спроможності, надає кошти і зброю, включно з летальною оборонною, але з яким під час візиту президента Зеленського ми тільки що підписали дуже сильну Рамкову угоду між МО України та Пентагоном щодо стратегічних основ оборонного партнерства, яка є стартом для виходу нашого оборонного партнерства на новий рівень і відкриває двері до конкретних великих проєктів, над якими МО і МЗС вже розпочало роботу. І саме такого типу двосторонніми угодами укладаються стратегічні партнерства з США – як членів НАТО, так і інших", – зауважила Маркарова.

Вона нагадала, що Україна має статус Партнерства з розширеними можливостями (EOP), який надає великі можливості як посиленої співпраці з НАТО, так і покращення української інтероперабільності та розбудови спроможностей.

Що каже автор

Ініціатор постанови, член української делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи Олексій Гончаренко ("Європейська солідарність") заявив, що постанову провалили "через те, що Офіс президента дав наказ "слугам" не голосувати за цю постанову".

"Основний акцент після приїзду Зеленського з США робиться на тому, що Україна підписала "епохальну» угоду з американцями. Тому, навіщо отримувати цей статус", — пояснив Гончаренко у коментарі Суспільному.

За словами нардепа, статус MNNA (Major Non-NATO Ally, MNNA - ред.) не закриває для України двері до НАТО: "Я розмовляв з головою Парламентської Асамблеї НАТО, Джеррі Коннолі, який заявив, що статус MNNA не закриває для України двері до НАТО. Чому Маркарова зробила дану заяву? Думаю, що це загальна гра ОП, щоб збити голосування за дану постанову".

Що відомо

  • 1 вересня під час зустрічі з президентом Володимиром Зеленським президент США Джозеф Байден заявив, що Сполучені Штати Америки продовжать підтримувати прагнення України щодо вступу до Північноатлантичного альянсу та Євросоюзу. Водночас про терміни вступу України в НАТО Байден не сказав.
  • 6 вересня сенатори зі США зустрілися із Зеленським, міністром оборони Тараном та главою МЗС Кулебою. За підсумками зустрічі сторони погодились, що Сполучені Штати Америки можуть розширити військову та економічну підтримку України, однак для цього українська влада повинна приділяти більше уваги боротьбі із корупцією.
Читайте також: "Широка підтримка" РФ і Путіна. Прокремлівські тролі атакували низку західних ЗМІ

Підпишіться на наш Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок