Олеся Островська-Люта вдруге обрана директоркою "Мистецького арсеналу"

Олеся Островська-Люта вдруге обрана директоркою "Мистецького арсеналу"

Олеся Островська-Люта вдруге обрана директоркою "Мистецького арсеналу"

Конкурс на посаду директора "Мистецького арсеналу" завершився перемогою Олесі Островської-Лютої. Конкурсна комісія переобрала її одноголосно.

Голоси розподілилися таким чином:

  • Ярослав Биструшкін — 0
  • Ольга Босак — 0
  • Алла Демура — 0
  • Оксана Мельничук — 0
  • Олеся Островська-Люта — одноголосно 9 голосів
  • Михайло Кулиняк — 0.

Островська-Люта попередні п'ять років очолювала Арсенал, отримавши перемогу на подібному конкурсі у 2016 році. За законом "Про культуру", голова Державного управління справами підпише наказ про її призначення генеральним директором до кінця вересня.

"Це був дуже довгий конкурс. І це звичайно, що втомлює, — сказала після оголошення результатів Суспільному Культура Островська-Люта. — Арсенал не повинен змінитися на що-небудь інше, він, власне кажучи, повинен розвиватися. Це значить, що взяти все те, що вдалося зробити до сьогодні, і його акумулювати та розвивати надалі. Щоби сказати, чим є Арсенал і яка його місія, так би мовити. Він є таким місцем дуже інклюзивним та вільним, де люди можуть дебатувати, переживати естетичний досвід, обмінюватися рефлексіями і якимись думками, щоби розуміти нашу сучасність. Те, де ми є і хто ми є".

Нагадаємо, що 8 вересня також Юлія Литвинець була переобрана директоркою Національного художнього музею. Конкурс проводило Міністерство культури та інформаційної політики.

Програмні обіцянки

Під час презентації програми, Островська-Люта сказала, що місія "Мистецького арсеналу" — ставати інклюзивним і вільним середовищем. В Арсеналі, на її думку, потрібно вивчати культурну спадщину, розвивати наскрізний різноплановий освітній компонент, інтегрувати різні культурні практикию. Також Арсенал має бути інституцією, в якій важлива фізична присутність. Бо будівля є культурною пам'яткою, і вона має бути серцем програмної діяльності. Все має крутитися наколо неї.

Основні напрямки, які планує розвивати Островська-Люта: музейна та освітня робота, література та книжкова справа, сучасне мистецтво, театр.

Мета — закінчити ремонт та використовувати всі приміщення Арсеналу. Підтримувати ідею збільшення фінансування культурної сфери та Арсеналу зокрема, розвивати команду Арсеналу. Запустити Музей сучасного мистецтва, розширити літературну, книжкову та театральну діяльність, розробити цифрову стратегію інституції.

Основні шляхи, які потрібно реалізувати

Будівництво

Під час співбесіди Островська-Люта сказала, що "Мистецький арсенал подав" до уряду заявку на збільшення бюджету у 2022 році до 1 мільярда гривень. Такі кошти потрібні з урахуванням будівництва.

Музей "Мистецький арсенал" досі не добудований. Раніше Островська-Люта говорила, що потрібно три мільярди гривень на завершення будівельного та ремонтного задуму. "У цей момент ми працюємо над завершенням проєктно-кошторисної документації для Арсеналу, якої не було в попередні роки в готовому вигляді. Над цим працює наш підрядник – "УкрНДІпроектреставрація" з 2019 року", — сказала вона в інтерв'ю Радіо Культурі.

У тому ж інтерв'ю директорка сказала, що проєктно-кошторисна документація і концепція була затверджені кілька років тому і розроблялися з видатним музейником з Австрії Дітером Богнером, який був автором музейного кварталу у Відні.

Музей сучасного мистецтва

І на конкурсі, і раніше Островська-Люта розповідала, що Музей сучасного мистецтва буде створений в Арсеналі, і його проєкт пов'язаний з будівництвом. Оскільки експозиція музею сучасного мистецтва має розміститися на другому поверсі в лівому крилі, яке всі ці роки не використовується.

"Але музей – це не тільки експозиція. Це теж і сама колекція. Сховища би мали бути так само на інших поверхах. Я не можу вам це описувати з міркувань безпеки. Реставраційні і освітні приміщення мали би бути на другому і на третьому поверхах. Третій поверх мав би використовуватися і для потреб команди, і для освітніх потреб. І ми маємо історичний підвал під так званим правим, якщо ви стоїте обличчям до Арсеналу, крилом. Дуже красивий, арковий історичний підвал, і він має слугувати місцем для історичної експозиції," — описувала концепцію Островська.

Також для розбудови музею сучасного мистецтва, за словами директорки, потрібно суттєво розбудувати команду, орієнтовану на 50 осіб, та більше купувати творів мистецтва.

Чому це був повторний конкурс?

Перший конкурс, який провели 6 липня, не відбувся. На нього подалися 10 кандидатів, але жоден з них не набрав необхідної кількості голосів — п'ять. Також були скарги на склад конкурсної комісії, який обрали не прозоро, а кандидати на посаду мали конфлікт інтересів з головою комісії.

Михайло Кулиняк не прийшов на конкурс

Колишній міністр культури Михайло Кулиняк не брав участь у засідані. Він повідомив членів комісії, що захворів. Технічні служби запропонували зв'язатися з ним через інтернет, але кандидат відмовився.

Зранку він виступив в ефірі Радіо Культури, де пройшли інтерв'ю з усіма кандидатами на посаду директора Арсеналу, але про наміри відмовитися від участі не сказав. Під час інтерв'ю він кашляв.

Голова конкурсної комісії Подоляк сказала, що програму Кулиняк надсилав, тому з нею ознайомлені всі члени комісії і його кандидатура теж виставлена на голосування.

У конкурсі, що не відбувся, Кулиняк також брав участь. За нього проголосувало чотири члени комісії — не вистачило одного голосу, щоби він переміг. Оскільки голосування було таємним, невідомо, хто саме з членів комісії підтримав його кандидатуру. Але результат обурив частину культурної спільноти, зокрема, художника Олександра Ройтбурда та колишнього директора Довженко-Центра Івана Козленка. Ознайомитися з їхніми коментарями можна за посиланням, Суспільне Культура вело онлайн-трансляції конкурсу та того, як реагувало суспільство на його результати.

Кулиняк після конкурсу назвав своїх конкурентів та колег з культурної індустрії "дамочкою", "козльонком" та "лузерами". Допис був зроблений у Фейсбуці і зараз недоступний. Він був за цим посиланням.

Під час інтерв'ю на радіо "Культура" напередодні першого конкурсу, який відбувся 6 липня, сказав, що не проходив люстрацію, бо був звільнений у 2012 році з посади голови Мінкульту.

"Я не вважаю, що як міністр культури робив щось таке, що призвело, як написано в законі, до узурпації влади Януковичем", – заявив він.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше