Таліби, ІДІЛ та північні повстанці. Хто воюватиме за Афганістан після виводу військ США

Таліби, ІДІЛ та північні повстанці. Хто воюватиме за Афганістан після виводу військ США

Таліби, ІДІЛ та північні повстанці. Хто воюватиме за Афганістан після виводу військ США
. AP

В ніч на 31 серпня США завершили вивід військ з Афганістану, закінчивши майже 20-річну військову операцію. В останні тижні виходу американців у країні стався колапс влади й контроль над Афганістаном та його столицею Кабулом отримав рух "Талібан", який зумів вистояти у багаторічному протистоянні з найпотужнішою армією світу.

З усім тим, давні противники "Талібану", серед яких "Ісламська держава" та старі вороги талібів, вже збирають сили для нового етапу боротьби. Суспільне з'ясувало, яка ситуація склалася в Афганістані після виводу американців та хто вже готовий кинути виклик "Талібану".

Талібан на шляху до визнання

У ніч на 31 серпня останній літак з американськими військовими вилетів з аеропорту Кабула. На його борту покинули країну посол США в Афганістані Росс Вілсон і командувач військами в Кабулі генерал Кріс Донаг'ю. За словами глави Центрального командування збройних сил США генерала Френка Маккензі, за період з 15 серпня американці евакуювали з Афганістану майже 80 тисяч мирних жителів. Всього з країни було вивезено 123 тисячі осіб.

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що після виводу військ у відносинах США та Афганістану розпочнеться новий, "дипломатичний період". Хоча посол США покинув країну, підтримувати контакт з Афганістаном буде американське консульство у катарському місті Доха.

Афганістан талібан
Ентоні Блінкен. Фото: АР

За словами Блінкена, будь-яка взаємодія США з талібами буде продиктовано американськими національними інтересами.

"Талібан" прагне до міжнародної легітимності та підтримки. Ми виходимо з того, що будь-яку легітимність і будь-яку підтримку необхідно заслужити ", – повідомив держсекретар.

Представник "Талібану" Забіхулла Муджахід заявив, що рух готовий до примирення з Америкою.

"Представляючи народ Афганістану, Ісламський Емірат Афганістану хоче створити позитивні відносини зі світом, а також встановити міцні та стабільні дипломатичні відносини зі світом, включаючи США, і ми хочемо згладити наші відносини з США в майбутньому", – зазначив Забіхулла.

Читайте також: Завершення евакуації та виведення військ США. Онлайн подій в Афганістані

Вимоги міжнародної спільноти до "Талібану" доволі чіткі – дотримання прав людини, забезпечення безпеки та свободи переміщення. Зокрема, 30 серпня Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію, в якій перед "Талібаном" була поставлена вимога забезпечити вільний виїзд афганцям, які бажають покинути країну, забезпечити дотримання в Афганістані прав людини, особливо прав жінок, дітей і меншин.

Представники "Талібану" вже обіцяли забезпечити захист прав людини в країні, зокрема, прав та свобод жінок, але у своєму, "ісламському" трактуванні. На думку експертів, лише час покаже, наскільки "щирими" є обіцянки талібів".

"Треба почекати хоча б пів року з моменту формування уряду. Для того, щоб подивитися, який це буде уряд. Хто туди увійде, чи буде він інклюзивним, чи увійдуть до нього інші політичні сили. Яку вони будуть проводити внутрішню політику, чи будуть дотримуватися тих обіцянок, які дали на пресконференції", – розповів Суспільному експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілія Куса.

Ісламісти проти ісламістів

26 серпня 2021 року поблизу аеропорту Кабула прогриміла серія вибухів внаслідок атаки терористів-смертників, через які загинули щонайменше 170 людей (серед них 13 військових США). Відповідальність за цей теракт взяло на себе радикальне ісламістське угрупування "Ісламська держава", а таліби, які самі є радикальними ісламістами та довгі роки організовували теракти проти США та їх союзників у Афганістані, жорстко засудили дії ІДІЛ та пообіцяли боротися проти "терористичної загрози".

Афганістан талібан
Вибухи в аеропорту Кабула, 26.08. АР

Події в аеропорту Кабула показали всьому світу, що у радикалів-талібів вистачає ворогів серед ще радикальніших ісламістів. І війна з між ІДІЛ та "Талібаном" триває вже не один рік.

Афганський підрозділ ІДІЛ під назвою "Вілаят Хорасан" був утворений 2015 року. Попри те, що і таліби, і ІДІЛовці є радикальними ісламістами в межах сунізму, угрупування практично одразу розпочали боротьбу між собою. У ІДІЛ вважають талібів "єретиками" через їх орієнтацію на народні традиції Афганістану та готовність до переговорів із Заходом, а для "Талібану" "Ісламська держава" – це чергова спроба іноземців підкорити Афганістан та нав'язати його народу свої порядки.

"Ісламська держава ставить перед собою ціль побудувати всесвітній халіфат на всіх територіях, де живуть мусульмани. Влада на цих територіях має належати Халіфату, який є єдиним лідером всіх мусульман. У Талібану більш скромні, приземлені цілі. Вони є національним релігійним рухом. Тобто, їхні амбіції не виходять за межі Афганістану. Їм не цікавий світ, всесвітній Халіфат. Їм головне, щоб вони взяли політичну владу в Кабулі. І проголосили там ісламську політичну систему так, як вони її бачать", – повідомив Ілія Куса.

Читайте також: Нова влада Афганістану. Що відомо про рух "Талібан" та його лідерів

Для боротьби з ІДІЛ таліби призупиняли свої дії проти американців і навіть більше, фактично координували власні атаки з авіаударами США по позиціях "Ісламської держави". Тепер здатність впоратися з ІДІЛ для "Талібану" стане важливим маркером того, що рух є справжньою владою в країні і заслуговує міжнародного визнання.

"З одного боку, таліби використають напади Ісламської держави для того, щоб посилити боротьбу з цим угрупованням. І відповідно ще більше загнати їх у підпілля. З іншого боку, для Талібів це все на руку, оскільки теракти, по-перше, дозволяють відсунути на другий план питання, не пов'язані з боротьбою з тероризмом: права людини, права жінок, меншин, питання економічної стабілізації. І таліби будуть говорити лише про боротьбу з тероризмом. Також теракти дозволяють талібам по суті виправдовувати будь-які дії проти Ісламської держави", – пояснив Куса.

Нащадок Панджерського лева

Противників у "Талібану" вистачає не лише на фланзі радикальних ісламістів. В 1990-х роках, під час першого приходу талібів до влади однією з найпомітніших постатей серед їх ворогів на неконтрольованій півночі Країни став герой війни проти СРСР, польовий командир та колишній міністр оборони Афганістану Ахмад Шах Мансур, більш відомий під ім'ям Панджерського лева. Мансур успішно відбився від 9 операцій військ СРСР проти своїх сил у Панджерській ущелині – регіоні на півночі Афганістану, що є фактично природною фортецею. Мансур очолював супротив талібам в якості одного з лідерів "Північного альянсу" до 2001 року, коли загинув від рук терориста-смертника. Але в час повернення талібів до влади його справа отримала продовження.

Читайте також: Що буде з культурною спадщиною та мистецтвом Афганістану після приходу до влади талібів

Син "Панджерського лева" Ахмад Мансур Молодший невдовзі після падіння уряду в Кабулі почав збирати ветеранів батькових загонів та всіх незадоволених успіхами "Талібану" на території Панджерської ущелини.

Афганістан талібан
Ахмад Масуд Молодший. PNews360.com

Наразі сили Мансура-молодшого, що формально підпорядковуються віцепрезиденту Афганістана Амруллі Саллеху, який взяв на себе повноваження президента після втечі Гані, контролюють провінції Панджер, Парван та частину провінції Баглан на півночі країни, і не збираються складати зброї. Втім, Мансур-молодший назвав чіткі умови, за яких він готовий піти на перемовини з "Талібаном", серед яких "розділ влади" та формування коаліційного уряду.

За словами офіційного представника Забіхулли Муджахіда, "Талібан" висунув Панджерським повстанцям ультиматум та взяв у облогу ущелину, але повідомлення про розширення непідконтрольної талібам території свідчать про те, що на легку перемогу на півночі Афганістану новій кабульській владі не варто розраховувати.

"Щодо того, наскільки сильними будуть позиції Талібану, в середній і довгостроковій перспективі, сказати зараз зарано. Потрібно буде подивитись, наскільки вони впораються з внутрішніми проблемами, пов'язані зі слабкістю економіки, з гуманітарною кризою. Тому що якщо зараз Захід запроваджуватиме санкції, заморожувати фінансові активи Афганістану закордоном, ізольовуватиме талібів, в країні може наступити голод, і чимало людей можуть виїхати. Для талібів, як для політичної влади, це серйозний виклик", – підсумував Куса.

Що відомо

  • 1 травня 2021 року США та НАТО почали офіційно виводити своїх військових з Афганістану. Столиця країни Кабул перейшла в режим посиленої безпеки в очікуванні реакції талібів на рішення США вивести війська з Афганістану.
  • З травня до серпня таліби розгорнули наступ по всій країні проти проурядових сил — переважно на сільській території. 6 серпня таліби повністю захопили місто Зарандж, що на кордоні між Афганістаном та Іраном. Місто стало першою столицею провінції, захопленою екстремістами після початку виведення американських військ із країни.
  • Після цього екстремісти розпочали захоплювати найбільші міста країні і вранці 15 серпня бойовики "Талібану" почали наступ на Кабул. Того ж дня в країні оголосили про мирну передачу влади талібам.
  • США та низка країн ЄС почали термінову евакуацію співробітників своїх посольств в Афганістані через наступ талібів.
  • Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що G7 погодиться з планом дій щодо "Талібану", однак бойовики повинні дозволити охочим афганцям безперешкодно покидати країну навіть після 31 серпня.
  • 19 серпня Байден заявив, що війська США можуть залишитися в Афганістані після 31 серпня — для завершення евакуації всіх американців.
  • 29 серпня лідер радикального руху "Талібан" мулла Хайбатулла Ахундзада прибув до Афганістану, щоб обговорити ситуацію в країні та питання формування майбутньої системи управління.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок