Нова влада Афганістану. Що відомо про рух "Талібан" та його лідерів

Нова влада Афганістану. Що відомо про рух "Талібан" та його лідерів

Нова влада Афганістану. Що відомо про рух "Талібан" та його лідерів
АР

Вранці 15 серпня бойовики радикального руху "Талібан", які на цей час захопили вже більшість великих міст Афганістану, почали наступ на столицю країни Кабул. За кілька годин представники МВС Афганістану заявили, що штурму міста, де тільки офіційно мешкають 4,5 мільйона людей, не буде, а передача влади відбудеться мирно. Напередодні президент Афганістану Ашраф Гані залишив країну, а значна кількість держав розпочали евакуацію своїх дипломатичних представництв.

Суспільне пригадало історію "Талібану" та головні факти про рух та його лідерів.

Студенти та прихильники шаріату

Назва руху "Талібан" походить від пуштунського слова "таліб" – студент ісламського навчального закладу медресе. Рух було засновано на початку 1990-х років студентами-пуштунами, його очолив ветеран війни проти радянських військ 1979-1989 років імам Мухаммед Омар, також відомий як Мулла Омар.

Читайте також: "Талібан" захопив владу в Афганістані. Як реагує світ

Основою ідеології руху стала релігійна течія ісламу ашарізмВ області світогляду ашаріти стверджували пріоритет розуму (акль) перед релігійною традицією (накль), залишаючи за шаріатом функцію регулятора практичного життя мусульман. Разом з цим, вони вважали за необхідне беззастережне прийняття головних постулатів віри, а лише потім доказовість цих постулатів на основі положень розуму.Ашарізм, зокрема, заперечує існування природних причинно-наслідкових зв'язків між явищами, вважаючи, що процеси, що відбуваються у світі, йдуть у злагоді з введеним Аллахом порядком, який зумовлений його одвічним знанням., що є частиною сунітської традиції. Основою політичної програми "Талібану" стали заклики до організації життя в Афганістані на основі норм ісламського права – шаріату – у його радикально традиційних трактуваннях. На думку талібів, будь-хто, хто суперечить ідеології ашарізму підлягає гонінню.

Таліби виступають за заборону телебачення, музики та музичних інструментів, алкоголю, комп'ютерів та Інтернету, білого взуття (білий – колір талібського прапора), обговорення сексу у відкритій формі тощо. Чоловікам слід обов'язково носити бороду певної довжини, а жінкам забороняється працювати, лікуватися у лікарів чоловічої статі, з'являтися в громадських місцях з відкритим обличчям і без чоловіка або родича чоловічої статі. Крім того, таліби принципово виступали проти освіти для жінок і часто атакували школи.

Нова влада Афганістану. Що відомо про рух "Талібан" та його лідера
Представники Талібану в традиційному одязі. Члени делегації "Талібану" під час переговорів у Москві, 9 липня 2021 року. Фото: AP

Від сільських проповідників до правителів Афганістану

У середині 1990-х таліби почали брати активну учать у громадянській війні, яка тривала в Афганістані фактично з часу виведення радянських військ. У 1995 році вони захопили найбільшу провінцію Афганістану Гільменд, а вже в 1996 році без бою зайняли столицю Кабул. Очільник руху Мулла Омар, який на початку "кар'єри" був настоятелем сільської мечеті, став правителем проголошеної талібами держави Ісламського емірату Афганістан.

Емірат контролював більшість території країни за винятком північних провінцій. На підконтрольній руху території були запроваджені суворі норми шаріату, знищувалися архітектурні пам'ятки та храми інших релігій.

Нова влада Афганістану. Що відомо про рух "Талібан" та його лідера
Бойовики Талібану. AP

Після терактів у Нью-Йорку11 вересня 2001 року бойовики Аль-Каїди скоїли серію з чотирьох координованих терористичних актів-самогубств. Чотири групи терористів загальною кількістю 19 осіб захопили чотири пасажирських авіалайнери. Вони направили два літаки у вежі Всесвітнього торгового центру. Рейс 11 American Airlines врізався у вежу ВТЦ-1 (Північну), а рейс 175 United Airlines — у вежу ВТЦ-2 (Південну). В результаті вежі обрушилися, викликавши руйнування прилеглих будівель. Третій літак (рейс 77 American Airlines) був направлений в будівлю Пентагону. Четвертий літак впав у полі в штаті Пенсільванія. Крім 19 терористів, в результаті атак загинуло 2977 осіб, ще 24 зникли безвісти. 11 вересня 2001 року, США звинуватили Талібан у розміщенні на території Афганістану тренувальних баз терористичного руху Аль-Каїда. Президент США Джорж Буш тоді закликав керівництво правлячого в Афганістані руху "Талібан" видати Штатам лідера терористичної мережі "Аль-Каїда" Усаму бен Ладена й інших учасників угруповування. Після відмови з боку талібів США почали в Афганістані спецоперацію "Незламна свобода", яка стала найтривалішою війною в історії Америки та коштувала близько 1 трлн доларів тільки за офіційними даними.

За підтримки Північного АльянсуКоаліція противників Талібану, яка контролювала північні провінції Афганістану війська США розбили сили "Талібану", після чого рух перейшов до тактики партизанської війни та терористичних актів. За підрахунками американських аналітиків, станом на початок 2021 року до руху "Талібан" входило понад 150 тисяч активних прихильників. Якими силами рух розпоряджається, точно невідомо.

Очільники Талібану

Першим лідером Талібану та правителем Ісламського емірату Афганістан став Мухаммед Омар — польовий командир, який вважається засновником руху "Талібан". З 2001 року Омар ймовірно переховувався від американців на території Пакистану. За різними повідомленнями, Мулла Омар був ліквідований внаслідок авіаційного удару в проміжку між 2011 та 2013 роками. Представники Талібану офіційно визнали смерть Омара лише у 2015 році.

Нова влада Афганістану. Що відомо про рух "Талібан" та його лідера
Фоторобот Мухаммеда Омара (прижиттєві фото відсутні). galleryhip.com

Після загибелі Омара в Талібані стався розкол, більшу частину руху очолив ще один польовий командир, який обіймав посаду міністра цивільної авіації за часів Ісламського емірату Афганістану Мулла Ахтар Мансур. Мансур був убитий під час авіаудару американських ВПС у 2016 році, після чого рух до сьогодні очолює юрист та богослов, колишній викладач медресе у Кабулі Хайбатулла Ахундзада.

Нова влада Афганістану. Що відомо про рух "Талібан" та його лідера
Хайбатулла Ахундзада. afghanistantimes.af

Місцеперебування Хайбатулли Ахундзади наразі залишається невідомим

Що відомо

  • Вранці 15 серпня бойовики "Талібану" почали наступ на Кабул.
  • Згодом рух "Талібан" заявив, що вже контролює 100% території Афганістану. Проте афганський журналіст Халед Нікзад заявив Суспільному, що таліби контролюють 32 із 34-х провінцій Афганістану.
  • США та низка країн ЄС почали термінову евакуацію співробітників своїх посольств в Афганістані через наступ талібів.
  • ЗМІ повідомили, що президент Афганістану Ашраф Гані залишив країну та перебуває у Таджикистані. Згодом Гані пояснив своє рішення виїхати з країни, щоб запобігти кровопролиттю.

Читайте також

Чого очікувати Афганістану після передачі влади талібам. Відповідає експерт

"Нескорений Афганістан". Що означає наступ Талібану для країни та регіону

Дивіться також

"Талібан" ввійшов у столицю Афганістану — Кабул. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок