Що буде з культурною спадщиною та мистецтвом Афганістану після приходу до влади талібів

Що буде з культурною спадщиною та мистецтвом Афганістану після приходу до влади талібів

Що буде з культурною спадщиною та мистецтвом Афганістану після приходу до влади талібів

15 серпня формування "Талібан" захопило президентський палац у Кабулі, встановив контроль над Афганістаном. Президент Ашраф Гани склав з себе повноваження і покинув країну. І хоча радикальні ісламісти заявили, що перехід влади буде мирним, оскільки війна закінчилася, тисячі афганців покидають країну. Фотографії та відео, як люди намагаються потрапити на літаки, перелізають через паркани, тікають на автівках, врізаються у пам'ять.

"Об'єкти культури чекає сумна доля"

Талібан – радикальний ісламський рух, датою заснування якого вважається 1994 рік. На думку арабістів, він виник у релігійних школах Пакистану серед тих, хто раніше втік з Афганістану. З 1996 до 2001 року таліби правили частиною Афганістану, зокрема, Кабулом. Підконтрольну собі територію назвали Ісламський Емірат Афганістану, де вели одну з найсуворіших форм правління – сунітський шаріат.

Під час першого правління таліби публічно страчували та били жінок і чоловіків на вулицях, знищували найвідоміші пам'ятки буддистської культури та надавали притулок терористу Усамі бен Ладену.

Весь час їхнього правління, з 1996 до 2001 року, з ними воювала інша частина населення Афганістану – "Північний Альянс". У 2001 році, після терактів 11 вересня у США, почалася антитерористична кампанія проти Ісламського Емірату Афганістану при підтримці "Північного Альянсу". 20 років США утримували ситуацію в країні, але влітку 2021 року вивели війська. Президент Джо Байден сказав, що не він, а президент Дональд Трамп домовився з талібами, але він підтримує рішення, бо американці "не повинні гинути на війні, в якій афганці не готові боротися за себе".

Що буде з культурною спадщиною Афганістану після приходу до влади талібівАР

Таліби.

"Прихід талібів до влади в Афганістані де-юре ще не відбувся. Попереду формування колективного органу по керівництву країною", – сказав Суспільному Культура арабіст, науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України Сергій Гуцало.

"Таліби – одне з крайніх відгалужень сучасного ісламського фундаменталізму, і, дотримуючись канонічної традиції, вони як суніти не мають права зображати людину – малювати чи робити статую, тому все це знищують".

Те, як вони ставлять до культурної спадщини та мистецтва, вказує Гуцало, продемонстровано в період першого їх правління.

"Вони зруйнували дві найвідоміші статуї Будди, – згадує історик. – Якщо не втрутиться ООН, – а ЮНЕСКО прийняло заяву щодо Афганістану, – то інші країни на них не мають впливу. На історичні об'єкти держав та культур, які існували в Афганістані до ісламу, чекає сумна доля. Скоріш за все, вони будуть знищені та замінені мусульманськими. Таліби не визнають ніяку культуру, окрім мусульманської".

Що буде з культурною спадщиною Афганістану після приходу до влади талібів

Статуя Будди до та після знищення.

Щодо сучасних видів мистецтва, то коли таліби прийшли до влади у 1996 році, вони заборонили музику окрім релігіозних пісень, частину літератури, наприклад, поета Абдулу Барі Джахані та образотворче мистецтво. Тому, не виключає Гуцало, зараз буде відбуватися знищення того, що з'явилося за останні 20 років. Єдине, що може нагадувати мистецтво й існувати при талібах, – килимарство.

"Кіно, телебачення, фотографію і все інше буде заборонено, знищено, як було після 1996 року, – сказав він. Культуру, звісно, шкода, але не їй буде найгірше. – В цих умовах найбільше страждатимуть жінки – зараз ті, хто має можливість, втікають".

Таліби можуть не лише заборонити мистецтво, а й почати переслідувати представників творчих професій, написала в Twitter режисерка з Афганістану, глава національної кінокомпанії Afghan Film Сахра Карімі. Вона перша і єдина жінка в Афганістані, яка є кандидатом наук в галузі кінематографії. Останній фільм Карімі "Хава, Марьям, Аїша" про вагітність і аборти в Афганістані вийшов у 2019 році.

"Вони вбивали наших людей, викрадали дітей, продавали дівчат у якості наречених своїм чоловікам. Це гуманітарна криза, і світ мовчить. Вони заборонять мистецтво. Я та інші режисери в їхньому списку", - написала вона.

Сахра Карімі нагадала, що нещодавно представники талібів катували і вбили афганського комедійного актора Назара Мухаммада Хашу, поета Абдуллу Атіфі, главу департаменту з питань культури та медіа Забіуллу Муджахіда.

Що буде з культурною спадщиною Афганістану після приходу до влади талібів

Напередодні приходу у Кабул талібів місцеві почали зафарбовувати зображення людей, особливо жінок.

Коли таліби перший раз прийшли до влади, то найбільше від них постраждали жінки, які опинилися фактично під арештом вдома. З 1996 до 2001 року жінкам заборонялося:

 • виходити з дому без супроводу родичів чоловіків, бути на балконах, помітними у вікнах будинків, водити будь-який транспорт, брати таксі, разом з чоловіком користуватися громадським транспортом.
 • ходити з відкритим обличчям, бо це може ввести чоловіка у порок. Жінок ніяк не можна було зображати, навіть фотографувати на родинні світлини та зберігати вдома. Фрази зі словом жінка змінювалися: весінній двір, замість жіночий.
 • працювати, бо "жінка може вступити в статевий контакт зі співробітником у робочий час".
 • отримувати освіту після восьми років.
 • бути присутніми на радіо, телебаченні, у пресі і на будь-яких подіях. Говорити та сміятися так, щоби їх чули.
 • і з восьми років дівчині заборонялося спілкуватися з хлопцями та чоловіками, окрім родичів.
 • користуватися косметикою, лаком для нігтів. Салони краси були заборонені.
 • і навіть стукати каблукам" при ходьбі було заборонено, бо це дратувало чоловіків.

За порушення правил проводилися публічні побиття, відрізання частин тіла і страти. Проте зараз речники талібів заявили, що жінки зможуть працювати та отримувати освіту, але окремо від чоловіків та у паранджі. Мовляв тодішні таліби та теперішні - дві великі різниці.

Що буде з культурною спадщиною Афганістану після приходу до влади талібів

У 2018 році в Кабулі відкрився перший будинок моди, його майбутня доля - невідома. При талібах жінки мають носити паранджу (бурка або чадра), ховаючи обличчя.

Що буде з культурною спадщиною Афганістану після приходу до влади талібів

Дівчата з Національного інституту музики Афганістану у 2018 році. Що зараз відбувається у закладі - невідомо. Сайт та соціальні мережі установи не оновлюються.

Яким пам'яткам культурної спадщини Афганістану загрожує "Талібан"

ЮНЕСКО у своїй заяві поширили заклик до збереження:

 • Національного музею Афганістану в Кабулі
 • Музею ісламського мистецтва в Газні
 • Джамського (також Джемського) мінарету й археологічних об'єктів у Джемі і в долині річки Харі (спадщина ЮНЕСКО).
 • культурного ландшафту і археологічних знахідок в долині Баміан (спадщина ЮНЕСКО).

Дві знищені статуї Будди, про які згадав Гуцало, знаходилися в провінції Баміан. У 2001 році їх підірвали таліби, бо вони не мусульманські. Статуї були заввишки 55 і 37 метрів і входили в комплекс буддійських монастирів в баміанській долині, вік якого датується VI століттям нашої ери.

В долині залишилася третя статуя – лежачого Будди, розкопки почалися у 2004 році. Також зберігся живопис V-IX століть у печерах буддійських монастирів. У 2011 році було прийняте рішення їх не реставрувати, тож, можливо, непривернення до них уваги збереже їх – двох Будд таліби підірвали через реставрацію. І зробили це всупереч протестам світової громадськості, включаючи ісламські країни.

Що буде з культурною спадщиною Афганістану після приходу до влади талібів

Долина Баміан.

Інші відомі пам'ятки архітектури Афганістану знаходяться в Кандагарі, Газні і Балху. Плащ Мухаммеда зберігається всередині Халха Шаріфа в місті Кандагар.

Таліби не єдині винні у знищені культурної спадщини. Пам'ятки гинули під обстрілами радянської, американської армій та у боях між талібами та "Північним альянсом". Але таліби єдині, хто руйнував культурну пам'ять Афганістану навмисно через релігію.

"Політичне керівництво талібів хоче мати пристойніший вигляд"

Культура Афганістану охоплює чотири основні періоди: язичницький, еллінізм, буддійський та ісламський.

"Афганська земля насичена пам'ятками різних культур і цивілізацій. Багато чого там є, і в тому числі недослідженого", – сказав Суспільному Культура директор інституту Сходознавства імені А. Ю. Кримського НАН України Олександр Богомолов.

Наприклад, є один цікавий археологічний об'єкт, говорить Богомолов, яким в контексті останніх двадцяти років намагалися займатися французи, але кинули цю справу. Йдеться про руїни стародавнього буддійського монастиря, який знаходиться в провінції Логар недалеко від Кабулу.

"Але там - друге за значенням у світі родовище міді, і ним цікавляться китайці. Тому в першу чергу інтерес до об'єкту матеріальний, – продовжив Богомолов. – Але в який спосіб родовище буде розроблятися і чи буде – питання, бо незрозуміло: чи буде безпека в Афганістані, чи продовжиться громадянська війна навіть після проголошення талібів своєї перемоги".

Що буде з культурною спадщиною Афганістану після приходу до влади талібів

Буддійська ступа в Мес Айнак в провінції Логар. Подібні ступи виявлені в сусідній провінції Газні та північній провінції Саманган.

Знищення культурної спадщини – не першочерговий пріоритет "Талібану", вважає директор інституту сходознавства Кримського. Їх зараз турбують інші питання.

Політичне керівництво талібів знаходиться в Дохе у Катарі, і хай там що, воно хоче виглядати у світі пристойніше ніж зараз. Вони попри всі ідеологічні забаганки і специфічний погляд на те, як має бути влаштоване суспільство, розраховують на розвиток країни та економічні успіхи, а для цього потрібно взаємодіяти з потужними країнами, наприклад, Китаєм.

"Принаймні такі заяви від них лунають, а також спростовуються факти, що, мовляв, таліби пішли по хатах лякати людей, що жінки не будуть мати право на освіту чи роботу, що не буде шкіл для дівчат. Це спростовує офіційний представник катарського політичного офісу талібів Мохаммад Сохаїл Шахін, – сказав Богомолов.

Арабіст Гуцало погоджується, що вплинути на талібів теоретично можливо, наприклад, в питанні ставлення до історичної спадщини. Але світову спільноту, зокрема, держави, які вели перемовини з талібами – США та Росію, – більше цікавить політичний аспект: як довго буде тривати врегулювання і встановлення законної влади талібів.

"Можливо, згодом їхні погляди на світову культуру зміняться, особливо під тиском інших держав, – не виключає Гуцало. – Але інформації про це немає, і я поки не бачу перспектив".

Що буде з культурною спадщиною Афганістану після приходу до влади талібівЧлени делегації "Талібану" під час переговорів у Москві, 9 липня 2021 року. Фото: AP

Політичне керівництво талібану знаходиться в Катарі.

Однозначно сказати, що зараз відбувається в Афганістані, неможливо, додає Богомолов. Робота, наприклад, журналістів в регіоні обмежена. Єдине, про що є інформація, що політичне керівництво, перебуваючи в Катарі, видає булли – тексти, які таліби на місцях мають виконувати, наприклад, оголошено загальну амністію і закликано жінок приєднатися до керівництва країною. Відповідну заяву озвучив член комісії руху з культури Енамулла Самангані.

"Політичне керівництво удає, що контролює і керую рухом "Талібан". Але чи виконуються їх накази – ніхто не знає", - сказав арабіст.

Рух складається зі строкатої суміші загонів, і як вони поводяться чи будуть поводитися, коли остаточно отримають владу, – відкрите питання. Може бути багато місцевої ініціативи: а чому би нам не зламати чергового Будду? І що в цьому випадку буде робити політичне керівництво? Чи захоче дослухатися до ЮНЕСКО і світової спільноти і чи зможе зупинити когось? Відповідей немає, лише загрози.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше